Dekar başına 800 kg verim

Eskişehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen, buğdayda verim ve kalite artışına yönelik çalışmalar meyvesini vermeye başladı. 7 ilçede 15 parselden oluşan toplam 650 dekar alanda demonstrasyon yapıldı. Bunun neticesinde dekara 800 kg verim ve yüzde 12,08 protein artışı dolayısıyla kalite kriterlerinde artış sağlandı.

banner255
Dekar başına 800 kg verim
banner200

Tepebaşı ilçesinin Beyazaltın Mahallesinde buğdayda klorofilmetre ve spadmetre kullanılarak verim ve kalite artışı sağlamaya yönelik yapılan çalışmalar sonucunda tarla günü düzenlendi. İl Müdür Yardımcısı Rıdvan Akpolat, Eskişehir Kızılay Başkanı Yüksel Girgin, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mehmet Özdemir, Tepebaşı İlçe Müdürü Zekeriya Ar, Proje Sorumlusu TAR-GEL personeli, Müdürlük personeli, Tarım Danışmanları ve çiftçilerin katılımıyla gerçekleşen tarla gününde; Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Dr.Erdinç Savaşlı, Klorofilmetre ve spadmetrenin kullanımı ve işleyişi hakkında çiftçileri bilgilendirdikten sonra bu yıl uygulamanın yapıldığı tarla gezildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ufak atın da, yiyeceklere kolaylık olsun.
Ufak atın da, yiyeceklere kolaylık olsun. - 6 yıl Önce

Dekara 800 kilo artış değil de dekar da 800 kilo o da demonstrasyon şartların da derseniz kabulümdür, yoksa kimseyi inandıramazsınız bir de dalga geçerler bu devletin mühendisleri hep böyle hesap yapıyorsa vay halimize diye::(( Türkiye buğday verim ortalaması kaç haberiniz var mı??

- 6 yıl Önce

800 kg atırtış varsa daha önce verim neydi 0 dı her halde

banner151

banner251