Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bundan haberi var mı? Çiftçi adeta terk ediyor!

Faaliyet Raporuna yansıyan acı gerçek; Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu günden güne eriyor. Çiftçi adeta Tarım Kredi Kooperatiflerini terk ediyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin, aktif ortak sayısı son 3 yılda 58 bin kişi azalarak 422 binden 364 bine düştü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bundan haberi var mı? Çiftçi adeta terk ediyor!
banner282

ÖZEL HABER / Tarım Kredi Kooperatifleri, 3 yıldır hukuksuz bir genel müdür tarafından yönetilirken, çiftçi de uygulanan yanlış politikalardan dolayı Tarım Kredi Kooperatiflerini terk ediyor. Tarımsal enflasyon ve girdi maliyetlerindeki artışa rağmen son 3 yılda çiftçiye kullandırılan kredi miktarında da bir artış sağlanamazken, aktif ortak sayısının son üç yılda kademeli bir şekilde azalması dikkat çekti. 

2020 YILI FAALİYET RAPORU YAYINLANDI 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2020 yılı faaliyet raporu yayınlandı. Yayınlanan raporda çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerinden kaçışının hazin öyküsünü rakamlar ele verdi. Tarım Kredi Kooperatiflerinin, Fahrettin Poyraz öncesinde yani 2017 yılında 422 bin 526 aktif ortağı bulunurken, bu ortak sayısının Fahrettin Poyraz’ın Genel Müdürlüğü döneminde hızla erimeye başladığı görülüyor. 2018 yılında 8 bin, 2019’da 23 bin 700 ve 2020’de ise 26 bin 500 çiftçi, Tarım Kredi Kooperatiflerini terk ederken, aktif ortak sayısı da 422 bin 526’dan 364 bin 238’e düştü. 

GEÇEN YIL YAPILAN HABERLERE ERİŞİM ENGELİ GETİRİLMİŞTİ!

Tarım Kredi Kooperatifleri yönetimi çiftçinin kurumdan uzaklaşmasının önüne geçmek için gerekli tedbirleri almak yerine, konuyla ilgili yapılan haberlere hukuksuz bir şekilde erişim engeli kararı aldırmışlardı. Tarımdan Haber’in konuyla ilgili olarak geçen yıl tamamen 2019 yılı faaliyet raporu verilerine dayalı olarak yaptığı ‘Çiftçi Tarım Kredi’den kaçıyor! 2 yılda 32 bin çiftçi ayrıldı!’ başlıklı haberi, Tarım Kredi Kooperatiflerinin talebi üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle erişim engeli getirilmişti. 

HABERE ERİŞİM ENGELİ GETİRDİLER AMA ÇİFTÇİNİN KAÇIŞINI ÖNLEYEMEDİLER! 

Çiftçinin 2018 ve 2019 yıllarında Tarım Kredi Kooperatiflerinden uzaklaşmasını ortaya koyan haberlere hukuksuz bir şekilde erişim engeli getirerek, çiftçi kuruluşundaki kötü yönetimin üstü örtülmeye çalışılsa da ortak sayısındaki erime 2020 yılında daha da arttı. 2020 yılında aktif ortak sayısı 26 bin 500 azalarak 390 bin 763’den 364 bin 238’e düştü. 

ÇİFTÇİYE KULLANDIRILAN KREDİ MİKTARI 3 YILDIR YERİNDE SAYIYOR!

Diğer yandan aktif çiftçi ortağı sayısındaki azalma kullandırılan kredi miktarında da kendisini ele veriyor. Son 3 yılda tarımsal enflasyon ve girdi maliyetlerindeki artışa rağmen çiftçiye kullandırılan toplam kredi miktarında bir artış sağlanamadığı görülüyor. 2018’de çiftçi ortaklara 8 milyar 26 milyon lira kredi kullandırılırken, bu kredi miktarı 2019 yılında 8 milyar 222 milyon lira, 2020’de ise 8 miyar 260 milyon lira olarak gerçekleşti. Görüleceği üzere tarımsal enflasyon ve girdi maliyetlerindeki artışa rağmen son 3 yılda kullandırılan kredi miktarında 234 milyon lira gibi çok düşük bir artış yaşandı. 

GENEL MÜDÜR YARDIMCISININ AÇIKLAMALARI GERÇEKÇİ BULUNMADI

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Davut Arpa, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada 2021 yılında çiftçi ortaklara 10 milyar lira kredi kullandırmayı hedeflediklerini açıklarken, bu açıklamada mevcut şartlara göre gerçekçi bulunmuyor. Çiftçinin krediye en yoğun talebininin olduğu dönemde yani ilk 6 ayda 4.4 milyar lira kredi kullandırılırken, bu rakamın yıl sonu itibariyle 10 milyar lirayı bulması mümkün görünmüyor. Diğer yandan Tarım Kredi Kooperatiflerinde İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısının kredilerle ilgili kamuoyuna açıklama yapması da dikkat çekti.  

ÜRÜN SATIŞ MİKTARLARI DA ÇİFTÇİNİN KAÇIŞINI ORTAYA KOYUYOR

Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi ortaklarına yaptığı ürün satış miktarları da, çiftçi kuruluşunda yaşanan kaçışı gözler önüne seriyor. Satışı gerçekleştirilen tarımsal girdilerde en büyük payı gübre, yem ve motorin satışları oluştururken hem bu ürünlerin hem de diğer ürünlerin satış miktarlarının son 3 yıldır 2017 yılı rakamlarının altında kalması veya başa başa devam etmesi dikkat çekiyor. Örneğin 2017 yılında 1 milyon 433 bin 569 ton gübre satışı gerçekleştirilirken, bu satış miktarı 2019 yılında 1 milyon 250 bin 842 tona kadar düşerken, 2020 yılında ise 1 milyon 458 bin 211 tona çıktı. Yani son üç yılın sonunda satılan gübre miktarında 25 bin ton gibi kısmi bir artış yaşandı. 

YEM SATIŞLARINDAKİ KAYIP DİKKAT ÇEKİYOR

Satışı gerçekleştirilen tarımsal girdilerde yem önemli bir payı oluştururken, son 3 yılda 2017 yılı rakamlarının tutturulamaması dikkat çekiyor. 2017 yılında çiftçi ortaklara 1 milyon 556 bin 461 ton yem satışı gerçekleştirilirken, bu rakam 2018 ve 2019 yıllarında 1 milyon 300 bin ton seviyelerine düşerken, 2020 yılında ise 1 milyon 448 bin 129 ton olarak gerçekleşti. Ancak yine de 2017 yılının satış rakamlarının altında kalması dikkat çekti. 

HAYVAN SATIŞLARI YERLERDE SÜRÜNÜYOR

Ürün satış miktarları arasında en hazin durum hayvan satışlarında görülüyor. Çiftçi ortakların büyükbaş ve küçükbaş hayvan ihtiyaçları TAREKS Hayvancılık tarafından karşılanırken, Tarım Kredi Kooperatiflerinin son 3 yılda yaptığı hayvan satış rakamları TAREKS Hayvancılığın resmen çöktüğünü gösteriyor. 2017 yılında büyükbaş ve küçükbaş olmak üzere toplam 67 bin 490 hayvan satışı gerçekleştirilirken, bu rakam 2018 yılında 13 bin 434’e, 2019 yılında 6 bin 704’e düştü. 2020 yılında 235 baş gibi çok kısmi bir artışla hayvan satış rakamı 6 bin 939’a çıktı.

TAREKS HAYVANCILIK İŞLEVSİZ BİR HALE GETİRİLDİ 

Ancak 2020 yılı rakamı ile 2017 yılı rakamları karşılaştırıldığında AK Parti eski Milletvekili Adem Tatlı’nın Genel Müdürlüğünü yaptığı TAREKS Hayvancılık’ın son 3 yılda işlevsiz bir hale getirildiği görülüyor. Bilindiği üzere TAREKS Hayvancılık’ta patlak veren brusella skandalının üstü de örtülmeye çalışılırken, sadece bu hastalıktan dolayı 2300 birinci sınıf anaç hayvan zorunlu kesime giderken, kurumun da 10 milyon lira zarar ettiği ortaya çıkmıştı. 

GERÇEK MALİ FOTOĞRAF ORTAYA KONMUYOR 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2020 yılı faaliyet raporunda yine bir önceki yıllarda olduğu gibi, bilanço ile gelir-gider cetvelindeki mali bilgiler çok sınırlı özet şeklinde verilirken, mali tablolarla ilgili detay açıklamalara yer verilmemesi dikkat çekti. Örneğin toplam alacakların, toplam borçların, bankalardan kullanılan kredilerin, kooperatiflerin iştiraklere olan borçları ile iştiraklerden alacaklarının, gelir-gider kalemlerinin detay açılımları yayınlanan mali tablolarda gösterilmedi. Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşunun gerçek mali fotoğrafının ortaya konmaması dikkat çekiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022, 13:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin
Hüseyin - 11 ay Önce

Acilen 6 bölgenin idarecilerin değişmesi gerekiyor.

Hakkı b.
Hakkı b. @Hüseyin - 11 ay Önce

Ank

İsmail hakyemez
İsmail hakyemez @Hüseyin - 11 ay Önce

Ankara bölgenin acilen değişmesi gerekiyor. Gerekçeleri önceki yorumlarda yazıyor zaten.

R
R @Hüseyin - 11 ay Önce

Ankara samsun mersin konya izmir tekirdağ

R
R @Hüseyin - 11 ay Önce

Balıkesir ve Antalya

???
??? @Hüseyin - 11 ay Önce

17 bölgeden 6 sını rastgele mi degistirsinler ?::) Bölge isimleri nelerdir? Gerekçeleri nedir??

Davut’un çiftliği
Davut’un çiftliği - 11 ay Önce

Genel Müdürlüğe hazırlanıyor.Fahrettin Poyraz görevi Davut Arpaya devredecek bu açıklamada onun hazırlığı

Arpa buğday
Arpa buğday @Davut’un çiftliği - 11 ay Önce

Kendisi ya da eşi doğu kökenli olsun, liyakatten anlaşılan budur.

Haberiniz olsun
Haberiniz olsun - 11 ay Önce

Tareks başına oğlunu getirmek için kırklareli çiftlikte staj görüyor bütün çalışan illahlah ediyor

Tarımcı
Tarımcı - 11 ay Önce

TKK'nin köken aldığı ABD'de ki mevzuat yapılmadığından bu haldeyiz. ABD'de Farm Security and Rural Investment Act (Farm Bill), Consolidated Farm and Rural Development Act, Commodity Credit Corporation Charter Act, Food Security Act, U.S. Warehouse Act yasaları Türk Hukuk sistemine uyarlanmalıdır. Bakalım o zaman kimse babasının malı gibi kullanabiliyor mu? Bu mevzuatı mümkünse Tarım Bakanlığı çalışmasın. TKK, TİGEM, HAYGEM, BÜGEM ve TRGM; Çiftlik Hizmetleri ve Kredi Kurumu çatısı altında birleştirilmelidir. Ödenemeyen Çiftçi borçları bir defaya mahsus tarımsal destek bütçesinden ödenmeli, ancak bu işletmelere 5 yıla kadar kredi verilmemelidir. Diğer tüm işletmelere işletme planı, performansı, yönetim yeterliliği, gıda mevzuatına uyum, kredi ödeme vs göre %150 indirime kadar kredi verilebilir.

Ali
Ali - 11 ay Önce

Ziraat bankasi kredileri ne zaman ertelene cek bi aciklama yapilsa iyi olur

Mehmet Sağlam
Mehmet Sağlam - 11 ay Önce

Çiftçilerin kuruma bağlarını arttırmak yerine uygulanan fiyatlar, faiz ve kredi maliyetleri sayesinde uzaklaştırmaya devam ediolar. Sorsan da TCZB den kredi kullanıyoruz finansman kaynağımız yüksek o yüzden diolar. Özkaynakları tüketirseniz Merkezdeki İdarecilere 8-10 maaş verirseniz özkaynakta yetmez tahsilatta yetmez
Bunlardan ziyade Buzdağının görünmeyen yüzü var Tanzim satışlardaki zararlar iştiraklerdeki usulsüz iş ve işlemler hayvancılıkla ilgili geldikleri nokta ortada. Göz boyamaya devam Market açıyoruz Altın bulduk vb. vb. Bakkal dükkanı çalıştıramayacak adamları getirmiş idareci yapmışlar bu Ahbap çavuş ilişkileri son bulmalı ve Kurum Liyakat sahibi insanlar tarafından layıkıyla yönetilmelidir yazıktır günahtır. Bu kurum kimsenin Babasının malı değil her gelen idare bir öncekini aratır halde. Merkez Birliği Yönetim Kurulu yetkilerinin farkında değiller. Sizler orada çiftçileri temsilen Kurumun en üst organısınız ama çiftçilerin ızdıraplarına sessiz kalıyorsunuz. Her ay yönetim Kurulunda önünüze gelen herşeyi noter gibi tasdik edip onaylamak değil orda olmak. Lütfen bu kuruma sahip çıkın yazık günah rakamlar ortada acilen Devletimiz bu kuruma el atmalı çözüm üretmelidir. Ortada Polyannacılık oynayan bir idare var sessiz kalmamak lazım.

Serdengeçti
Serdengeçti @Mehmet Sağlam - 11 ay Önce

Rete peygamber gibi kutsal adam ama ülkeyi batirdı..ya şu TÜİK denilen yalan makinası kimden emir alıyor da 14 enflasyon açıklıyor....

İris
İris @Mehmet Sağlam - 11 ay Önce

İris Akademi kimin ve Tkklara kaç milyonluk iş yaptı?

Neyi çok seviyorlar
Neyi çok seviyorlar @Mehmet Sağlam - 11 ay Önce

Bul adamını yarın başkan ya da g.md.yrd ol. İşletmelerde verilen ücretin 1/5'ine bile iş bulamayanlar, idareciler. Temettü ile birlikte 500 bin lira ortalama geliri olanlar, hemde tarım kesiminin başındalar. Ortak sayısı daha da düşer, prosedür zorluğu ve sermaye payının genel kurul kararıyla iadesi bunda etkili. Dükkan kapanırken, nasılsa biz burada olmayacağız diyen kişilerin yönettiği yerden hayır gelirmi? Sadece Razi'de 3 Merkez Birliği idarecisi var ve oradan aylık ortalama gelirleri ortaya çıkartılsın yeryerinden oynar! Tayyipçilik falan değil, kese doldurmacılık sevgisi var bunlarda!

Yalan dolan
Yalan dolan @Mehmet Sağlam - 11 ay Önce

Ekibin göreve gelmekte tek bir amaçları var: O da şahsi zenginleşme istekleri! Kurum, ya da sektöre ilişkin tek satır bilgileri olmaksızın geldiler ve kurum ya da iştiraklerine tek tuğla dahi koyamadılar. Thy'de böyle ücret yok diyen kişi, asgari ücretle iş bulamayan, ailesinin dükkanında barınamayan kişiler bile iki numara yapıldılar. Kurum arabası ile ailecek tatile giderken aracı pert eden, Balgat'ta içilen nargile, yenilen künefeyi bile kuruma fatura ettirenler de hâkeza. Okul arkadaşı diye kuruma getirilen ve mevzuatı bile anlamayan kişiler de 6. Kattalar şimdi. Dünürler Gübretaş yöneticisi, başka söze gerek varmı?

Yok yok
Yok yok @Mehmet Sağlam - 11 ay Önce

Yok bilader. TKK yönetimini kılışdar atıyor ve yönetiyor. Tayyip çok masum hiçbirinden haberi yok

Sirketler berbat halde
Sirketler berbat halde - 11 ay Önce

Birlik aş sirketi sera aş batmış durumda omer faruk bey istifa ediyor yerine gelen mufettis kokenli arkadas birilerinin dayisinin peynirine imza atiyor arkasindan depoda yangin cikiyor stoklar yaniyor tam bir rezalet

Çiftçi kaçıyor
Çiftçi kaçıyor - 11 ay Önce

Sayın Cumhurbaşkanı, atıyor ve unutuyor! Çakılı kadro tayin yapıyor adeta. Performans karnesine baktırmalı. Sadece içi boş bir marketçilik işi var, oda ana yapıyıda kemiriyor. Külliyen zarar ve arpalık! İnanmayan bir haftada bunun böyle olduğunu tespit ettirir. İdarecilerin ücret arsızlıkları yenilir yutulur gibi değil. Çiftçi kaçıyor gören yok.