Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bankalara yüksek faiz tepkisi! Ziraat Bankası iki kat artırmıştı!

Ziraat Bankası geçtiğimiz hafta sübvansiyonlu tarımsal kredi faiz oranlarını yüzde 9'dan yüzde 17'ye çıkarırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu ve özel bankalarına uyguladıkları yüksek faizden dolayı tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bankalara yüksek faiz tepkisi! Ziraat Bankası iki kat artırmıştı!
banner200
banner217

Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu üyelerini kabul eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yüksek faizler ile bir yere varamayız” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yüksek faize karşıyım. Beni dinlerler dinlemezler o ayrı. Yüksek faizler ile bir yere varamayız. Ekonomide sağlayacağımız güven ve istikrar sayesinde üzerimizdeki büyük faiz yükünden de önemli ölçüde kurtulacağımıza inanıyorum. Bana yatırım lazım, istihdam lazım, üretim lazım, ihracat lazım. Eğer bu 4 başlık yoksa hiçbir şey yok” sözlerine yer verdi.

ZİRAAT BANKASI SÜBVANSİYONLU TARIMSAL KREDİLERİN FAİZ ORANINI İKİ KAT ARTIRMIŞTI!

Bilindiği üzere Ziraat Bankası 4 Ocak'ta sübvansiyonlu tarımsal kredilerin faiz oranlarını yüzde 9'dan yüzde 17'ye çıkarmıştı. Bu yüksek faiz artırımından dolayı, yüzde 100 sübvansiyonlu tarımsal kredi kullanamayan çiftilerin kullanacağı tarımsal kredilerde faiz oranları iki kat artmış olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek faiz konusunda yaptığı eleştirileri kamu ve özel banka ayrımı yapmadan dile getirmesi dikkat çekti. 

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk lirasının dolar karşısında yüzde 12, avro karşısında yüzde 10 değer kazandığını hatırlatan Erdoğan, “Paramızın değerindeki artış, altın fiyatlarında gerileme sayesinde kasım ayında bu yana merkezi yönetim borç stokumuz yaklaşık 150 milyar TL azaldı. Bu netice bile 2020 yılı milli gelir tahminimizin yüzde 3’üne denk geliyor. Ülke risk primimiz de düşüyor. Son 2 ayda 5 yıl vadeli Türkiye CDS’leri 210 baz puanlık bir gerileme ile 320 baz puana indi. Türkiye’nin borçlanma maliyetlerini atacağımız kararlı adımlar ile düşürmeye devam edeceğiz.

Yurt dışındaki yatırımcıların Türk varlıklarına olan talebinin arttığın görüyoruz. Son aylarda ülkemize yurt dışından 15 milyar dolar üzerinde portföy girişi gerçekleşti. Türkiye’ye güvenen yatırımcılar bundan sona da kazanmaya devam edecektir” açıklamalarında bulundu.

Ekonomi ve hukuk alanında yapılacak reformlar konusunda yoğun hazırlık dönemini geride kaldığını söyleyen Erdoğan, yakında reform paketinin kamuoyu ile paylaşılacağını kaydetti. Yüksek faiz ve enflasyon tepkisini yineleyen Erdoğan, “Enflasyon her bir ferdin hayatına dokunuyor. Biz enflasyonu yüzde 30’lardan tek haneleri düşürmüş bir yönetim olarak, faiz oranının yüzde 63 olduğu bir dönemden 4.6 ‘ya, enflasyonu da 6.4’e düşürdüğümüz dönemi biz yaşadık. Boşuna konuşmuyorum. Yüksek faize karşı olduğumu söylemek boşuna değil.

Bütün bunları bu işi yaşayarak söyleyen birisiyim. Şu anda karşımda ağırlıklı yatırımcılarımız var. Birçoklarınızın faiz yükü altında nasıl ezildiğinizi biliyorum. Bu bankaların sizi nasıl sömürdüğünü biliyorum. Yeri geldiği zaman Türkiye’yi bir faiz cenneti haline getirmekten bahsediyoruz, öbür tarafta bankalarımız gerek kamu gerek özel sektör ne kadar kar etmişler bunu konuşuyorlar.

DİĞER ÜLKELERDE FAİZ KAÇ?

Tamam, da sen ne kadar yatırımcı kazandırdın bu ülkeye bunu söylesene. Bunu konuşmuyorlar. Bana yatırım lazım, istihdam lazım, üretim lazım, ihracat lazım. Eğer bu 4 başlık yoksa hiçbir şey yok. Biz bununla övüneceğiz. Şu anda dünyaya bakalım ABD’de faiz oranı ne, Japonya’da faiz oranı ne eksi. Gelelim Avrupa’ya -1-2. İsrail eksi. Bütün bunlar ortadayken biz yüksek faizlerle övünüyoruz. Yüzde 20-25-30’lara kadar gitti.

Birçok şirketimizi adeta batırmakla övünüyoruz. Beni dinlerler dinlemezler ben bunlara karşıyım. Bunlarla mücadelemi de sonuna kadar devam ettireceğim. Kim ne derse desin. Ben buna inanmıyorum. İnandığım tek şey var yüksek faiz ile bir yere varamayız. Bana ‘efendim şu kadar borcumuz var bu borcu ne ile ödeyeceğiz’. Bu borcu yüksek faizle dışarıdan kendimize imkan sağlamakla değil kendi kaynaklarımızla nasıl öderiz onun çalışmasını yapacağız. Kur istikrarı enflasyonla mücadelede önemli bir yer tutuyor. Ama domates patates leblebi çekirdek bütün bunlarla beraber biz bu işle mücadele ederiz diyorsanız bir yere varamazsınız. Asıl iş faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağı çekmektir. Bu enflasyonla mücadelede altyapıyı faiz oluşturuyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 15:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aha yine başladı
Aha yine başladı - 2 ay Önce

Yerseniz, Reis kendi adamlarına ve kurumlarına fırça atıyor. Sanki cehabe atadı bunları

Onur
Onur - 2 ay Önce

Ya anlamıyorum her yıl aynı kısır döngü söylemlerden tut herşey. İktisat'dan çok değil birazcık anlayan bu gene ne saçmalıyor der. Yüksek faiz yüksek enflasyon sebebidir diyen bir reis var ülkenin ekonomisi nasıl iyi olsun ki. Enflasyon çok yüksek bunun sebebi de düşük kredilerdi bu zamana kadar. Peki neden; düşük faiz demek piyasada paranın coğalmasi bunu takiben paranın değerinin kalmaması her ürünün fiyatının artması, TL den dövize kaçis, cari açık sorunumuz olduğu için cari açığımız artar.
En güzel örnek en son faizlerin düşmesiyle birlikte enflasyon tavan yaptı 300 binlik evi 500 bin oldu 200 bin lik araba 400 bin oldu vb.. peki soruyorum şimdi sizin aldığınız düşük kredi ne işe yaridi ???
Döviz fırladı üretim yapamaz olduk! Hani üretim artacakti düşük faizle hani düşük faizle enflasyon dusecekti kobay faresi gibi deney yapıyor.Verdiği örneklerde hepsi gelişmiş ülkeler. TL nin değeri şu kadar arttı şu kadar yatırımcı geldi bla bla bla kara gozune kara kaşına gelmedi o yatırımcılar düşür faizi hemen nasıl kaçıyorlar bak. TL nin değerini faizi artirdigin için arttı.
Ne yüksek faiz nede düşük faiz denge noktasını bulmak sizin işiniz yapmıyorsanız da çekin gidin bıktık artık. Kafanızı pecereden dışarı çıkarında milleti dinleyin biraz...

tahsin
tahsin - 2 ay Önce

Cumhurbaşkanım destekliyorum. Yüksek faiz yatırımı ve üretimi bitirir.

Henri
Henri @tahsin - 2 ay Önce

Ya dolar ya faiz çıkacak,ikisinde düsecekse ekonomi üretime gececek

Memetali capik
Memetali capik - 2 ay Önce

Ziraat Bankası tarım destek kiredisi aldım ;100de .21 faiz oranı ama neden bazı yerde 100 de 17 geçiyor anlamadı.m

Ciftci
Ciftci - 1 ay Önce

Yetki verin atanmislarin seçilmişlerin yapamadığını işi bilenler yapsın. Memlekette yüzlerce eğitimli adam varken üç beş kişinin eline bırakmayın. Her türlü ithalatı serbest bıraktınız .sonucunda enflasyon yükseldi. Faiz yükseldi. Faiz durduğu yerden sebepsiz yukselmedi

banner151

banner251