Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çiftçinin traktörünün haczedildiği haberlerini duymak istemiyorum!

İddialara göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçinin traktörünün haczedildiği yönünde haberleri bir daha duymak istemediği belirtilirken, Erdoğan'ın bu talebi üzerine mağdur çiftçilerin borçlarına yönelik bazı çalışmalar gündeme gelmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çiftçinin traktörünün haczedildiği haberlerini duymak istemiyorum!
banner200

ÖZEL HABER / Çiftçi borçlarının yapılandırması gündemde. Aylardır sürüncemede kalan çiftçi borçlarının yapılandırılması yönünde kulislerde yeniden farklı iddialar konuşulmaya başlandı. İddialara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çiftçinin traktörünün haczedildiğine yönelik haberleri bir daha duymak istemediği belirtilirken, Erdoğan’ın bu talebi üzerine farklı yapılandırma ve borç öteleme çalışmalarının başlatıldığı kaydediliyor. Ancak borçların yapılandırılmasıyla ilgili gündeme gelen çalışmaların çiftçinin beklentisini tam olarak karşılamaktan ziyade, daha çok sorunu soğumaya bırakma yönünde olacağı belirtiliyor.

İCRA TAKİPLERİ UZATILACAK GÜNÜ GELEN BORÇLAR HASATA ERTELENECEK ANCAK YÜKSEK FAİZE DOKUNULMAYACAK! 

Bu konuda Türkiye Gazetesi’nde gündeme gelen haber de bu iddiaları doğruluyor. Türkiye Gazetesinin haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığının çiftçi borçlarının bir yıl veya 6 ay ertelenmesi konusunda hazırlık yaptığı, erteleme süresinin yetersiz olması durumunda ise konunun yeniden değerlendirileceğini belirtildi. Yine haberde Tarım Kredi Kooperatifleri icra takiplerini Mart ayına kadar ertelerken, bu ertelemenin süresinin uzatılabileceği ve bu dönemde geliri olmayan çiftçinin borç ödemesinin de hasat dönemine kadar ikinci bir erteleme kararı ile ertelenebileceği kaydedildi. 

BÖYLE BİR ÇALIŞMA ÇİFTÇİNİN BEKLENTİSİNİ KARŞILAMAYACAK

Türkiye Gazetesi’nin söz konusu haberde gündeme getirdiği çalışma doğru ise bu çiftçinin beklentisini karşılamayacak. Çünkü söz konusu çalışmada çiftçinin asıl mağdur olduğu yüksek faiz konusuna bir çözüm getirilmezken, getirilmek istenen icra takiplerinin Mart ayından sonra yeniden uzatılması ve bu dönemde ödeme günü gelen borçların süresinin hasat dönemine uzatılmasını kapsıyor. Her iki durumda da çiftçiye bir süre verilmiş olsa da hem ertelenen icra takiplerinde hem de hasat dönemine uzatılacak borçlarda yine yüksek faiz çalışmaya devam edecek. 

OKSİJEN ÇADIRINA ALINAN ÇİFTÇİNİN ÇADIRDAKİ SÜRESİ UZATILACAK!

Böyle bir çalışma hayata geçirilecek olursa icra takipleri Mart ayına ertelenerek oksijen çadırına alınan çiftçilerin, bu çalışmayla sadece oksijen çadırındaki süresi uzatılmış olacak. 

ÇİFTÇİ NE İSTİYOR? 

Çiftçi öncelikle borçlarının üzerindeki yüksek faize bir çözüm bulunmasını istiyor. Bu faizlerin silinerek, ana para borçlarının da 3 veya 5 yıl vadeye yayılmasını talep ediyor. Yüksek faize bir çözüm bulunmadan yapılacak her yapılandırma, çiftçinin bugün içinden çıkılamayacak hale gelen ağır borç yükünün daha da artmasından başka bir anlam taşımayacak. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2021, 19:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yav he he
Yav he he - 9 ay Önce

Duymak istemiyormuş, kapat o zaman gazeteleri duymazsınız

Serdar Ortaç
Serdar Ortaç @Yav he he - 9 ay Önce

Sizde şarkı söyleyin, popcu olun krediler çözülür

adalet
adalet - 9 ay Önce

ey maşşAllah köylünün nekadar seveni varmış bütün başkanlar yanında da acaba laftamı yoksaa tepkilerin gazını almak icin söylenen güzel sözlermi,,,,

Ibrahim kaya
Ibrahim kaya - 9 ay Önce

Alınan yüksek faiz devam ettikten SONRA ne anlamı olacak

Cifci
Cifci - 9 ay Önce

Yapılandırma yapmayıp ta erteleme yaparsanız zaten cifcinin gözünde sıfır siniz cifci zamanı geldiğinde size erteleme yapacak yaptı yapti

MDT
MDT - 9 ay Önce

Geregi degil de haberi yapilmaz, olur biter bundan sonra...

Memur
Memur - 9 ay Önce

Çiftçe krediyi zorlamı kullandırıyorlar. Kullanmasınlar. Krediyi sadece çiftci kullanmıyo herkes kredi kullanıyo herkesin borcu ertelensin affedilsin o zaman. Bu yil memur işçi askari ücretli kan ağlıyor. Hangi çiftçinin ürünü para etmedide borc ertelemesi istiyo. Fındık 24 tl aycicegi 4000 tl mısır 1600 tl . Meyveleri hic saymiyorum. Çiftcinin halini Traktör bayilerine sorun traktör yok millet kuyrukta. Her yıl traktor degistirilmez.

MEMURA
MEMURA @Memur - 9 ay Önce

SİZ MEMURLAR OTURDUĞUNUZ YERDEN DEVLETİ YÖNETİRSİNİZ GENELLİKLE KARIKOCA MEMURSUNUZDUR .15000 TL AYDA EVİNİZE PARA GİRER ARKANIZDA DEVLET VARDIR ..KESEĞİ TAŞ SANIRSINIZ....UTANMAZ SINIZ HERŞEYİ BİLDİĞİNİ SANAN KENDİNİ Bİ BOK SANAN GERÇEKTE BOK BİLE OLAMAYAN HAZIRCI YARATIKLARSINIZ..ÇİFTÇİLİĞEDE SOYUNUP BATIRANLARINIZ ÇOKTUR

Çiftçi
Çiftçi @Memur - 9 ay Önce

Memurlar keyfi için sıfır araba alırken plazalarda sıra beklerken çiftçinin tarlası ekmeği için mecburen aldığı mazotu gübresi hayranının yemi mi zorunuza gidiyor. Senin garanti maaşın var yağmur yagmis don olmuş devlet batsa umrunuzda değil yattığınız yerden maaş alıp sırtını devlete yaslamak kolay , hem.piyasadan pahalı gübre yem tohum satacaksın 100de 100 2 yılda zam yapacaksın sonrada almasaydı diyeceksin. O zaman sende vermeseydin verdiğin gibi arkasında duracaksın devlet olarak. Çiftçilik eisktir bu yıl olur bur sonraki yıl olmaz bunu düşünüp öyle vereceksin krediyi. Ayruca tkk nin onceki yıl bir yılda uyguladığı 100 de 50 ye yakın faizi hangi memur çekmiş hangi bankadan varmı bir örnek. Bilip bilmeden konuşmayın.

Çiftci
Çiftci @Memur - 9 ay Önce

Öyle bakarsak sıfır arabalardada sıra var memur aç değil ayrıca memurların büyük çoğunlu torpille giriyor devlete sen gelmişin utanmada çiftçiyi eleştiriyor alma kardeşim bizim ürettiğimiz ürünleri git ne halt yersen ye

Onur Oz
Onur Oz - 9 ay Önce

Peh peh iyi polise bak

Cifci
Cifci - 9 ay Önce

Memurmusun nesin bunu anlamazsın bin kere anlatırız biz üreticiler nakit para çekmedik senin ekmeğini sebzeni meyveni karşılamak için gübre mazot ilaç kullandık siz memurlar keyfi gezip tozmak için sıfır araç kiredi kullanmadık hem sen tarım kiredinin adamımisin yoksa bı siyasi partinin sözcüsümusun cifci sıfır traktöru Özel binmek için alıyor senin sıfır aldığın otoylama çiftini sürsün


banner151

banner251