Cumhurbaşkanı açıkladı ancak bankalar uygulamıyor! Kuraklık borç ertelemesinde talimat sorunu!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kuraklığın oluştuğu bölgelerde hasar tespit çalışmalarına göre çiftçilerin kamu bankaları ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceği açıklanmasına rağmen, TARSİM’in ve bankaların çiftçilere bu konuda zorluk çıkardığı yönündeki iddialara açıklık getirilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı açıkladı ancak bankalar uygulamıyor! Kuraklık borç ertelemesinde talimat sorunu!
banner200

Ömer Fethi Gürer, “Cumhurbaşkanı Kararnamesine göre kuraklıktan etkilenen 41 ilde çiftçilerin borçları 1 yıl ertelenecek veya ödemesi 5 yıla yayılabilecekti. Ancak bankalar, kendilerine böyle bir bildirim yapılmadığını gerekçe göstererek kuraklıktan etkilenin çiftçilerin borçlarını ne erteliyor ne de 5 yıl taksitlendiriyor. TARSİM kuraklık sigortası istiyor. İlçe tarım müdürlükleri hasar komisyonun kuraklık tespit tutanaklarını dikkate almıyor. Kredi ödemeyene dolaylı % 24 varan faizler uyguluyor. Çiftçiyi kuraklıktan sonra bir de alacaklılar vurdu” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu yıl kuraklığın etkili olduğu 41 ile önemli ölçüde verim kaybı yaşayan üreticilerin, aldıkları kredilerin geri ödemesiyle ilgili olarak devlet bankaları, Tarım Kredi Kooperatifler ve TARSİM’le yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle kuraklığın etkili olduğu 41 ilde hasar tespit çalışmalarına göre çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceği ya da 5 yıl süreyle taksitlendirilebileceğinin açıklandığını anımsatan CHP Milletvekili Gürer, ancak üreticilerden gelen şikâyetlere göre sahada ciddi sorunların yaşandığını belirtti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilere kredi veren devlet banklarının, kuraklık nedeniyle kredi ödemelerinin 1 yıl erteleneceği yönünde bidlirim almadıklarını belirtip, yüzde 24’lere varan  dolaylı faiz oranlarıyla çiftçilerin borçlarını ertelemeye zorladığı yönünde çiftçilerden gönderi ve telefon aldıklarını ifade etti.

ÜRETİCİ CUMHURBAŞKANININ SÖZÜ VAR DİYOR MÜDÜR İSE BİZE TALİMAT GELMEDİ DİYOR…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kuraklık nedeniyle mağdur olan çiftçilere destek verileceğin açıklamasının ardından, üreticilerin umutlandığını ve kuraklık nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları en azından kredi ertelemesiyle yeni ekim dönemine taşımayı umut ettiklerini söyleyen CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, “Çiftçi bu umutla kredi çekip tarlasına hububat etki. Çektiği kredi ile gübre, tohum, ilaç gibi girdi maliyetlerini karşıladı. Örneğin 30 bin TL kredi çeken çiftçiye, hayat sigortası ve TARSİM sigortası ile birlikte 33 bin 500 TL geri ödeme planı çıkarıldı. Ancak çiftçi kuraklık nedeniyle mahsul alamadı. Yapılan hasar tespit çalışmalarına göre yer yer yüze 80’lere aşan kuraklık hasarı tespit edildi” dedi.

ÇİFTÇİYE FAİZ OYUNU

Kuraklıktan etkilenen çiftçilerin yapılandırma için gittikleri bankalarda olumsuz bir tablo ile karşılaştıklarını aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçilerimizin bize ulaştırdığı bilgiye göre, kuraklıktan etkilenen çiftçi bankaya gittiğinde Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) TARSİM kuraklık belgesi isteniliyor. TARSİM hasar tespitleri, bazı bölgelerde bankalara ulaşmış ama banka TARSİM’in kuraklık sigortasını da istiyor. ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçinin TARSİM’i var ama kuraklık tanımı yok. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı ilçe hasar tespit komisyonları, kuraklığı belgelemiş ve çiftçi mağduriyeti saptamış durumda. Örneğin Cihanbeyli, ÇKS’ye kayıtlı olan ve hububat eken çiftçiler için %70 ve %80 hasar tespiti kayıt altına alınmış. Niğde ilinde bazı yerlerde kuru tarım yapılan tarlaya biçerdöver dahi girmedi. Konya ve Güneydoğu’da da benzer durum söz konusu. Kuraklık zararı saptanan çiftçinin kredi ötelenmesi sağlanıp faizi silinmelidir. Banka kuraklıktan kavrulan çiftçinin kredi borcunu ertelemiyor. Çiftçiye yüzde 24 faiz oranıyla kredisini yeniden yapılandırmayı öneriyor” diye konuştu.

Gürer, TARSİM’de ‘Kuraklık hasarı’ yazılması konusunda çiftçiye yol gösterilmediği için sadece yangın, dolu, hortum, heyelan ve benzeri gibi olaylarda hasar ödemesi yapıldığı belirtiliyor. Bu konuda çiftçiler diyor ki, ‘zaten kuraklık sigortası yaptırsaydım, kredi taksitlendirmesi talebinde bulunmaya gerek kalmazdı; zararımı TARSİM tanzim ederdi, bu şekilde krediyi kapatırdık’ diyor” ifadelerini kullandı.

İDDİALAR ARAŞTIRILMALI

Gürer, Cumhurbaşkanı Kararnamesine rağmen devlet bankalarının kuraklık yaşanan bölgelerdeki çiftçilerin kredilerinin ertelenmesi veya 5 yıl süreyle taksitlendirilmesine yönelik kararını dikkate almadığı yönündeki iddiaların araştırılıp, bu konuda mağduriyet yaşayan üreticilerin mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini de vurguladı.

YENİ KREDİ İMKÂNI SUNULMALI

Gürer, “Başta kuraklıktan etkilenen çiftçiler olmak üzere üretime devam etme kararı alan tüm üreticilerin kredi faizlerinin silinerek borçlarının ertelenmesi ve üretime devam edebilmeleri için yeni kredi imkânı sunulması gerekir. Ekimde yeniden hububat ekilecek. Tohum, gübre, tarla kirası ve mazot derken çiftçinin ayakta duracak desteğe ihtiyacı var” diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2021, 22:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengiz
Cengiz - 1 ay Önce

Borçlar ertenecek dedi hangi kuruma gitsen biz bilmiyom talimat gelmedi diyolar yardım kuraklık raporu da cıktı daha neyi bekliyorlar ki çiftçiyi faize itiyolar

Fettah
Fettah - 1 ay Önce

Boya nasıl dökülüyordu, bunlarda öyle dökülüyor lar, hayır çıkmaz bunlar bitti .

Bertan
Bertan - 1 ay Önce

Yav he he kesin öyledir sayın vekil

Adil
Adil @Bertan - 3 hafta Önce

Cumhurbaskani '' susuz tarim yapilan alanlarda kurakliktan etkilenen ciftciye dekar basina 100 tl ye kadar destek odemesi yapilacak'' diye aciklama yapti, bundan yaklasik 40 gun once.. Nerede bu destek odemesi.. Ciftci bu odemeyi bekliyor. Cumhurbaskani acikladi ciftci inandi.. Eyy tarim bakani bu destegi vereceksen neden bekliyorsun.. Vermeyeceksen Cumhurbaskanina neden bu aciklamayi yaptirdin.. Yalan ve algi ile hem ciftciyi hem Cumhurbaskanini aldatiyorsun.. Sen bir dakika bile o makamda oturacak biri degilsin.

Mehmet Özkan
Mehmet Özkan - 1 ay Önce

Çiftçi bitik arayanı soranı yok gübre fiyatları almış başını gidiyo

Çifçi
Çifçi - 1 ay Önce

Artık reisi takan bürokratta kalmamış

Hass binallah
Hass binallah - 1 ay Önce

BANKALAR BORÇLERI ERTLESE NE OLURKİ,
ADAMLAR YÜKSEK FAİZ ÜZERİNDEN BORÇ ERTELEME YAPIYOR. BU DURUMU DA HİÇ BİR ALLAHIN KULU NE TARIM BAKANINA NE DE CUMHURBAŞKANINA SÖYLEYEMİYOR. TARIM BAKANLIGINDAKİ İLGİLİ GENEL MÜDÜR VE BÜROKRATLARI YA BU KADAR DURUMDAN HABERSİZ YADA ONLARIN DA BU OLANA ÖSZÜ GEÇMİYOR

ÖMER
ÖMER - 1 ay Önce

Reis işi zor

Erteleyemeyen bankacı
Erteleyemeyen bankacı - 1 ay Önce

Yazı yazıyosunuz bari Cumhurbaşkanlığı kararnamesini okuma zahmetine katlanın,bu kadar iş bilmez salakça gazeteciliği sokakta başı boş gözen köpek de yapar.Bankacı diyor ki devlet Kuraklık için özel sigorta yapmış,onu da kurala bağlamış.Sigorta yaptıran hem para alıcak hem de borcu hasarı oranında ertelenecek.Hasar tespitini sigortayı yapan tarsim experleri belirleyecek.Adamın poliçedeki oranı kadar borç % 12 ile ertelenecek.Sizin aptalca haberleriniz yüzünden çiftçiyle karşı karşıya kalıyoruz


banner151

banner251