Çorum'da çiftçi için 19 proje!

Çorum Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Çorum çiftçisini kalkındırmak için 19 proje hazırladıklarını belirtti.

banner247
Çorum'da çiftçi için 19 proje!
banner200
banner217

Çorum Hakimiyet Gazetesi'nden Fatih Battar'ın haberine göre, Çorum Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Çorum çiftçisini kalkındırmak için 19 proje hazırladıklarını belirterek, Bu projelerimizle Çorum'u tarımsal üretimde marka şehir haline getirmeyi hedefliyoruz. Örneğin Türkiye'de insanlar kaliteli sütün Çorum'da üretileceğini bilecek." dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Ziraat Odası ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne hibe edilen araç ve ekipman devir teslim töreninde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Çorum çiftçisini kalkındırmak için 19 proje hazırladıklarını belirterek, Bu projelerimizle Çorum'u tarımsal üretimde marka şehir haline getirmeyi hedefliyoruz. Örneğin Türkiye'de insanlar kaliteli sütün Çorum'da üretileceğini bilecek." dedi.

Çorum’da silajlık mısır üretiminin artırılması gerektiğini belirten Sarı; “İlimizin aldığı yağış 343 mililitre. Bozkır bir bölgede yaşıyoruz. O yüzden bizim kaba yeme ağırlık vermemiz lazım. Çorum’da silajlık mısır üretimini artırmamız lazım.” diye konuştu  Sadece silajlık mısır üretimini artırmanında yetmediğini aktaran Sarı, silajlık mısır kültürünün de geliştirmesi gerektiğine dikkat çekti.  Çorum’un yıllık 200 bin ton danelik mısır tüketimi olduğunu kaydeden Sarı; “Çorum’da silajlık mısır kültürünü oluşturursak ardından danelik mısır da gelecektir. Silajlık mısır için desteğe ihtiyacımız var. Biz Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne elimizden geldiğinde desteklemeye çalışıyoruz ama birliğimizin desteğe ihtiyacı var.Kurum olarak Ziraat Odası’na 10 ton kapasiteli 4 gübre römorku ve 2 kepçeli traktör, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine de silaj paketleme makinesi ile 2 kepçeli traktör hibe ediyoruz.” şeklinde konuştu 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 17:44
YORUM EKLE
banner151