Çiğ sütte maliyet analiz hesabı krizi! 

Yem fiyatlarına artık günlük zam gelirken, süt üreticinin artık dayanacak gücü kalmadı. Üreticiden gelen tepkiler üzerine Ulusal Süt Konseyi'nin önümüzdeki günlerde toplanması beklenirken, ancak Gıda Komitesi'ne yeme gelen günlük zamlardan dolayı nasıl bir maliyet analiz hesabının sunulacağı tartışma konusu oldu.

Çiğ sütte maliyet analiz hesabı krizi! 
banner200

Yükselen kur ve hammadde fiyatlarından dolayı yem fiyatlarına artık günlük zam gelmeye başlarken, ülke hayvancılığı da büyük bir tehlikenin içinde girdi. Süt üreticileri zararına üretim yaparken, çiğ süt fiyatının revize edilmemesi, dişi hayvan kesimini artırırken, süt üretici üretimden çekiliyor. Sahadan gelen tepkilerin artması üzerine Ulusal Süt Konseyi’nin toplanarak çiğ süt fiyatlarının revize edileceği kaydediliyor ancak yönetim kurulu üyelerine bu konuda bir çağrıda bulunulmaması dikkat çekiyor. 

MALİYET ANALİZ HESABI HANGİ FİYATLARA GÖRE YAPILACAK

Diğer yandan Ulusal Süt Konseyi toplantıya çağrılmadan önce Gıda Komitesi’ne çiğ süt maliyet hesabıyla ilgili bir sunum yapılması planlanıyor. Fakat yem fiyatlarına artık günlük zam gelmeye başlarken, çiğ süt maliyet hesabının da neye göre yapılacağı sektörde ve bakanlıkta büyük bir tartışmayı beraberinde getirdi. Sadece bu hafta yemin çuval fiyatına 10 lira ile 20 lira arasında zam gelirken, geçen hafta yapılan maliyet analiz hesabı şimdiden boşa çıktı. Artı bugün yapılacak bir maliyet analiz hesabı da yarın için bir anlam ifade etmeyecek. Bundan dolayı Bakanlıkta ve sektörde büyük bir kafa karışıklığı yaşanırken, maliyet analiz hesabının da sorgulanmasını gündeme getiriyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ep
Ep - 1 hafta Önce

Biz çiftçileri temsil eden yok ne bakan ne birlik başkanları çiftçi Allaha emanet

Agah var
Agah var - 1 hafta Önce

Süt üretimini bırakalım yurt dışından ithal edelim olsun bitsin buğday arpa mısırda olduğu gibi

selami engir
selami engir - 1 hafta Önce

cumhurbaşkanı yapar hesabı adam ekonomi profesörü uçurur sütçüyü

Ali dag
Ali dag - 1 hafta Önce

6 TL. Olucak aşağısı yok .

banner251