Çiğ süt fiyatlarında büyük deprem! Kamil Özcan Ulusal Süt Konseyi'nden istifa etti!

Üretici ciddi anlamda mağdur olurken çiğ süt fiyatlarındaki belirsizliğin devam etmesi Ulusal Süt Konseyi'nde büyük bir depreme neden oldu. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, artan yem fiyatları karşısında Ulusal Süt Konseyinin üreticiyi koruyan bir tavır ortaya koyamadığını belirterek, Konseyin Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Çiğ süt fiyatlarında büyük deprem! Kamil Özcan Ulusal Süt Konseyi'nden istifa etti!
banner200

Üreticinin tepkisine rağmen Tarım ve Orman Bakanlığının çiğ süt fiyatları karşısındaki sessizliği devam ederken, Ulusal Süt Konseyi'nde yaşanan istifa haberi sektöre bomba gibi düştü. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Başkanlığına bir dilekçe yazarak yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiğini belirtti. Yem fiyatları ve süt ürünleri sürekli artarken, üreticinin ürettiği süt fiyatlarının son bir yıldır artmadığına dikkat çeken Özcan, Ulusal Süt Konseyi’nin üreticinin çıkarlarının korunması gibi ana konularda duyarsız kaldığını belirterek, konsey üyeliğinden ayrıldığını duyurdu.

Ulusal Süt Konseyinden istifa gerekçelerini 10 maddede sıralayan Özcan, Ulusal Süt Konseyi'nin üreticinin çıkarlarının korunması gibi ana konularda etkisiz kaldığına dikkat çekti. 

Konseyin 12.12.2017 tarihinde yapılan Genel Kurul toplantısında “Üretici Alt Grubu” kontenjanından Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğini temsilen Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildiğini hatırlatan Özcan, şunları kaydetti: "Seçildiğim günden bu yana; bir yandan var olan aksaklıkların giderileceği ve sistemin çalışabileceği diğer yandan da Konseyin özellikle üretici kesimin sorunlarına daha duyarlı ve çözüm odaklı yaklaşacağı beklentisi içerisinde oldum ve bunları sağlayacak şekilde görev yapmaya çalıştım. Ancak;  Konseyin yasal altyapısı, işleyişi ve yönetim yapısından kaynaklanan bir takım olumsuzluklar yüzünden beklenen faydayı sağlayamadığım ve sağlayamayacağım kanaatine vardım" dedi. 

Konsey Yönetim Kurulu üyeliğinden ayrılmasının gerekçesini 10 maddede sıralayan Özcan, şunları kaydetti:

ULUSAL SÜT KONSEYİ ETKİSİZ DANIŞMA KURULU KİMLİĞİNDEN SIYRILAMADI

1. Ulusal Süt Konseyi mevcut anlayış ve işleyişi ile etkisiz bir “danışma kurulu” kimliğinden sıyrılmamış, hatta her geçen gün bu kimliği pekiştirecek politikalar izlemiştir. 

KONSEYİN HERHANGİ BİR YAPTIRIM GÜCÜ YOK

2. Konseyin temel görevlerinden biri sektörün önemli sorunlarına ilişkin uyarı ve tavsiyelerde bulunmaktır. Yapılan az sayıda öneri ve uyarının bile muhataplarınca dikkate alınmaması, üzerinde durulmaması, olağan karşılanır hale gelmiştir. Konseyin herhangi bir yaptırım gücü yoktur.

KONSEYİN SANAYİCİ KESİMİNİ KAYIRICI KARARLAR ALDIĞI GÖRÜŞÜ YAYGINLIK KAZANMAYA BAŞLADI

3. Konseyin genellikle sanayi kesimini kayırıcı kararlar aldığı, bir başka ifadeyle adil davranmadığı üretici çıkarlarını korumaktan uzak olduğu görüşü, haklı olarak yaygınlık kazanmıştır.

KONSEY ÜRETİCİNİN ÇIKARININ KORUNMASINDA ETKİSİZ KALDI 

4. Konseyin, çiğ süt maliyetini hesaplamak ve ilan etmek de dahil yaptığı faaliyetler; süt piyasasının düzenlenmesi, kalitenin artırılması, kayıt ortamının geliştirilmesi, üretici çıkarlarının korunması gibi ana konularda etkisiz kalmıştır. Bu durumun olağan görülmesinde tercihlerin üretici ve üretimden yana olmamasının etkisi olduğu düşünülmektedir.

KONSEY YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN ÜRETİCİYİ OLUMSUZ ETKİLEMESİNE DUYARSIZ KALDI 

5. Konsey, Ulusal Hedeflerden biri olarak ortaya konan enflasyonla mücadeleye süt sektöründe sadece çiğ süt fiyatını sabit tutarak katkı vermeye çalışmış, sanayi ürünleri ve yem fiyatlarındaki artışın üreticileri olumsuz etkilemesine duyarsız kalmıştır. Sonuçta maliyetler ciddi manada arttığı halde, Ülkemizde çiğ süt fiyatı ve süt desteklemeleri bir yıl boyunca neredeyse hiç artmamış, Konsey çiğ süt fiyatının ve süt desteklemesinin artırılması talebinde bile bulunmamış/bulunamamıştır. Ama süt ürünleri ve yem fiyatları artmaya devam etmiştir.

TÜKETİCİYİ KORUYAN ÖNERİLER HAYATA GEÇİRİLEMEDİ 

6. Enflasyonla mücadele kapsamında gösterilen milli duruşumuza katkı sağlayacak tüketiciyi koruyan market raf satışlarını arttırmayacak diğer alternatif destekleme ve ücretlendirme önerilerimizde bu süre zarfında hayata geçirilememiştir.

SÜT YEM PARİTESİ ÜRETİCİYİ KORUYACAK ŞEKİLDE HAYATA GEÇİRİLEMEDİ 

7. Süt üretiminde karlılık ve süt fiyatının belirlenmesinde önemli ölçütlerden biri süt: yem paritesidir. Türkiye'de süt yem paritesi; süt fiyatı kesif yem fiyatına bölünerek hesaplanmakta ve bu değerin hiç olmazsa 1,5 olması istenmektedir. Oysa Türkiye'de süt: kesif yem paritesi yıllardır 1,5 ve daha yukarı olmamış, genellikle 1,2 civarında seyretmiştir. Süt fiyatının gerekirse aylık belirlenmesi ve sürekli güncellemeye esas süt yem paritesinin en az 1,5 olarak belirlenmesi önerilerimizde de bir ilerleme sağlanamamıştır.

SÜT SANAYİCİLERİNİN YEM DAYATMASININ ÖNÜNE GEÇİLEMEDİ 

8. Konsey, bazı süt sanayicilerinin kendilerinden fabrika yemi almayan süt üreticilerinin ürettikleri sütü satın almamalarını engelleyecek girişimlerde bulunmamıştır.  

SÜT ÜRETİCİSİNİN REFAH SEVİYESİNİ ARTIRMAYA YÖNELİK HİÇBİR GİRİŞİMİNDEN SÖZ ETMEK MÜMMÜK DEĞİL 

9. Konseyin, süt üreticilerinin refah seviyesini artırmaya ve üretimde süreklilik sağlamaya yönelik, ıslaha ve destekleme politikalarına yönelik olumlu sonuçlanmış hiçbir girişiminden söz etmek mümkün değildir. 

SÜTÜN DAR GELİRLİ AİLELERİN ÇOCUKLARINA UYGUN FİYATLA ULAŞTIRILMASI YÖNÜNDEKİ ÖNERİLER DİKKATE ALINMADI 

10. Özellikle Türkiye için kaliteli ve görece ucuz hayvansal protein kaynağı olan süt ve ürünlerine ihtiyaç duyan kesimlere, özellikle dar gelirli ailelerin çocuklarına, uygun fiyatlarla ulaştırılması yönündeki talep ve önerilerimiz dikkate alınmamıştır"

TEMSİL ETTİĞİM ÜRETİCİ GRUBUNA YARAR SAĞLAMA İMKANI ORTADAN KALKMIŞTIR

Konseyde görevde bulunduğu sürede çabalarının maalesef bir karşılık bulmadığını bundan dolayı temsilcisi olduğu üretici grubuna ve sektöre yarar sağlama imkanının ortadan kalktığına işaret eden Özcan, bu istifasının konseydeki çalışma arkadaşlarının şahıslarıyla ilgili en ufak bir sorundan kaynaklanmadığını kaydetti. Özcan, bu konuda da şunları kaydetti:

"Bir bölümü yukarıda sıralanan pek çok temel sorunun çözümünde konseyin aktif rol alması konusundaki çabalarım maalesef bir karşılık bulamamıştır ve temsilcisi olduğum üretici grubuna ve sektöre yarar sağlama imkanım ortadan kalkmıştır. Bu durumda hem konseyin yasal altyapısı başta olmak üzere temel sorunlarının çözümüne, hem de üretici kesimin konsey üzerinden mağdur edilmesinin engellenmesine katkı sağlamak için yönetim kurulu üyeliğinden istifa ediyorum. İstifamın konseydeki çalışma arkadaşlarımın şahıslarıyla ilgili en ufak bir sorundan kaynaklanmadığının bilinmesini belirtirken asıl amacımın üretici kesim başta olmak üzere süt sektörüne katkı sağlaması ve Ulusal Süt Konseyi’nin hem üretici hem de tüketiciye yarar sağlayabilecek bir yapı ve kapasiteye ulaşmasına hizmet etmesi en temel dileğimdir. Saygılarımla…"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 19:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tebrik ederim
Tebrik ederim - 1 yıl Önce

Evet sonunda bir çiftçi örgütü doğru düzgün tavır koydu. Çiftçi örgütlerinin yöneticileri Tarım Bakanınin memuru değildir. Başkanı tebrik ederim. Süt üreticileri başkanı akrabalarını KPSS sınavına sokmadan torpilli kadro aramaya devam etsin, Şemsi Bayraktar padişahligina devam etsin. Kırmızı et üreticileri susmaya devam etsin sağmal inekler kesilsiginde nasıl olsa ithalat yaparlar

Helal olsun
Helal olsun - 1 yıl Önce

Çoluğuna çocuğunu özel kalemden ise koyan başkana kapak olsun. Kimse seni sallamiyorsa tiyatroya gerek yok

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Tefik kesgin daha orada oturacak misin. Soranlara süt üreticileri başkanıyım dersin. Sen ne işe yararsin istifa etmek senin için kurtuluş olur işgal ettigin koltuğun vebalini odeyemezsin. O koltuk üreticinin parasıyla alindi

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Allah razı olsun başkan siz bizim gönlümüzün başkanı oldun digerlerininde Allah ........versin yeter artık yeter haram olsun sutlerimiz boğazlarına kalsın haramzadeler mahşerde hangi yüzle cikacaklar yuzsuzler utanmazlar Allah bildiği gibi yapsın mazlumun ahı çıkar inşAllah derhal bölgesel süt satım işine donulmeli

Recep adayolu
Recep adayolu - 1 yıl Önce

Cümleten iyi akşamlar süt konseyine. Sesleniyorum konsey üyeleri abilerim veya aplalarım ömründe hic ahıra girmişmi. Hayvanları yemlemişmi ineklerden süt sağmışmı faprikadan yem almışmı. Yem parası ödemiş mi gecmişinde görüp gecirmiş ahırdan el arabasıyla hayvanların ğüpresini atmış gecmşinde bu işi yapan veya yapıyo olan kişinin Olması lazım. Bunlar bizim halimizden anlamıyor Bize eşşekten düşen adam gibi adam lazım

Gültekin Oktay
Gültekin Oktay - 1 yıl Önce

Başkanım sana yakışanı yaptın keşke kişiler oturduğu koltuğun ağırlığını bilseler menfaatleri icabı bilmiyorlar yada bilmezden geliyorlar. Çiftçinin hayvancının alın terini çalanlar elbet bir gün hesabını verecekler burunlarından çocuklarından fitil fitil kan kusaraktan gelecek ben hakkımı helal etmiyorum

Ummuhan GÖZ
Ummuhan GÖZ - 1 yıl Önce

Bakan istifa etsin

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Ulusal süt konseyinde üreticiler adına üye olan kim varsa başkan adına derhal buaksam istifa etmelidir kafalarını kuma gommekle olmaz bizim uzerimizden aldıkları nevarsa haram olsun haram olsun her birinde nde 50 yıllık 5 vakit namazsevabi talebimiz vardır iyiki mahşer var iyi hesap var


banner151

banner251