Çiğ süt fiyatları revize edilerek üreticiye çuval başı 50 lira yem desteği verilmeli

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, süt fiyatlarının acilen 1.5 pariteye göre revize edilmesini ve artan yem maliyetleri karşısında da üreticiye çuval başı 50 lira yem desteğinin verilmesi gerektiğini kaydetti. Özcan, aksi takdirde ülke hayvancılığının büyük bir tehdit altında bulunduğunun altını çizdi.

Çiğ süt fiyatları revize edilerek üreticiye çuval başı 50 lira yem desteği verilmeli
banner200

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan'ın yaptığı açıklamada dikkat çeken başlıklar şöyle: 

GİRDİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ DURDURULAMIYOR

Bütün Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sürecinde sağlıklı ve ulaşılabilir gıdanın önemi hem dünya hem de ülkemiz açısından bir kez daha anlaşılmıştır. Zor günlerden geçtiğimiz bu pandemi döneminde her türlü riski göze alarak kar etmeden üretim yapan süt üreticilerimiz adeta yaşamak ve geçinmek için harcanan emeklerini tüketmiş bulunmaktadır. Üreticimizin en büyük girdisi olan yem fiyatlarındaki ve diğer girdilerdeki önlenemez yükseliş nedeniyle yıllardır savunduğumuz ve biz üreticilerin en büyük isteği olan 1 lt. süt/1.5 kg. yem paritesinden giderek uzaklaşılmakta ve girdi maliyetlerindeki durdurulamayan artış karşısında üretici kesimi maliyet ve zararları taşıyamamaktadır. 

ÜRETİCİMİZİN ÜRETİME KÜSTÜĞÜNE HER GÜN ŞAHİT OLUYORUZ

Bütün Dünyada gıda ürünlerinin önemi artarken, gıda üretimi ülkelerin stratejik bir konusu olarak ele alınırken, yeterli desteği göremeyen üreticimizin giderek üretimden soğuduğunu, küstüğünü, küçülmeye ya da işi bırakmaya kadar gittiğini üzülerek yaşıyoruz. Üreticimiz başta yem olmak üzere girdi maliyetlerini karşılayabilmek için her ay bir hayvanını kestirmek veya satmak zorunda kalmaktadır. Tabiri caizse döviz ve enflasyondaki artışın yükü üreticimizin omzuna ve ineklerimize yüklenmiş durumdadır. Tüketici gıda fiyatlarında yaşanan enflasyon açısından ya çiğ süt fiyatları ile birlikte çiğ süt fiyat artışında en büyük paya sahip yem fiyatlarına da müdahale edilmeli ya da dönemsel olarak çiğ süt fiyatına paralel olarak yem fiyatları da sabitlenmelidir.

ÜLKE HAYVANCILIĞI TEHDİT ALTINDA 

Üretim istikrarına zarar verecek her bir olumsuz gelişme Türkiye’nin gıda üretimi açısından bağımsızlığının temeli olan üretici kesimini üretimden uzaklaştıracaktır. Üretime küsen, üretimi bırakan her bir üretici sürdürülebilir hayvancılık hedefimiz için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Ayrıca, üretimin bırakılması bu aileler için sosyo-ekonomik sorunlara da neden olacaktır.

Geçtiğimiz sene süt tavsiye fiyatı 2,30 TL iken yem fiyatları 70-80 TL bandındaydı. Şuan süt tavsiye fiyatı 2.80TL ve maalesef yem fiyatları 130-150 TL aralığındadır. Ayrıca geçtiğimiz sene boyunca yem fiyatları her ay artarken bir yıl boyunca çiğ süt tavsiye fiyatına zam yapılmamıştır. Üstelik son dönemde bu fiyatın aşağıya çekildiğine ve bazı bölgelerde süt alımının durdurulduğuna dair de bilgiler gelmektedir. Üreticinin beklentisinin altında kalan çiğ süt tavsiye fiyatının, süt fiyatı + çiğ süt destek ödemeleri şeklinde değerlendirilmesi de ayrıca büyük bir yanlıştır.

SÜT DESTEĞİ ÜRETİCİ İÇİN BİR ÇÖZÜM OLMADI!

Aylarca geriden aktarımı yapılan süt desteklemeleri geldiği zaman parite çoktan düşmüş olmakta ve bu durum süt desteklerinin üretici için bir çözüm olmadığı anlamını taşımaktadır. Yetkililerimiz ve sektörün paydaşları üretici odaklı ve üreticinin para kazanmasına odaklı kararlar almalı, tavsiye fiyatları bu yaklaşımla belirlenmelidir. Bu işin felsefesi, herkes tarafından kabul görecek şekilde bir pariteye bağlanmadığı takdirde her gün, her hafta, her ay üreticinin alım gücü ve üretim gücü giderek düşecektir.

SÜT FİYATLARI ACİLEN 1.5 PARİTEYE GÖRE REVİZE EDİLMELİ 

Sektörün tüm paydaşlarından ve yetkililerden, 1 lt. süt/1.5 kg. yem paritesi baz alınarak çiğ süt fiyatının acil olarak revize edilmesi ve en kısa sürede bu pariteye göre süt fiyatının en azından 3 aylık periyotlarla otomatik olarak güncelliyor olması yönünde adımlar atmasını bekliyoruz.

KALİTEYE GÖRE FİYAT SİSTEMİ ALT YAPI HAZIRLANMADAN UYGULANIRSA BÜYÜK MAĞDURİYETLERE NEDEN OLUR

Yeni uygulamaya konulacak sütte kalite tespit çalışmaları ve kaliteye göre fiyat verme yönteminin altyapısı hazırlanmadan uygulanması halinde sektörde birçok kargaşaya yol açacağı ve üreticilerin de mağduriyetine neden olacağı düşünülmektedir. 

Bu uygulamanın iş akışının, sorumluluklarının ve giderlerin karşılanma yöntemlerinin acilen belirlenmesi gerekmektedir.

ÇUVAL BAŞINA 50 LİRA YEM DESTEĞİ VERİLMELİ 

Yem fiyatlarını düşürücü tedbirlerin acilen alınmasını ya da artan yem fiyatlarının üreticiye etkisini azaltacak şekilde çuval başına 50 TL yem desteği uygulamasının acilen açıklanarak uygulamaya geçirilmesini bekliyoruz. Üretici ve üretici örgütlerinin seslerine iyice kulak verilmelidir. Zararına üretim yapmanın da bir dayanma eşiği var ve ivedilikle ekonomik üretim seviyelerine dönmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde bu maliyet artık taşınamaz ve kamu, stk, sanayici ve üretici olarak hepimiz yükün altında ezilir, kalırız."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2021, 17:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 6 ay Önce

Sayın başkan 2000. Yılı öncesi birliklerin aracılığıyla açık arttırma ile sütümüzü satiyorduk 1 litre sütümüzü satarken 10 litre süt eşittir bir kilo Ezine peyniri hesabıyla satiyorduk bugün bakıyoruz en ucuz Ezine peyniri 45 TL. Kaderin baltası süt üretisicinin ağacına vurmuş hep nasıl ayakta kaldıkları üniversitede tez konusu olur .verdiği slaj saman vet.giderleri agilece bakım işleri vede diğer giderler başka taraftan finanse edildiği için ayakta kalınmıştır ama bıçak kemiği kesti artık kusura bakmasın varlığı hiç belli olmayan bir bakan var temsil ettiği kesimden haberdar değil busaatten sonra bu bakanla bu iş yurumez acilen süt birlikleri sütün maliyeti vede satış bedelini belirleme işini ele almalı vede süt tozu ithalatini canlı hayvan ithalatini durdurmak için ayağa kalkmalı birliklerde tarım bakanı gibi başarısızlıkta yarışıyor saygılar sunarım üretici kardeşlerime çünkü hak ediyorlar

tarımcı
tarımcı - 6 ay Önce

Sayın başkan kaliteden korkma nedeni nedir?
Çiğ süt fiyatı yarın 10 TL olsa devlette 10 TL destek verse yem fiyatı 30 TL olmayacak mı?
Süt çiftçisi neden yem üretemiyor bununla ilgili bir çalışmanız var mı?

tarımcı
tarımcı - 6 ay Önce

Yem sanayini hakim durumlarını, kötüye kullandığına yönelik Rekabet Kurumuna başvuruda bulundunuz mu?

banner151

banner251