Çiğ süt fiyatları belirlendi Tarım Bakanı ilk sınavını kaybetti!

Ulusal Süt Konseyi, 1 Nisan'dan geçerli olmak üzere çiğ süt fiyatını 4.70 liradan 5.70 liraya çıkardı. 1 lira destekle birlikte çiğ süt fiyatları 6.7 liraya çıkarken, belirlenen bu fiyat süt üreticisinde tam bir hayal kırıklığına neden oldu. Üretici desteklerle birlikte en düşük 7.4 bekliyordu.

Çiğ süt fiyatları belirlendi Tarım Bakanı ilk sınavını kaybetti!
banner282

Ulusal Süt konseyi, çiğ süt fiyatlarını belirlemek için bugün toplanırken, toplantıdan süt üreticisini üzen bir karar çıktı. Artan yem fiyatlarına karşı süt fiyatlarının da revize edilmesi beklenirken, belirlenen fiyat çiftçide tam bir hayal kırıklığı oluşturdu. 4.70 lira olan çiğ süt fiyatları 5.70 liraya çıkarılırken, yeni fiyatta 1 Nisan'dan itibaren geçerli olacak. Diğer taraftan çiğ süt prim desteği de 20 kuruştan 1 liraya çıkarıldı. Buna göre üreticinin sütü destele birlikte 6.70 lira olacak.

1 NİSAN'A KADAR ÜRETİCİ DÜŞÜK FİYATTAN SÜT SATMAYA DEVAM EDECEK

Ulusal Süt Konseyi toplantısından tam bir hayal kırıklığı çıkarken, belirlenen yeni fiyatın hemen uygulamaya konulmayıp 1 Nisan'dan itibaren geçerli olması, üreticinin 13 gün daha öldüm fiyatına sütünü satmaya devam edeceğini gösteriyor.

DESTEKLER ARTIRILARAK SANAYİCİ KORUNDU!

Süt prim destekleri tarihinde ilk kez 1 liraya çıkarılırken, sütteki maliyet artışının devlet tarafından üstlenilmesi de manidar bulundu.

ARTIRILAN DESTEKLER SÜT ÜRETİCİSİNE 7-8 AY SONRA ÖDENECEK 

Diğer yandan artırılan süt prim destekleri de çiftçiye tam 7-8 ay sonra ödenecek. Sütte hükümet, üreticinin gözünü boyamak için süt prim desteklerini artırırken, artılan bu destekler üreticinin yarasına merhem olmayacak. Yem fiyatlarından dolayı büyük bir mağduriyet yaşayan süt üreticisi düşük fiyattan sütünü satmaya devam ederken, artırılan destekleri ise en kısa 7-8 ay sonra alabilecek. 

TARIM BAKANI İLK SINAVINI KAYBETTİ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen çiğ süt fiyatı ile Bakanlıktaki ilk sınavını kaybetmiş oldu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2022, 14:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 2 ay Önce

Sizin vicdan merhametle işiniz kalmamış yem fiyatına göre bu nasıl değerlendirme krizin yükünü çiftçiye yüklediniz tez zamanda Allah’dan bulursunuz iniAllah

EMRE
EMRE - 2 ay Önce

BAKAN NE YAPSIN,2023 DE HEPSİNİ ANALARIYLA GÖNDERMEZSEK DAH ÇOK TIRMALAR TARIM SEKTÖRÜ,BUNLARDAN HİÇ BİRŞEY BEKLEMEYİN

ali
ali - 2 ay Önce

bu işin bakanla alakası yok hükümet politikası bu. ramazanda et kurbanda süt arasın vatandaş!!!

A.vur
A.vur - 2 ay Önce

Hakkımızı helal etmiyoruz Allah tumunuzun cezasını versin

Ep
Ep - 2 ay Önce

Syn bakan hemen istifa etmeli uretici tamamen bitirme niyetinde syn bakan yem fabrikalarinin yaninda oldugunu belirtti

Osman bagirgan
Osman bagirgan @Ep - 2 ay Önce

Sütü artirmak yerine süt yeminin fiyatiyla ugrasilmali sutu artirma cozum degil ben vatandas olarak daha az süt ve sut urunu alabilecegim dahada artarsa dahada azaltacagim neyin kafasini yasiyorsunuz 1litre sut 7.5 olurmu ozaman asgari ucrette 20bin olmali hangi sut ureticisi yaninda calistirdigi afgana bukadar zam yapti

Ahmet terik
Ahmet terik - 2 ay Önce

Çiftçi lehine hiç bir karar almazlar. Türkiye de sırtına binilecek grup çiftçidşr

hayal
hayal - 2 ay Önce

ŞAŞIRDIKMI? TABİKİ HAYIR
MALESEF İNEKLERİ KURTARAKADIK...

Fettah
Fettah - 2 ay Önce

Girdiler Baba, baba . Şimdi zam yok sonra, teşvik 7 ay sonra,, ne güzel dünya bu görüntüyü bakarsak ithal et, süt, t yağ, yoğurt, peynir yolda. Hayırlara vesile olur inşAllah.