Çiğ süt fiyatına 10 kuruş zam! Çiğ süt analizinde hakem kim olacak?

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt fiyatlarına 10 kuruş zam yaptı. Çiğ süte 3 ayrı referans fiyat belirleyen Ulusal Süt Konseyi, 1 Mayıs-30 Haziran 2021 tarihleri arasında yağ değeri 3.50 ve üzeri olan A sınıfı çiğ süt fiyatını 2.90 TL olarak belirledi. Çiğ sütte 3 ayrı referans fiyat belirlenmesi, 'hakem kim olacak?' sorusunu gündeme getirdi.

Çiğ süt fiyatına 10 kuruş zam! Çiğ süt analizinde hakem kim olacak?
banner200

ÖZEL HABER / Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt fiyatlarına 10 kuruş zam yaptı. Çiğ süte 3 ayrı referans fiyat belirleyen Ulusal Süt Konseyi, 1 Mayıs-30 Haziran 2021 tarihleri arasında yağ değeri 3.50 ve üzeri olan A sınıfı çiğ süt fiyatını 2.90 TL olarak belirledi. Çiğ süt referans fiyatları 1 Ocak 2021 / 30 Nisan 2021 tarihleri arasında 2.80 TL olarak belirlenmişti. Ulusal Süt Konseyi, 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak çiğ süt fiyatlarını belirlemek için bugün akşam toplandı. Referans fiyat 2 aylık süre ve sütün kalitesine göre belirlenirken, toplamda yem fiyatlarındaki artışlara rağmen 10 kuruş zam yapılması dikkat çekti. 

HAKEM KİM OLACAK? 

Ulusal Süt Konseyi’nin sütün yağ ve protein değerlerine göre 3 ayrı referans fiyat belirlemesi ‘hakem kim olacak?’ sorusunu gündeme getirdi. 

Buna göre yağ değeri 3.50 ve üzeri, protein değeri 3.10 ve üzeri süt A sınıfı süt olarak değerlendirilerek referans fiyat 2.90 TL olarak belirlendi. 

Yağ değeri 3.2 ve 3.5, protein değeri 3 ile 3.1 arasında olan çiğ süt B sınıfı olarak değerlendirilerek 2.85 TL’den alınacak. 

Yağ değeri 3.2’den düşük, protein değeri 2.9 ile 3 arasında olan çiğ süt C sınıfı olarak değerlendirilerek 2.80 liradan alınacak. 

KÜÇÜK ÜRETİCİYİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Çiğ sütün kalitesine göre referans fiyat belirlenmesi, çiğ sütün analizinde hakem kim olacak sorusunu gündeme getirirken, bu süreçte özellikle küçük üreticinin ciddi bir sıkıntı yaşayacağını gösteriyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2021, 22:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 7 ay Önce

Allah topunuzun belasını versin. Dilencimiyiz biz be. Yahu ne küfürler ediyorum şuan.

Göm sen
Göm sen - 7 ay Önce

Acaba bu süt konseyindeki fiyatı belirleyenlerin kaçı hayvancılık yapıyor?? Bunların yemfiyatından yoncadan slajdan samandan elektirikten haberi yok heralde sizin ALLAH belanızı versin bizi köle yaptınız....

Ali dag
Ali dag - 7 ay Önce

1ocaktan buyana yeme çuval başına 30tl.zam geldi reva yem şuan 140 TL bugün itibari ile sütün maliyeti 3.5 TL üzerinde gecinebilmek için 3.9 TL fiyat olmalı Allah emeklerimizi zayi ettirmesin Allah hakkımızı yedirtmesin Allah emeğimizi calanlarada yedirtmesin boğazlarına kalsin nasırlı ellerimiz yakalarinda mahşerde

Ciftci
Ciftci - 7 ay Önce

Bu zam değil resmen zorbalık .devir onların 2023 te bize sıra gelecek !

Bozok66
Bozok66 @Ciftci - 7 ay Önce

OYU PARAYLA SAT SEN EN IYISI

Sözde milli üretici
Sözde milli üretici - 7 ay Önce

yüce ALLAH'IM belanızı versin bu üreticinin AHI ile size bu dünyada iki yakanız bir araya gelmesin yeme her gün zam geliyor bir yıl içinde yeme tam 27 defa zam yapılmış lanet olsun hepinize yazıklar olsun ülkenin insanları ete süt ve süt ürünlerini ucuza yese hiç gam yemeyecegiz artık sizlere yüce ALLAH'A havale ediyoruz

Ali dag
Ali dag - 7 ay Önce

30 40 litre süt veren bir inekte 3.5 yağ oranı beklemek hayel olur verim artişina tezat süt üreticilerine süt tozu kullanma şansıdayok peynirciler süt tozunu iyi bilirler gıda tarım bakanı bu fiyatların olmasını nasıl onay verir A kalite süt bugün 4 TL.olmali dierleride 10 kuruş aşağı olabilir

Doğu
Doğu - 7 ay Önce

Vay vijdansızlar hiçmi utanmadınız eyy tarım bakanı niye ses çıkarmıyorsun 10 krş zam oda abc sınıflandırılıyor bu nasırlı eller sizi affetmiyecek.

Maho
Maho - 7 ay Önce

VAllaha kamera şakası gibi şu süt konseyi milletin sütünü 2 aydır resmen tehditle ağlıyorlar neymiş süt fazlalığı varmış Allah'ım sen sabır ver


banner151

banner251