Çiftçiyi ve pazarcı esnafını biraz olsun rahatlatan karar! Pazar yerleri Cumartesi günleri açılacak!

Tam kapanmadan dolayı pazar yerlerinin de 17 Mayıs'a kadar kapatılması hem pazarcı esnafını hem de çiftçiyi olumsuz etkilemişti. Gelen tepkiler üzerine İçişleri Bakanlığı bir genelge yayınlayarak Cumartesi günleri pazar yerlerinin 10.00-17.00 saatleri arasında açılmasına karar verildi.

Çiftçiyi ve pazarcı esnafını biraz olsun rahatlatan karar! Pazar yerleri Cumartesi günleri açılacak!
banner200

İçişleri Bakanlığının pazar yeri genelgesine göre, 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri pazar yerleri 10.00-17.00 arası açık olacak. İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “PazarYerleri” konulu genelge gönderdi.  Genelgede, mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtildi.

Bu doğrultuda, ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan kararlar şu şekilde sıralandı:

- Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs'a denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak. Vatandaşların ikametlerine en yakın pazaryerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

Sadece yaş sebze/meyve satılacak

- Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.

- Yoğunluğu önlemek için mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.

Giriş/çıkışlar belirlenen noktalardan yapılacak

- Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.

3 metre mesafe kuralı uygulanacak

- Pazar yerlerinde sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.

- Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazaryerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.

- Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.

- Pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.

- Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen “mesleki faaliyet belgesi” ile “ticari araç görevlendirme belgesini” ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Başta zabıta görevliler ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli kontrol faaliyetleri eksiksiz yerine getirilecek.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 23:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rozcan
Rozcan - 6 ay Önce

Bu yasaklardan kimse bir şey anlamıyor. Mahalledeki market, bakkal açık mahalle pazarı kapalı, bu normal bir uygulama değil zaten. Yeni genelgede eksik, çünkü pazarcı esnafı haftada bir kaç pazara gider, bu uygulamada bütün pazarlar Cumartesi günü kurulacağından esnaf hangi pazara gidecek? Dolayısıyla bazı pazarlarda pazarcı esnafı çok olacak, bazılarında yok denecek kadar az olacak. Bırakın mahalle pazarı kurulduğu günde kurulsun.

soru, cevap
soru, cevap - 6 ay Önce

Tam kapanmadan önce bakanlar kurulu toplandı. Pakdemirli bu toplantıya katıldı ise pazarların kapatılması halinde bitkisel üretimde bazı ürünlerin üretiminde sorun olabilecegi hakkında bir şey söylemedi mi? Söyledi de İçişleri bakanı mi dinlemedi? bunu spor bakanının mi söylemesini bekledi?
Cevap: Ne kendisi, ne danışmanları ne de yüksek liyakatli yuksek bürokratları bunun öngörüsünde ve farkında dahi değildi? Ancak seracılık yapanlar ve hal esnafı ses çıkarınca farkına vardılar. Bu kadro Turk tarımının bugününden bihaber geleceğini siz düşünün. Hayat bilgisi dersi alan birisi pazarda sebze meyve satıldığını, toplam satış yerleri içerisindeki yeri ve oranını, bu sebze meyvenin nereden geldiğini ve nerede yetiştiğini, eğer pazarlar kapanırsa bu zincirin nasıl etkileyeceğini öngorebilirdi. Kendisini, kadrosunu ve buraya gelmelerini sağlayanları tebrik ediyorum.

Çok güzel olmuş
Çok güzel olmuş - 6 ay Önce

Helal olsun Akparti ye Cehape nin kapattığı pazarlardan dolayı oluşan mağduriyeti ortadan kaldırdı

Rahim solar
Rahim solar - 6 ay Önce

Pamuk mazot güpre desteği neden ödenmedi akepe

banner151

banner251