Çiftçiye yüksek faiz belgelendi! Tarım Kredi'den çiftçiye yüzde 41 faiz!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal kredilerde, çiftçiye uyguladığı yüksek faizin belgesi ortaya çıktı.

Çiftçiye yüksek faiz belgelendi! Tarım Kredi'den çiftçiye yüzde 41 faiz!
banner200

Çiftçi, yüksek faizle göz göre göre yok ediliyor. Çiftçi kuruluşunun, çiftçiye kullandırdığı tarımsal kredilerin faiz oranları özel bankaların ticari faiz oranlarıyla yarışıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiden aldığı tarımsal kredilerin faiz oranı yüzde 41’lere kadar çıkarken, 2018 ve 2019 yıllarında uygulanan yüksek faizden dolayı da on binlerce çiftçi icralık duruma geldi. 

İcralık çiftçiler, günlerdir hükümetten borç yapılandırılmasıyla ilgili bir karar beklerken, çiftçilere kullandırılan kredilerin faiz oranlarıyla ilgili olarak ortaya skandal bir tablo çıktı. Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin, çiftçiye kullandırdığı kredilerin faiz oranları yüzde 41’e kadar çıkarken, ortaya çıkan bu korkunç faiz, çiftçinin de nasıl sömürüldüğünü gözler önüne serdi. Türkiye’de indirimli tarımsal krediler çiftçiye sadece Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılırken, çiftçiyi desteklemek için Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan indirimli tarımsal kredilerin faiz oranları yok artık dedirtti. 

ÇİFTÇİYE YÜZDE 41 FAİZ! 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2018, 2019 ve 2020 yıllarında tarımsal kredilerde uyguladığı faiz oranları, çiftçinin faize çalıştığını gözler önüne serdi. 2018 Eylül ayı takipteki krediler faiz oranı yüzde 41 ile zirve yaparken, 2018 genelinde uygulanan faiz oranları da yüzde 30 ile yüzde 41 arasında seyretmesi dikkat çekti. 

İNDİRİMLİ TARIMSAL KREDİLERİN FAİZ ORANLARI ÖZEL BANKALARLA YARIŞIYOR

Çiftçiyi desteklemek için Hazine tarafından kaynak ayrılan indirimli tarımsal kredilerin faiz oranlarının özel bankaların ticari faiz oranlarıyla yarışması, çiftçiye ve tarımsal üretime nasıl darbe vurulduğunu gözler önüne serdi. 

ÇİFTÇİYE FAİZ DARBESİ!

2018 yılında Tarım Kredi Kooperatiflerinde normal, erteleme ve takipteki kredilerin faiz oranları şöyle uygulandı. 2018 Eylül ayı normal faiz oranı yüzde 30 olarak uygulanırken, erteleme faiz oranı yüzde 33 olarak uygulandı. Kanuni takipteki faiz oranları ise, Haziran ayında yüzde 29.5, Ağustos ayında yüzde 33.50, Eylül ayında yüzde 41, Kasım ayında ise yüzde 38 olarak gerçekleşti. 

2019’DA BİRAZ DÜŞSE DE YÜZDE 20 İLE 31 ARASINDA DEĞİŞTİ 

2019 yılında faiz oranlarında 2018’e göre biraz düşme görülse de yine yüzde 20 ile yüzde 31 arasında seyretmesi dikkat çekti. 2019 Ocak ayı faiz oranı yüzde 26 iken, Mayıs ayı erteleme faiz oranı ise yüzde 31 olarak uygulandı. 

2020’DE FAİZLER YÜZDE 20’NİN ALTINA DÜŞTÜ 

2018 ve 2019’da yüzde 30 ile yüzde 40 arasında seyreden faizler, 2020 yılında yüzde 20’lerin altına düştü. 2020 Ocak ayında normal faiz yüzde 15.5 olarak uygulanırken, Ocak ayı sonunda yüzde 14’e düştü. Yine Ocak ayı erteleme faiz oranı ise yüzde 19.5 oldu. 

Bugün icralık duruma gelen ve traktör ile ahırlarındaki inekleri haczedilen çiftçilerin borçlarının altında da 2018 ve 2019 yılında uygulanan korkunç faiz oranları yatıyor. Uygulanan korkunç faizden dolayı çiftçilerin borçları katlanırken ödenemeyecek bir duruma geldi. Bundan dolayı, çiftçiler borçlarında oluşan yüksek faizlerin silinerek bir yapılandırma talebinde bulunuyor. 

GİRDİ MALİYETLERİ ALTINDA EZİLEN ÇİFTÇİ YÜKSEK FAİZLE DE BİTİRİLİYOR!

Artan girdi maliyetleri ve ürettiği ürününü de çoğu zaman değerinde satamayan çiftçiye, bu kadar yüksek oranda faizle kredi kullandırılması, Türkiye’de çiftçinin desteklendiğini değil tam aksine yok edildiğini ortaya koydu. 

ÇİFTÇİ FAİZE VERDİĞİ KADAR KAZANIYOR MU?

Tarımsal üretimin önemi her geçen gün artarken ve kırsalda üretimi artırmak için birçok destek verilirken, çiftçi kuruluşu tarafından çiftçiye yüzde 30, yüzde 40 faizle kredi kullandırılması, “Çiftçi bu kadar kazanıyor mu?” sorusunu gündeme getirdi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 11:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi Ahmet
Çiftçi Ahmet - 10 ay Önce

Bu nasıl belge düz kağıda yazılan belgemi olur? Hani imzası falan yok mu tarım kredinin?sizin yaptığınız haber mi şimdi?

Atma Bu kadar
Atma Bu kadar @Çiftçi Ahmet - 10 ay Önce

Bu belge dediğiniz müsvette dönemde özel bankaların ve devlet bankalarının faiz oranlarıyla karşılaştırıldığında ancak haber olur böyle tek bir kurumu karalamaktan başka bişey değil

Tarımdan Haber
Tarımdan Haber @Çiftçi Ahmet - 10 ay Önce

Bunu imzalı bir şekilde yayınlayalım, o insanların işine de hemen son verilsin! Bunu mu istiyorsunuz? Rakamlara değil de imzaya mı takıldınız? Bu rakamların doğru olmadığını iddia ediyorsanız, gönderin doğru rakamları onları da yayınlayalım!

Abbas
Abbas - 10 ay Önce

Tarımdan haber madem TKK nın çiftçiye uyguladığı faiz oranlarını yazıyorsun da ziraat bankasının TKK ya uyguladığı faiz oranlarını neden yazmıyorsun. TKK nın 0 faizli kredileri var onları niye dile getirmiyorsun taraflı yayın yapıyorsun.

Seçkin
Seçkin - 10 ay Önce

Tefeci arıyorsan gel tarım kredi ye. Çiftçinin deliği kapanırmı........?seneye

Demek ki
Demek ki @Seçkin - 10 ay Önce

süreç çok daha net bir şekilde gösterdi ki başörtüsü, tesetür, cübbe, yakasız gömlek, secdeli alın, imam-hatiplilik, kur'an okumak, hatim indirmek, umreye, hacca gitmek, cami yaptırmak, ayet ve hadisle konuşmak aynı zamanda haktan ve adaletten de yana olunduğu anlamına gelmiyor.

Kooperatifci
Kooperatifci - 10 ay Önce

Ey tarımdan haber, madem haber yapıyorsun. Çiftçinin birinden ortak borc raporu al, onu paylas. Ciftci adını kapat istersen kooperatif adını da kapat. Kullanılan kredi bugünkü borç vadisindeki borc diye sütunlar var. O resmi belgedir onu paylaş. Aynı dönem bankalardan da aynı belgeleri al onlarıda paylaş ki haber yapti diyelim. Sistemin eksiği vardı oda degisken faiz. Su an sabit faize geçildi onuda yaz. Eleştireceğin tek sey var, oda ortaktan alınan sermaye payı. O alınmasa daha iyi olur tabi, yada ortağın kullandığı kredinin ödediği sermaye kadarına faiz islemesin. Yada ortağın sermaye payına da faiz versinler . Bunu haber yap seni alkışlayayım.

Adil dinç
Adil dinç - 10 ay Önce

E hesap ortada ..15 esku akp li cokmus tkk gelirlarine biz buraa yirtiniyoruz...oys o 15 kisinin 15 oyu oldugunu ..ciftcininme kadar oyuoldugunu hesap edemeyenler ...bir gun hesabi gorulurse kimin guclu oldugunu kimin hakli oldugunu gorecekler ...

Çifçi
Çifçi - 10 ay Önce

Tarımda haber Allah sizden razı olsun bu TARIM kredil Kooperatifleri böyle faiz alırsa demicem alıyo ne aldıkları belli değil çifçi batıyor kurtarmak isteyende yok keşke bizde katarlı olsaydık

Orhan Bol
Orhan Bol - 10 ay Önce

Hem faiz yüksek hemde fiatları yüksek .Çaresiz çiftçileri batırmak için kurulmuş bir kurum.

DENİZLİ MERKEZ MÜDÜRÜ
DENİZLİ MERKEZ MÜDÜRÜ - 10 ay Önce

Tülay hanımın ırlıganlıda yaptığı işler sorgulansın kooperatifin önüne kimlere beton döktürmüş neden amcasının çiftliğine hiç kar almadan ürün satmış açıklansın neden arlarının iyi olduğu kişileri arayarak müfettişlerin neye baktıklarını söyleyip hangi evrakları saklamalarını söyledi. Neden her gün bölge müdürünü arıyor neden amcası vasıtası ile siyasi olarak güç gösterisinde bulunuyor


banner151

banner251