Çiftçiye karışım yem bitkisi müjdesi

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanarak 2020 yılında il genelinde Yem Bitkisinin yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak ve ülkenin kaba yem açığını kapatmak için üreticilere %75 hibe %25 çiftçi katkısı olmak üzere dönüme 15 kg yem bezelyesi ve tritikale verilecek.

Çiftçiye karışım yem bitkisi müjdesi
banner200

Buğdaygiller ve baklagiller yem bitkilerinden oluşan karışım yem bitkisi ekimi, birim alandan alınan veriminin yükseltilmesi açısından önemli bir alternatiftir. Yapılan ekimlerde kullanılan karışım yem bitkisi tohumlarından yem bezelyesi ve tritikale’dir. Bu şekilde karışımla ekim yapılması ile hem birim alanda alınan verim artmakta hem de üretilen yemin besin ve protein değerleri artması ile birlikte hayvancılıkta verimi artırmaktadır. Bu bitkiler erken hasat edildiğinden dolayı yerine Silajlık Mısır ve Ayçiçek ekimi yapılmaktadır.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü; hayvancılıkla uğraşan çiftçilere bu şekilde karışık yem bitkisi ekimlerini; bu karışımdan iyi verim almaları için taban arazilere ekim yapmalarını tavsiye ediliyor. Ekim yapılan alan sulu alan olursa bu verim miktarı daha da artar. Ayrıca elde edilen kaba yemde birçok ürün olduğundan diğer sade kaba yemlere göre daha besleyici ve faydalı olup hayvanlar tarafından da iştahla yenmektedir.    

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251