Çiftçiye icra tebligatları AK Parti ilçe başkanından!

Samsun'un Bafra ilçesinde borçlu çiftçiye icra tebligatlarının Tarım Kredi Kooperatifin avukatlık işlerini alan AK Parti Bafra İlçe Başkanı İbrahim Semiz tarafından gönderilmesi ilçede büyük tepkiye neden oluyor. İcra işlemleri geçici bir süreliğine durdurulduğu için icra tebligatları da şimdilik askıya alınmış durumda.

Çiftçiye icra tebligatları AK Parti ilçe başkanından!
banner200

Samsunhaber.com'dan Cansu Kırcalı'nın haberine göre, Samsun'un Bafra ilçesinde Tarım Kredi Kooperatifine kefillerle birlikte yaklaşık 900 civarında çiftçinin borcundan dolayı icralık ve hacizlik durumda olduğu, gündeme geldi. Bafra ilçesinde Tarım Kredi Kooperatifinin avukatlık işini alan AK Parti Bafra İlçe Başkanı İbrahim Semiz'in ise kooperatife borçlu olan çok sayıda çiftçiye icra işlemi başlattığı bildirildi.

TRAKTÖRÜNÜ İNEĞİNİ SATAN ÇİFTÇİLER VAR

Bafra ilçesinde Tarım Kredi Kooperatifine borçlu ve haciz işlemi ile karşı karşıya olan çiftçi sayısının kefillerle birlikte 900 kişiyi bulduğu iddia edilirken bazı çiftçilerin kooperatife olan borçlarını ödeyebilmek için traktörlerini ve ineklerini sattığı öğrenildi. AK Parti Bafra İlçe Başkanı Av. İbrahim Semiz'in yaptığı, son iki gün içinde ise toplam 290 çiftçiye daha ilçe başkanının hukuk bürosundan icra tebligatı gönderilmek üzere liste hazırlandığı bildirildi.

Tarım Kredi Kooperatifine borçlu olan çiftçilere ödeme için yüzde 25 faizle erteleme yapıldığını açıklayan 1032 Nolu Bafra Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Balta, haciz işlemlerinin kooperatifin avukatlığını yapan AKP Bafra İlçe Başkanı İbrahim Semiz tarafından yapıldığını doğrulayarak "Yüzde 25 faiz ile 6 ay erteleme yapılıyor. Bu sürede uygulanan faiz nedeniyle ne kadar ödeme yapılırsa yapılsın, eski borç sürekli katlanıyor. Bafra'da hacizlik durumda  olan çiftçiler var. Bende kefilikten dolayı icra tebligatı aldım. Bu çiftçilerin sorunlarını çözmek için girişimlerde bulunduk ancak şuana kadar bir netice alamadık. Son olarak Ankara'ya giderek Tarım Kredi Kooperatifinin Genel Merkezi ile görüştük. Devletimizin sesimizi duymasını istiyoruz." dedi.

HEPSİ İCRALIK DURUMDA

CHP Bafra Belediyesi Meclis üyesi Erhan Akbulut'ta 2017 yılında kooperatiften 50 bin lira kredi kullanarak traktör aldıklarını, kendilerinden 2 bin lira komisyon alınarak senetlerinin düzenlendiğini belirterek "Tarım Kredi Kooperatifi 2007-2019 yılları arasında değişen faiz uygulamasına geçmişti. Bu faiz uygulaması ile çiftçi kooperatife ne kadar borcu olduğunu bile bilemiyordu. Biz de o dönemde traktör almak için 2017 yılında kooperatiften 50 bin lira kredi kullandık. Daha sonra bu krediyi ödemekte sıkıntı yaşadığımız için hesaplarımıza anında blokeler konuldu. Biz 2017 yılında kooperatiften aldığımız 50 bin liralık krediyi tam 115 bin lira olarak geri ödedik. Şuan Bafra ilçesinde kefilleri ile birlikte 900 civarında çiftçi kooperatife borçlu ve hepsi de icralık durumda" dedi.

1032 Nolu Bafra Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Balta,  Ankara'da yaptıkları görüşmeler sonucunda kooperatif genel merkezinin, icra işlemlerini bir ay durdurma kararı aldığını da söyledi.

Kaynak: Samsun Kent Haber

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2020, 01:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Traktör fiyatları çok arttı.
Traktör fiyatları çok arttı. - 8 ay Önce

Çiftçi birazda faizle aldığı traktör fiyatına baksın. 50 bine aldığı traktör şuan 150 bin ediyor. Zararları yok hiç ağlamasınlar. Kredi kullanırken iyiydi iş ödemeye gelince kötü oluyor.

Bravoo
Bravoo @Traktör fiyatları çok arttı. - 8 ay Önce

Yaşasın AKP, çok yaşasın Sn Cumhurbaşkanımız.

Laftan anlamazlar
Laftan anlamazlar @Traktör fiyatları çok arttı. - 8 ay Önce

Adam size güzellikle ananinizi da alın gidin dedi siz anlamadınız

Bak kardeşim
Bak kardeşim @Traktör fiyatları çok arttı. - 8 ay Önce

Ben t.k.k dan sadece 1500 kg gubre aldım memur A4 kağıdının sağ alt tarafına imza aldı benden...şu ana kadar 27 bin tl ödedim kalan 77 bintl borç var.bilmeden yorum yapmayın canınız yanmadıgi için bilemezsin.ocağımız söndü baskalarınon aciları üzerinden duygusuz yorum yapma.4 yıldır ne uyku var ne psikoloji saçma seyler düşünüyom ölüm intihar cinayet hırsızlık.Allaha havale ettim ama sadece kurumu değil siz dilsiz âma insan görünümlüleri de.durum vahim arkadaşlar t.k.k çığrından çıkmıştır.biz çiftciler bircumuzu ödemeyelim demiyoruz .ama insan gibi yapılandırma istyrz

Seçkin
Seçkin - 8 ay Önce

Burası sizin çöplüğünüz herhalde baksana boş boş konuşan dolu. Tencere kapak olmuşsunuz. Sıra bizede gelecek bir gün

Fettah
Fettah - 8 ay Önce

Gerçek yüzlerini göstermeye başladılar.

Canını sıkma baskan
Canını sıkma baskan - 8 ay Önce

Seçime kadar unutur bunlar

Çiftci
Çiftci - 8 ay Önce

Bu avukat bey uzun yıllardır Tarım kredi de çiftinin durumunu biliyor ilçe başkanı olarak seçimlerde nasıl çiftciden oy isteyecek ilçe başkanı olarak Bafrayada hizmeti olmadı

Bahattin
Bahattin - 8 ay Önce

YAZIKLAR OLSUN ÇİFTÇİNİN DERDİNE DERMAN OLACAĞINA

Sahipsizlik
Sahipsizlik - 8 ay Önce

Tarım Kredi kredinin başına kurum dışından genel müdür yardımcısı birde gene dışardan daire başkanı getirilmedimi?Mevcut başkanda eşsiz başarısıyla holdinge geçirilmedimi? Çiftçiye faydaları ne oldu peki, hangi yenilik ve çözümleri getirdiler? Peki neyin karşılığında bu kişilere devletteki emsallerinden 10 kat fazla paralar ödeniyor? Çiftçi sahipsiz nasılsa, öyle değilmi?

Metanet ayaz
Metanet ayaz - 8 ay Önce

Çiftçiler olarak çiftçi kuruluşundan kredi kullandık diye faiz üstüne faiz alınıp çiftçiyi bitiremezler bu kurumçiftçilere ödeme kolaylığı sağlıyoruz demiş küllüyen yalan parasız kalmışlar galibaki bizlere bindiriyor faizi öde öde bitiremiyoruz ödediğimiz paralar bir türlü yerine gitmiyor biz çiftçiler olarak borçlu değilmiyiz neden bizim borcumuzuda yapılandırmadılar borç yapılandırması yapsınlarda borcumuzu kolaylıkla ödeyelim bu şekilde hiç bir çiftçi ödeyemez bizi yönetenlerfen çiftçilere borç yapılandırması bekliyoruz çiftçileri mağdur etmesinler


banner151

banner251