Çiftçiye faiz şoku: Afet kapsamı dışındaki borçlara yüzde 15 ile 24 faiz uygulanıyor!

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, iktidarın TBMM’den geçen Torba Yasa’da elektrikten trafik borcuna kadar pek çok alanda af uygularken çiftçiyi pas geçmesini eleştirerek, “Üstelik afet kapsamı dışındaki çiftçi borçlarına Ziraat Bankası yüzde 15.5, Tarım Kredi Kooperatifleri takipteki alacaklara yüzde 24 faiz uyguluyor” dedi.

Çiftçiye faiz şoku: Afet kapsamı dışındaki borçlara yüzde 15 ile 24 faiz uygulanıyor!
banner200

Aygun, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AKP Kars Milletvekili Yunus Kılıç’ın, çiftçi borçlarını daha da arttırmamak için yapılandırma kapsamına almadıkları yönünde itiraf gibi açıklama yaptığına işaret ederek, “Çiftçiyi bu kadar yok sayan, onların duyguları ve ekmeği ile oynayan iktidar olmamıştı!” diye tepki gösterdi.

“ÇİFTÇİYE ÇOK ACIMASIZLAR!”

Aygun, TBMM’de kabul edilen, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Torba Yasa ile vergideki usulsüzlük cezalarının yüzde 50’sinin silindiğini, motorlu taşıtlar vergisi borcuna bağlı faizlerin Yİ-ÜFE oranında güncellendiğini,  trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarına yüzde 25 indirim geldiğini anımsatarak, şu tepkiyi gösterdi:

“Bir tek çiftçi borçlarını affetmediler. Çiftçi borçlarını tüm taleplere rağmen yapılandırmadılar, borcun faizini silmediler. Hatta şu anda Ziraat Bankası’na başvuran afet kapsamı dışındaki çiftçilere yüzde 15.5 cari faiz uyguluyorlar. Tarım Kredi Kooperatifleri de takipteki alacaklara yüzde 24 faiz uygulayarak yeniden yapılandırma yapıyor.  Çok acımasız bir yapı ile karşı karşıyayız!” diye tepki gösterdi.

TARIM KOMİSYONU BAŞKANI’NDAN BUZ GİBİ İTİRAF

CHP Vekili Aygun, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç’ın Anadolu Ajansı’na “çiftçi borçlarının biriktirerek artmasına neden olacağı ve borç dönüşümünün daha sıkıntılı hale geleceği endişesiyle yapılandırmaya sıcak bakmadıkları” yönündeki açıklamasına dikkat çekti.

Pandemi döneminde bile çiftçiye çok dar kapsamlı destek olunduğunu anımsatan Aygun, “Bakanlık, Mayıs ve Haziran aylarında vadesi gelen Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan Hazine destekli kredi geri ödemelerini 6 ay ertelemişti. Oysaki çiftçinin asıl borç ödemeleri Eylül-Ekim döneminde başlar” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLERE UYGULANAN FAİZİ AÇIKLAYIN!”

Aygun, çiftçilerden büyük tepki geldiğini, bu nedenle İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat Programı’na bugün açıklama yapan Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Kırbaş’ın uygulanan faiz oranını gizlediğini kaydetti.
Kırbaş’ın “Çiftçilere sübvansiyonlu tarım kredileri ve sübvansiyonsuz tarım kredileri olmak üzere iki başlık altında erteleme, taksitlendirme ve yapılandırma uygulanmaktadır. Yeni ve ilave yasal düzenlemeye gerek yoktur, zaten vardır ve işler durumdadır. Doğal afetlerden etkilenen sübvansiyonlu tarım kredileri faiz indirimli olarak 1-5 yıl arasında vade ile uygulanmaktadır” açıklaması yaptığına işaret Aygun, şöyle devam etti:

“Çiftçi borçları şu anda yüzde 15.5-24 faizle yapılandırılmaktadır. Oysa yapılması gereken çiftçilerin borçlarının faizlerini sıfırlamak, ana borcu 5 yıla bölmektir. Pandemi döneminde verdiğim 22 Haziran 2020 tarihli ve 2/2978 esas numaralı yasa teklifim halen komisyonda bekletilmektedir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından üreticilere kullandırılan ve sorunlu hale gelen tarımsal kredilerin yeniden yapılandırılmasına ilişkin teklifim hemen işleme alınmalıdır. İktidara sesleniyorum, çiftçiyi yok sayarak, ülke geleceğini ve vatandaşımızı da yok sayıyorsunuz. Tarım sektörünü yönetemeyen ülkeler, başka ülkelerin güdümüne girer, asla unutmayın!”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 00:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Acı reçete
Acı reçete - 11 ay Önce

Afet hariç..affedilmesin bindirildi ki ödeyecekleri borca girsinler,zamanında bir ve ödemeyi öğrensinler,afta yapılandırma da tüyü bitmemiş yetimin hakkı var herkes borcunu adam gibi ödemeyi öğrensin..affedildi mı yolda buldum saniyorlar

Manisali
Manisali - 11 ay Önce

Ciftcinin selasi tarim kredi koop verdi. Nasildi diye sorarlarsa onu bari iyiydi desinlerr...

Fettah
Fettah - 11 ay Önce

Çiftçi denen varlığı yok etmenin yolu, düşman yapmaz bunu.... Allah yardımcımız olsun

Yıldırım topaloglu
Yıldırım topaloglu - 11 ay Önce

Valla helal olsun chp de olmasa bu cifcilerin sorununu gundeme getiren bile yok

Metehan Kavallı
Metehan Kavallı - 11 ay Önce

2018 2019 yillarinda %63 e varan faizler uygulandı. Çifti borcunu ödemiyor değil faize yetişemiyor. Tarim kredi kooperatifleri çiftci yi bitiriyor. Icralik oluyoruz avukatlari doyuramiyoruz. Sesimizi duymaniz için ne yapmaliyiz????

Ayhan  Karayama
Ayhan Karayama - 11 ay Önce

tarım kredi koop mudurleri senede 24 maas alabiliyormu.. soru onergesinde var mı..12 maas 4 ikramiye 8 tesvik ??????

hak seven
hak seven - 11 ay Önce

tarım krediye laf söylemek kolay tabi, nasıl olsa çalışanlarından başka sahibi yok. tarım sektöründe bu kurumun çalışanları kadar emek veren, çalışan, çabalayan memur yok. idarecisinden kooperatifçisine kadar herkes gecesini gündüzüne katmış, kimsenin gitmeyeceği köyleri, kasabaları, beldeleri mesken bellemiş çalışıyor. tarım il-ilçe müdürlükleri ve diğer bağlı kuruluşlardaki personeller saatin 5 olmasını beklerken, tarım kredi personelleri telefonları 24 saat açık sürekli çiftçinin mazotunu, gübresini, yemini temin etmek için gece gündüz çalışıyor.

ziraat bankası tarım krediye ticari faizle kredi veriyor, tarım kredi de mecburen çiftçilere o faizi uyguluyor. kimsenin ziraat bankasına itiraz ettiği yok. madem düşük faizle kredi vermiyorsunuz o zaman müsaade edin tarım kredi kendi bankasını kursun diyorlar, ona da izin yok. o halde tarım kredi nereden para getirecek de çiftçiye yüzde 4 ile kredi verecek? hazine desteklemiyor, ziraat bankası desteklemiyor, tarım bakanlığı desteklemiyor, gümrük ticaret bakanlığı desteklemiyor, peki tarım kredi ne yapsın. el insaf edin efendiler.

şu anda tarım sektöründe gerçek anlamda üretim yapan tek kurum tarım kredi kooperatifleridir. gübretaş ile gübre üretiyor, tk yem ile yem üretiyor, tarkim ile tohum üretiyor, üstelik bunları çiftçiye kredili olarak veriyor. yetmiyor çiftçinin mallarını piyasa fiyatının üstüne satın alıyor. mazotunu veriyor, nakdi para ihtiyacı olunca veriyor. bu kadar geniş bir hizmet alanı olan kurumu daha fazla kötülemeyin. yazıktır, günahtır. tarım krediyi de engellerseniz bu ülkede tarım sektörü resmen batar. sadece ziraat bankası, denizbank ve diğer bankaların fahiş faizlerle verdiği nakdi kredilere kalır ve tüm tarımsal girdileri ithal eder, ürünlerinizi modern kapitalist ağa tüccarlara yok pahasına satmak zorunda kalırsınız.

Osman aktaş
Osman aktaş - 11 ay Önce

Çiftçi nasıl olsa sesini çıkarmıyor iyice ezin ve tefecilik yaparak onları yok edin bir günde sizi bu çiftçi yok edecek bunu unutmayacağız


banner151

banner251