Çiftçiye bunu reva gördüler! İcra işlemini yapabilmek için köye 12 araçlık güvenlik kuvveti götürüldü!

Ankara’nın Akyurt ilçesine bağlı Elecik Mahallesi’nde özel bir bankaya borçlarından dolayı çiftçinin bütün mallarına haciz işlemi yapılması için bankanın avukatı tarafından kalabalık bir güvenlik kuvvetiyle çıkarma yapıldı. Haciz işlemi için 12 araçlık güvenlik kuvvetinin getirilmesine tepki gösteren köylülerle güvenlik kuvvetleri arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı.

Çiftçiye bunu reva gördüler! İcra işlemini yapabilmek için köye 12 araçlık güvenlik kuvveti götürüldü!
banner200

Pandemiden dolayı tarımsal üretimin önemine vurgu yapılırken, Türkiye genelinde borcunu ödemeyen çiftçilere yönelik yoğun bir şekilde icra işlemlerinin başlatılması dikkat çekiyor. Tarım Kredi'nin ve bankaların avukatları güvenlik kuvvetleriyle birlikte köylere çıkarma yaparken, maalesef çiftçinin yaşadığı bu durum haberlere bile konu olamıyor.

Ankara'nın Akyurt ilçesine bağlı Elecik mahallesinde özel bir banka, çiftçinin borçlarını tahsil etmek için kalabalık bir güvenlik kuvveti ile (12 araçlık) çıkarma yaptı. 200 hanelik köyde, bu durum tepkiyle karşılanılırken, köylülerle güvenlik güçleri arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Mahalle muhtarı Hasan İnal, "İcra işlemi yapılacaksa gelip yapılır. Ancak 12 araç güvenlik kuvvetiyle köye gelinmesi, bütün köylüleri tedirgin etti" dedi. 

200 HANELİK KÖYDE BORÇSUZ ÇİFTÇİ YOK!

200 hanelik köyde neredeyse borçlu hiçbir çiftçinin bulunmadığını belirten İnal, “Bankadan bankaya borçlar devir dayım oluyor. Çiftçinin ürünü para etmeyince borcunu ödeyebilmek için bir bankadan çekiyor diğer bankaya yatırıyor” dedi. 

KÖYLÜ GEÇİMİNİ SAĞLAYAMAYACAK DURUMA GELDİ 

Köydeki çiftçilerin kendi borçlarının yanında bir de 1 kişinin 5 kişiye kefil yapıldığını ve hayatında böyle bir uygulama görmediğini ifade eden İnal, “Saman, yem pahalı, kesim ucuz, köyülünün malı para etmiyor. Bugün 20 hane için geldiler ancak 200 hanelik köyümüzde herkes borçlu. Köylü geçimini sağlayamayacak duruma geldi” diye konuştu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2020, 01:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kooperatifci
Kooperatifci - 1 yıl Önce

Ozel bankanın adını niye yaz(a)mıyorsunuz...

Tarım kredi...
Tarım kredi... - 1 yıl Önce

Tarım kredi kooperatifini çok arar ciftci coookkk....

Sanane banane
Sanane banane - 1 yıl Önce

Bu haberin tarım kredi ile ne ilgisi var, icra deyince aklınıza tarım kredi mi geliyor. Ayıp ediyorsunuz. Yazsanıza o özel bankanın ismini

Denetleme Kurulu görev almalı
Denetleme Kurulu görev almalı - 1 yıl Önce

Tarım Kredi, memleket için bir değerdir ve önemi yeterince bilinememiştir. Üretim öncesinden başlayıp, ürünün tüketiciye ulaştırılmasına kadar süren bir zincirin olmazsa olmaz unsurudur. Gübreden, yeme, akaryakıttan, sigortaya kadar sahanın ihtiyaç duyacağı her unsuru içinde barındırır. Uyuyan bir deve benzeyen bu kuruluşun tek talihsizlği, kendi ikballerini, ülkenin ve ülke insanının üstünde tutan muhterislerin yıllardır süren saltanatlarıdır. Kurum, iffetsizlikle görevini bırakan idarecilerin otel paralarını, içeriden aldığı bilgilerle milyonluk şirket ortağı olan borsacı genel müdürleri, siyaset yaptıkları zamanda bile masraflarını kurum iştiraklerini ödeten kişileri, Reis istediyse hemen ayrılırım derken bile milyonlarca liralık tazminatın pazarlığını yapan kişileri, oğullarına devrettikleri şirketleriyle milyonluk iş yapmayı sürdürenleri iyi bilir. Onlar giderken ödenmesi imkansız banka kredi borçları açtıkları şirketlerin utancını değil, o vakit geldiğinde zaten biz burada olmayacağızın aymazlığını taşırlar. Yüz milyonlarca liralık zararların içinde birkaç saatlik toplantılara 80 bin liralık hakkı huzuru hak ettiklerini düşünürler. Asgar ücretin bell olduğu ülkede yolda iki kez 10 asgar ücretten fazla zam yaptırırlar maaşlarına. Araçlarının yıllık kiralama bedelleri bile milyonlarca lirayken, yurtdışı gezileri maksatsız ve harcorah alma amaçlıdır sadece. Toplantılarda kalınan süreler bir iki fotoğraf çektirmeyle sınırlıyken, şehri gezilmedik yeri kalmamalıdır. İkram ve temsiller eş dosta son kuruşuna kadar kullanılır. Ailenizle tatile çıkılır kurum arabası ve yakıtıyla. İşi zora giren yakınların işletmeleri kiralanır. Daha da fazlası vicdanlarından başkasını dinlemeyecek iki müfettişin onbeş günlük çalışmasına bakar. Devlet gereğini yapmazsa, millet devlet yönetme iradesi verdiklerinden vakti gelince hesap sorar. Milletin üstünde güç tanımıyorum diyenlerin, kurumda bir 15 Temmuz duruşu göstermeleri ve derdi millet olmayan her kim varsa, kurumdan uzaklaştırmaları şarttır. Saygılarla.

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Türk ciftcisi tarihinin en büyük kaşığını yedi, ürün para etmez, girdiler çok yüksek faizler çok yüksek, koruması yok. İklim değişikliği, kuraklık, devlet sahipsiz bıraktı. Bunlar iyi günlerimiz.

Ali dag
Ali dag - 1 yıl Önce

Çay için dedi başkan

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Seçim gelince beraber başkanla oturup çay içeriz karşılıklı bir bardakta tarım bakanına ikram ederiz

murat
murat - 1 yıl Önce

Ey...Sayin Cumhurbaskanim....pakdemirli ve ayni sekilde atanmis bir bakanlarin ve bunlarin ak partili olmayan ekibi seni baltaliyolar uyan artik...tutun ve alkolde alkol ... yolsuzluktan cumhuriyet savciligina verilmis halen gorevde....bunun arkasinda kim var hic arastirma geregi duymuyormusunuz...alkolden olenlerin sayisi hergecen gun artiyor


banner251