" />

Çiftçinin toprağına bağlanması için ne gerekiyorsa yapacağız!

Iğdır'da tarımın önemine dikkat çekmek için bu yıl 2'nci yapılan 'Çiftçi Buluşması'na çiftçinin yoğun ilgisi dikkat çekti. Iğdır Tarım ve Orman İl Müdürü Özkan Yolcu, yaptığı konuşmada "bütün topraklarımızı tohumla buluşturacağız. İlimizde çiftçilerimizin toprağına bağlanması, üretim yapması için ne gerekirse yapmaya devam edeceğiz" dedi.

banner247
Çiftçinin toprağına bağlanması için ne gerekiyorsa yapacağız!
banner200
banner217

Iğdır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından başlatılan yıl içerisinde yapılan tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin çiftçilerle paylaşılması, tarım sezonu döneminde yapılanlar veya yapılamayanların masaya yatırılması, bir manada şeffaf davranılarak korkmadan, çekinmeden hesap verebilirliği öngören, 'Çiftçi Buluşması' etkinliği çiftçiler nezdinde çok değerli bulunmaya başladı. Etkinliğe katılım yoğunluğu ve alınan pozitif tepkiler, 'Çiftçi Buluşması' etkinliğinin geleneksel hale geleceğini ve her yıl yapılacağını gösteriyor.

Iğdır 2'nci Çiftçi Buluşması yoğun çiftçi katılımıyla yapıldı.

Iğdır Tarım ve Orman İl Müdürü Özkan Yolcu, çiftçilere hitaben yaptığı konuşmada; "İlimizde tarım yapılabilir toprakların bir karış alanının bile boş kalmaması, tamamında tarımsal üretim yapılmasına yönelik olarak hedef koyduk, bütün topraklarımızı tohumla buluşturacağız. İlimizde çiftçilerimizin toprağına bağlanması, üretim yapması için ne gerekirse yapmaya devam edeceğiz" şeklinde değerlendirmede bulunmuştu.

Konuşmasında Milli ekonominin temel sektörlerinden biri olan tarım sektörünün stratejik önemine değinen Iğdır Valisi Enver Ünlü ise şunları kaydetti: ''Biliyorsunuz 2018 yılında ÇKS'da kayıtlı yaklaşık 7000 çiftçimize devletimiz sadece Iğdır'da 33 Milyon TL hibe verdi. Yeter ki üretelim, kazanalım, kalkınalım diye. Biz önemli bir tarım ve hayvancılık şehriyiz. Tarıma dayalı sanayi ilimizde gelecek vaat ediyor.

Bizim potansiyelimiz çok yüksek. Ünlendi Barajı büyük bir ihaleyle yatırım programına alındı. Bu çok önemli bir proje. Üreten, çalışan, ülkesi için kazanan ve kazandığını ülkesi için harcayan herkesin başımızın üstünde yeri var. Hem geleneksek hem de modern tarımla kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Küçükbaş hayvancılık ve yaylacılık özellikle bizim vazgeçilmezimiz. 82 milyon nüfusumuzu doyurup, sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için, bunun da ötesinde ihracat etmemiz ve marka oluşturmamız için üretmemiz lazım.

Özellikle genç çiftçi projesi kapsamında da devletimiz önemli desteklemelerde bulundu. Ben genç çiftçi kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Başarılı olmak zorundayız. Arkadaşlarımız köy köy gezip, gerekli bilgilendirmelerde bulunuyorlar. İl Özel İdaremizden önemli desteklemelerde de bulunduk, tarıma ve hayvancılığa verdiğimiz desteği yüzde yüz artırdık. Çiftçilerimiz için ne gerekiyorsa yapacağız. Bir yandan pamukta çok önemli bir sınai ürün, katma değeri yüksek. Çırçır fabrikaları konusunda da ilimizi teşvik kapsamına aldırdık. İnşallah yakında tekrardan çırçır fabrikalarının sesini duyacağız. Pamuk gibi endüstriyel bir ürünün ilimizde ivmesini artıracağız.''

2'nci Çiftçi Buluşması etkinliği 2018 yılında tarımsal ve hayvansal üretim noktasında öne çıkan işletmelere, çiftçilere ve paydaş kurum yöneticilerine plaket ve teşekkür Belgesi verilmesiyle sona erdi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151