Çiftçinin takibe düşen borcu iki katına çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, emeğinin karşılığını alamayan çiftçilerin borç batağında yüzdüğünü belirterek, tarım kesiminde takibe düşen kredi oranının iki katına çıktığını söyledi.

banner255
Çiftçinin takibe düşen borcu iki katına çıktı
banner200

Çiftçi borçlarına ilişkin yazılı açıklama yapan Çetin Osman Budak, izlenen yanlış tarım politikalarının bir çok çiftçiyi tarımdan uzaklaştırdığının altını çizerek, “Çiftçilerimiz girdi maliyetlerindeki artışlar karşısında ayakta durmakta güçlük çekmektedir. Çiftçiler bir yandan maliyet artışıyla uğraşırken, diğer yandan ithal tarım ürünleriyle de mücadele etmeye çalışmaktadır. Gelinen noktada, insanlar artık tarımdan giderek uzaklaşırken, özellikle gençler bırakın tarımsal faaliyeti, köyde bile durmaktan kaçınmaktadır. Çünkü tarımsal üretim sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır” dedi.

Tarımsal üretimdeki sıkıntıların çiftçilerin finansman ihtiyacını da artırdığını ifade eden Budak, “Bugüne kadar çiftçilere verilen hiçbir söz tutulmamıştır. Çıkarılan kanunla GSMH’nın yüzde 1’i kadar destek verilmesi gereken çiftçilere, bunun yarısı bile verilmemiştir. Üstelik kredi kullanan çiftçi sayısı hızla artarken, ödeyemeyenlerin sayısı bundan daha da fazla artış göstermiştir. Sadece son 3 yılda tarımsal kredilerde takibe düşme oranı yüzde 2.2’den yüzde 4.34’ye yükseldi. Başka bir ifade ile Türk tarımını ve çiftçiyi bitiriyorlar” diye konuştu.

Çetin Osman Budak, tarımsal üretimi sürdürülebilir hale getirmek için öncelikli olarak üretim maliyetlerinin düşürülmesi, uygun bir üretim planlaması ile ithalatın önüne geçilecek modellerin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 13:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

Mevcut hükümet sisteminde yetkiler tek kişide toplanmalı, bakanlık sayısı teke düşürülmeli, resmî gazetede mevzuat yayınlanması işi terkedilmeli, kişiye göre ve ortaya çıkan duruma göre hiçbir mevzuat yani kanun, yönetmelik, tebliğe vb. gerek duyulmaksızın anında çözüm üretilmeli... KISACA HER TÜRLÜ YASAL DÜZENLEME TERKEDİLMELİ... PRATİK ANLIK ÇÖZÜMLERLE MEMLEKET TEK ELDEN YÖNETİLMELİ.., BAKIN O ZAMAN BÜTÜN İŞLER NASIL ŞAHA KALKIYOR, TÜRKİYE UÇUYOR UÇUYOR UÇUYOR...

Hasan Yılmsz
Hasan Yılmsz - 2 yıl Önce

Çifcileri hizmekar ettiniz açlıkla terbiye ediyorsunuz çocuklarımızı okutacağız sizlerin çocuklarınıza rakip edip rahatınızı bozacağız biz hizmekar olduk ancak çocuklarımızı size hizmekar etmeyeceğiz.

Ziraat bankası..
Ziraat bankası.. - 2 yıl Önce

Z bankası çiftçiye bitkisel krediyi düşürüp faizi 100 de 12 ye yükseltmiş..,..Z bankasının adı futbol bankası olmuştur. senle bundan sonra işim olmaz..

Piran beyazçiçek
Piran beyazçiçek - 2 yıl Önce

Buza 2 donem paralari ne zaman
Yatiyor

ibrahim  yokuş
ibrahim yokuş - 2 yıl Önce

Uretime kimyardım ediyo

Serkan pusmaz
Serkan pusmaz - 2 yıl Önce

Bu ülkeyi bitirmek için kim kollarını sıvadıysa biz o kolu kırmak için hep buradayız kimse korktuk sanmasın zamanı gelince çifçininde kağnınında hesabını soracağız muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki kanda dolaştığı sürece elimizden kimse kurtulamaz

CİHAT TURHAN
CİHAT TURHAN - 2 yıl Önce

Çiftçi kredi ertelemesi olamazsa yandı ya traktörünüzü yada tarlamızı satacağız B

Murat çolakoğlu
Murat çolakoğlu - 2 yıl Önce

Tamda bankaların kucağına düşmüşüz ALLAH rızası için meclisdeki 350 çeşit yemek sayısını düşüründe bizlerin derdini dile getirin artık


banner151

banner251