Çiftçinin 'Sınırdaş tarımsal arazileri' tehlikede! Binlerce 'Şufa Hakkı' mağduru hükümetten destek bekliyor!

Sınırdaş arazilerle ilgili kanun maddesi kaldırıldı ancak bu kanunun kötü niyetli kullanımından dolayı mağdur olan binlerce çiftçi unutuldu. Mahkemelik olan çiftçilerle ilgili acilen bir düzenleme yapılmazsa, binlerce çiftçinin arazileri öldüm fiyatına başkalarının eline geçecek.

Çiftçinin 'Sınırdaş tarımsal arazileri' tehlikede! Binlerce 'Şufa Hakkı' mağduru hükümetten destek bekliyor!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Tarımsal arazilerin bölünerek işlevselliğini kaybetmesini önlemek için 2014 yılında çıkarılan kanunun, kötü niyetli kullanıldığının fark edilmesi üzerine geçtiğimiz Kasım ayında kaldırıldı. Ancak ‘Komşu Parsel Ön Alım Davası’ndan dolayı mahkemelik olan binlerce çiftçi unutuldu. Kanun maddesinin kaldırılmasına rağmen bu kanundan dolayı mahkemelik olan çiftçilerle ilgili bir düzenleme yapılmamasından dolayı binlerce çiftçi, tarımsal arazilerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. 

MAĞDUR ÇİFTÇİLER TRAJİKOMİK BİR SÜREÇ YAŞIYOR

Tarımsal arazilerin bölünerek işlevselliğini kaybetmesini önlemek için 2014 yılında getirilen sınırdaş arazi sahibinin ön alım hakkı uygulamasında tam trajikomik bir durum yaşanıyor. Hükümet, söz konusu hakkın süreç içerisinde kötüye kullanılarak tarım arazilerinin gerçek değerinin altında elde edilebildiği bir usul olarak kullanıldığın tespit edilmesi üzerine, söz konusu kanun maddesini geçtiğimiz Kasım ayında yürürlükten kaldırdı. Ancak kanunun uygulandığı 6 yıllık süreçte ‘Komşu Parsel Ön Alım Davasından’ dolayı mahkemelik olan çiftçilerle ilgili hiçbir kararın alınmaması buradaki mağduriyeti daha da artırmış durumda. Söz konusu bu yanlış uygulamadan dolayı çok sayıda çiftçi mağdur olurken, mahkemelik olan binlerce çiftçi de komşu parsel gerekçesiyle tarım arazilerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. 

RANT DAVASINA DÖNDÜ!

Sözde tarımsal arazilerin bölünerek işlevselliğini kaybetmesini önlemek için 2014 yılında getirilen sınırdaş arazi sahibinin ön alım hakkı uygulaması, 6 yıl içinde tamamen rant davasına döndü. 

BEKLE BİRİSİ ALSIN!

Satılan tarımsal araziye komşu olan yani yan parseldeki arazi sahibi ‘Şufa Hakkı’ gerekçesiyle mahkemeye ‘Komşu Parsel Ön Alım Davası’ açıyor. Satılan arazilerde genellikle tapuda düşük fiyattan gösterildiği için, ‘Şufa Hakkı’ gerekçesiyle davayı açan yan parseldeki arazi sahibi çok düşük fiyattan bu araziyi alma hakkını elde ediyor. Diyelim ki; 250 bin liraya alınmış bir arazi eğer tapuda 5 bin lira olarak gösterilmişse yan parseldeki arazi sahibi, şufa hakkını gerekçe göstererek 250 bin liralık araziyi dava sonucu 5 bin lira gibi komik bir rakama karşı taraftan çok kolaylıkla alabiliyor. Araziyi 250 bin liraya almış olan çiftçi ise hiçbir hak iddia edemiyor. Bundan dolayı 'Şufa Hakkı' mağdurları diye binlerce bir mağdur kitlesinin oluşmasına neden oldu. 

Söz konusu kötü niyetli kullanımdan dolayı 4 Kasım 2020’de ilgili kanun maddesi yürürlükten kaldırıldı. Kanunun kaldırılma gerekçesi de kötü niyetli kullanım ve yaşanan mağduriyetler açıkça gösterilmesine rağmen, bu kötü niyetli kullanımdan dolayı mahkemelik olan arazi sahipleriyle ilgili hiçbir düzenlemenin yapılmaması ise dikkat çekti. Kanunun kaldırılmasına rağmen, bu kötü niyetli kullanımdan dolayı mahkemelik olan çiftçiler acilen bu soruna bir çözüm bulunmasını istiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 23:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Battal budus
Battal budus - 2 hafta Önce

O zaman herkes devletten vergi kacirmamak icin duzgunce tarlayi gercek aldigi fiyat gostersin hemi hakki yenmemis olir.hemde devletten vergi kacirmamis olur..

Digir
Digir @Battal budus - 2 hafta Önce

Devletine şöyle adam gibi vergi alsın 100 de dört mafyami devletmi ...

KARDELEN GÜMÜŞ
KARDELEN GÜMÜŞ @Battal budus - 2 hafta Önce

Ben arazimi değerinde gösterdim vergimi'de ödedim dava 5 yıl 6yıl sürüyor aldığın evi 5yıl sonra aynı fiyattan satsana bakalım sende dava açan birisin belli

Ahmet Muhlis PAZAROĞLU
Ahmet Muhlis PAZAROĞLU @Battal budus - 2 hafta Önce

KARDEŞ NEYİN FİYATI YERİNDE DURUYOR Kİ TARLANIN FİYATI YERİNDE DURSUN.GERÇEK FİYATINDAN GÖSTERDİK.BU SEFERDE FİYAT ABARTILI DİYE MUVAZZALI OLUYOR,MUVAZZAYI ÇÖZENE KADARDA 3-5 SENE GEÇİYOR.

İdris
İdris - 2 hafta Önce

Hükümetimize Kötü niyetli olarak kullanıldığı için Önalım hakkından kaynaklanan 8/i maddesinin ikinci fıkrasını iptal ettiği için teşekkür ederiz. Ancak mahkemesi devam eden davaların düşmesine ilişkin EK MADDE düzenlemesine aciliyetle ihtiyaç var mağduriyetler sürüyor.

Ömer Bülbül
Ömer Bülbül - 2 hafta Önce

Farz edelim ogün aldığınız bedeli tapuda doğrudan kaça aldıysanız onu yazdınız 50 bin lira gibi
Gene mağdur olacaksınız çünkü Yan komşunun 2 sene dava açabilme hakkı var 2 sene dolmasına 1 hafta kala dava açsa yine mağdur olursunuz 2 sene içinde her tarla değer kazanmış olur geçen 2 sene içerisinde yol su elektrik gibi imkanlar geldiyse durum dahada içler acısı bu şekil birsürü mağdurlarda var Herkes kendisini sütten çıkmış akkaşık sanıyor bu işlere fırsatçılığa bulaşmış ve bu kişilerin avukatlıgına bürünmüş bedavaya arsa toplamaya çalışan insanlar var ama sıkıntı yok zalimler için yaşasın cehennem kimse bu bana verilmiş devlet tarafından hak demesin ilahi adaletin terazisi vicdan kefesinde tartılır vicdan yoksulu olacağıma tarlamdan olurum ne olurki bu dünya birtarla ekicez biçicez ve sonra biçtiğimizi ebedi dünyada yiyeceğiz imtihan dünyası belki bu dünyada malımızı kaybedeceğiz onlarda kazandığını sanacaklar

uyanıklık ta türk beyni
uyanıklık ta türk beyni - 2 hafta Önce

kanunu çıkaran beyin kimse onun ömürboyu hapise atılması lazım..verasetcilerde bu kanun uygulanmalı..tarla komsusu uyanıklık yapıp satılan tarlayı kendine aldı yani çaldı çalınan da komusuyu gebertti gebersin kimsede bu hırsıza üzülmedi....geçmiştekilerde düzeltirsin kan çok dökülecek.....hırsızlara göre kanun çıkarma artık devlet..raiş bedele gelince adam gibi vergi uygulayın degerinden gösterilsin....tarlaya ortak gibi 100 de 4 alım satım vergisi haram deyilmi...sen ortakmızın tarlaya

Andıç
Andıç - 1 hafta Önce

Sınırdaş kanunu çıkaran akıl babaları cumhurbaşkanını zor durumda bıraktı mağdurların gözünden düsürdü bence tayyip bu hatayı görüp gereken neyse yakında yapacak hak er yada geç tecelli eder sabır

Ahmet Muhlis PAZAROĞLU
Ahmet Muhlis PAZAROĞLU - 2 hafta Önce

ŞUFA MAĞDURU BİRİ OLARAK SESİMİZ OLUP HABER YAPTIĞINIZ İÇİN SİZLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM.GERÇEK VE EMSAL DEĞER ÜZERİNDEN DAVA HARÇ VE MASRAFLARININ FARKININ DAVACILARDAN TAMAMLATILMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM.BÖYLECE DEVLETİME UĞRATILAN ZARARIN HESABINI DA VERMİŞ OLUNUR.

Kalkan
Kalkan - 2 hafta Önce

Gerçek beyanlar İçin belediyelerin fiyatlarını güncellemesi yeterli. Ama komşunun alım hakkı adı altında tamamen gasp yapılıyor. Gerçek fiyat göstersen bile 2 sene içinde fiyat en az 3 e katlar. Aradaki fark ne olacak!!! Diğer önemli konu bu davalar sürerken tarım arazisi bakımsız ve boş kalıyor genelde. Bu da hem şahıs gende ülke için kayıp....

idris
idris - 2 hafta Önce

iki sene önce gerçek değeri 10 lira olan ve gerçek değeri üzerinden gösterilen araziyi 2 sene sonra mahkemeye verip, 2 yıl mahkeme süresinden sonra alınan tarlanın değeri 20 lira olduktan, verilen para değer olarak yarıya düştükten sonra hakkı yenmemiş mi olur.. Öldüm fiyatına tarlayı alan kişi İndi ilahide hak yememiş mi olur. Ayrıca Bence de vergi kaçırılmamalıdır


banner151

banner251