Çiftçinin hükümetten beklentileri! İşte 3 başlıkta çiftçinin sıcak gündemi!

2022 yılı tarım Bağ-Kur prim ödemeleri ne kadar oldu? Çiftçiler artan primleri ödeyebilecek mi? Artan gübre ve mazot fiyatları karşısında çiftçi hükümetten ne bekliyor? Sivas Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hüseyin Aktepe, çiftçinin taleplerini sıraladı.

Çiftçinin hükümetten beklentileri! İşte 3 başlıkta çiftçinin sıcak gündemi!
banner282

Sivas Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hüseyin Aktepe, artan girdi maliyetleri ve Tarım BAĞ-KUR Primlerindeki artış nedeniyle çiftçinin tarladan uzaklaştığını belirterek, desteklemelerin artırılması gerektiğini söyledi. Sivas Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Gürün Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Aktepe, çiftçilerin yaşadığı sorunlarla ilgili değerlendirmede bulundu.

ÇİFTÇİ TARLADAN UZAKLAŞIYOR

Başkan Hüseyin Aktepe, çiftçilerin artan girdi maliyetleri karşısında üretimden el çekmeye başladığını belirterek, “Çiftçilerimiz tarladan uzaklaşıyor. Mazot ve gübre fiyatları inanılmaz düzeyde arttı. Çiftçilerimiz, traktörlere mazot alamıyor, tarlaya gübre atamıyor. 2022 yılı tarım BAĞ-KUR primi 1.668,83 TL oldu. Bu miktarı çiftçilerimizin ödemesi imkânsızdır. Mevcut sistemde üretim bitme noktasına doğru gidiyor. Çiftçilerimiz bu süreçte desteklenmeli. Aksi halde çiftçilerimiz tarladan uzaklaşırsa üretim kalmaz ve milletimiz ekmek dahi bulamaz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Tarım Bakanımızdan çiftçilerimize yönelik acil destekleme bekliyoruz” dedi.

HÜKÜMETTEN TALEPLERİNİ SIRALADI

Çiftçilerin taleplerini de sıralayan Başkan Aktepe, “Mazottan ÖTV’siz mazot verilmeli. Gübrede destekleme oranları arttırılmalı. Tarım BAĞ-KUR primlerine yapılan zam geri alınmalı ve 2021 yılı üzerinden ödemelerin yapılması sağlanmalı. Çiftçilerimize yapılan destek ödemeleri arttırılmalı. Buradaki asıl hedef çiftçiyi yeniden üretime döndürmek olmalı.  Çiftçi toprağa küsmemeli, bunu da desteklemelerle yapabiliriz” şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Köylü
Köylü - 5 gün Önce

Bunlar zaten çiftçi bitsin istiyorlar bilerek yapıyorlar

Feah
Feah - 5 gün Önce

İthalat lobisine çiftçiyi yem etmesinler, yeter.

Emre
Emre - 4 gün Önce

Niye bôyle haberlerle talepler sıralayıp duruyorsunuz,yaş ortalaması 57 hepsi emekli gidin maaşınızı yiyin,maaşıda tarıma yatır zarar et bide kredi öde,git yat kardeşim,birşey üretilecekse devlet senin ayağına gelsin bassın parayı ürettirsin.

Hasan
Hasan - 2 gün Önce

En az emekli maaşı alan çiftçi. Buğdayı aycicegini kim aliyors çiftçinin bagkurunu o ödesin. Serbest piyasa bu ülkede herkese var ..çiftçinin bugdayina aycicegine o zaman fiyat bicmeyin almayın serbest bırakın..biz arabaya çikolataya pantolona gubreye traktör fiyatını biz karar verebiliyozmu

Halit  Demirge
Halit Demirge - 17 saat Önce

Elekrik gúbre mazut ilac artik cişciklikte bit ti úretimde durdu