" />

Çiftçinin ektiği ürünün yarısı sistemde görünmüyor!

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, görevde bulunduğu 3,5 yıldır Tarım Bakanı'ndan, bölgeye gelen milletvekillerine kadar bütün yetkililere rapor verdiğini hatırlatarak, "Ülkemizde ekilen tarım arazilerinin yarısının kayda girmediğini defalarca belirttim. Bu konuyla ilgili yüzleşmemiz gerektiğini savundum" dedi.

Çiftçinin ektiği ürünün yarısı sistemde görünmüyor!
banner282

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, tarımsal verilerde yaşanan önemli bir soruna dikkat çekti. Habergazetesi'nde yer habere göre Erdem, şunları kaydetti:

"Tarım ve hayvancılıktaki sorunların çözümünde ve başarıya ulaşmanın tek yolunun doğru verilerden geçtiğini belirterek, 'Göreve geldiğim 3,5 yıldan bu yana Tarım Bakanı'ndan, bölgemize gelen milletvekillerine rapor vererek ve şifâhen görüşerek ülkemizde ekilen tarım arazilerinin yarısının kayda girmediğini defalarca belirttim.

Bu konuyla ilgili yüzleşmemiz gerektiğini savundum. Tarım ve hayvancılıkta doğru verilere ulaştığımızda planlamanın rahat olacağını tekrar tekrar söyledim. Miraslı yerlerden dolayı çiftçilerimiz ÇKS'ye ektiği ürünün yüzde 50'ye yakınını gösteremiyor.

O zaman bazı ürünler bilinmediği için bazı yıl düşük ekiliyor, yüksek fiyata satılıyor. Aynı mahsûl bir yıl sonra fazla ekildiğinden dolayı tarlalarda kalıyor. Bu iş hayvancılık için de geçerlidir. Tarım ve hayvancılıktaki başarıya ulaşmanın anahtarı ülkemizin baştan sona doğru verileri almasından geçiyor. Doğru rakamlara ulaştığımızda istediğimiz şekilde üretim dengesini sağlarız"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğru veriler
Doğru veriler - 3 yıl Önce

Tarımda doğru veriye ulaşmak mümkün değil zaten. ÇKS beyanları bankanın vereceği kredi miktarına göre yapılıyor çiftçi tarafından. Ürün satış faturası piyasada ÇKS beyanına göre parayla kesiliyor, ürünün ekilmesine ve satılmasına gerek yok. Yani tarımda doğru bilgi yok

- 3 yıl Önce

Sayın başkan çok önemli bir konuyu gündeme getirmişsiniz bence bütün ziraat odası başkanları bu konuyu dillendirmesi lazım tarımda doğru verilere ulaşmak tamamen ekilen arazinin çks kaydına ürün bazında girmesi lazım yoksa bakanlık daha çok yanılacak buda bizi italata mecbur bırakacak netice itibarıyla kaybeden güzel ülkem ve Türk çifçisi olacak saygılarımla.