Çiftçinin doğrudan bilgi alabileceği 'Alo Köylüm Çağrı Merkezi' önerisi

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından hazırlanan hayvancılık raporunda bir öneri dikkat çekti. Türkiye’de çiftçinin ortak sorununun sorunlarına çözüm aramada destekleme ve kredi gibi konularda doğrudan bilgi alabileceği bir mekanizma olmadığı belirtilerek, Bakanlık tarafından ‘Alo Köylüm çağrı merkezinin’ kurulması istendi. 

banner255
Çiftçinin doğrudan bilgi alabileceği 'Alo Köylüm Çağrı Merkezi' önerisi
banner200

Raporda, ülkemizde tüm üreticilerin ortak sorununun, sorunlarına çözüm aramada, kendileriyle ilgili destekleme kredi vb. alanlarda sorunlarını iletmede, muhatap bulamamaları olduğu belirtilerek, "Sorununu ileteceği, hızlı bilgiye ulaşacağı bir mekanizma yoktur. Bunun için yetiştiricilere hizmet veren bir çağrı merkezine (Hayvancılık Bilgi İletişim Merkezi “ALO KÖYLÜM”) acilen ihtiyaç vardır" denildi. 

ALO KÖYLÜM ÇAĞRI MERKEZİ NASIL ÇALIŞACAK?

Kurulacak çağrı merkezinin, güncel bilgilerle donatılmış veri tabanları (Hayvancılık Bilişim Ağı “HABA”) ve konuları değerlendirebilecek uzman teknik personele ve bürokratlara ulaşım sağlayan, bir yapıda olması gerektiği kaydedilerek, şunlar kaydedildi: 

"Bu merkez sayesinde işletmeler her türlü doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabilmeli, sorunlarını ve hizmet taleplerini iletebilmelidir. Kamunun denetiminde olacak çağrı merkezine iletilecek talepler raporlanarak en çok hangi hususlarda sorun yaşandığını, aksama olan yerleri, kişi ya da kuruluşların hangileri olduğunu tespit etmek mümkün olacaktır. Bu merkez sayesinde merkezi otorite de sektörün nabzını çok daha etkin biçimde tutabilecektir.

ÇİFTÇİ İÇİN ERKEN UYARI GİBİ HİZMET YAPAR 

Çağrı merkezinden alınacak raporlar ve elde edilecek bilgiler sayesinde merkez, kırmızı et veya hayvancılıkla ilgili erken uyarı merkezi gibi de görev yapacaktır. Bu merkez aynı zamanda hayvancılıkla ilgili yapılacak projeksiyonlara yardımcı olacaktır.

Kurulacak çağrı merkezi ciddi birikimli insan kaynağına ve teknolojik altyapıya ihtiyaç gösterecektir. Kurulacak bu sistem ve oluşturulacak yapının finansında üreticilere yük getirmek yerine liberal ekonominin temel unsurlarından olan reklamdan gelecek kaynaklar kullanılabilir.

Özellikle web ve mobil uygulamaların reytingi yüksek olacağı için bu platformlara reklam alınması çok mümkündür. Tarıma hizmet veren kuruluşların katkısı bu sorunun çözümüne fayda sağlar. (TARSİM-Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifleri vb.)"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2019, 23:14
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemil tanak
Cemil tanak - 1 yıl Önce

Evet olması gerekiyor yeter artık çiftçi öldükten sonra ne yapsanız fayda vermez çünkü can cekisiyoruz yeter

Doganelmas
Doganelmas - 1 yıl Önce

Tarımdan nasılbilgialabilirim

Ciftci
Ciftci @Doganelmas - 1 yıl Önce

Her konuda uzman varmi cevap verecek

serdar yıldırım
serdar yıldırım @Doganelmas - 1 yıl Önce

180 numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz

Vet
Vet - 1 yıl Önce

Bunların hiç birşeyden haberleri yok. Tarımdan ne kadar uzak oldukları belli. Alo 180 timer hattından haberleri yok galiba. Dedikleri hizmet veriliyor zaten.

serdar yıldırım
serdar yıldırım - 1 yıl Önce

Tarım İletişim Merkezi adında Bakanlık birimi var hazırda zaten sadece kamuoyuna duyurusu resmi yapılmamış. 180 numarası isteyen herkes arayabilir

Osman
Osman - 1 yıl Önce

Civtcinin civtcilik yapacak yanımı kaldıda bilgi sahibi olacak Allah'ına severseniz, bütün ülkenin civtcisinin piskoloğa ihtiyacı var ne bilgisi şunu bunu millet banka ve tarım kredi kooperatiflerinin faiz paraları ile üretim yapıyor bir çok civtçi intiharın eşiğinde ve her gün haberlerde intihar eden tarım ile uğraşan insanların dramlarını duyuyoruz

Hasan
Hasan - 1 yıl Önce

Bakanlığın zaten Alo 180 TİMER hattı var. Birlik önce bunu öğrensin, üyelerine de duyursun

Hasan ÖZDEMİR
Hasan ÖZDEMİR - 1 yıl Önce

Çağrı merkezi işini Ziraat Odalarna verilse iyi olur. Ziraat Odalarıda bir işe yaramış olur. Finansörlüğüde Tarım Kredi Kooperatifleri üstlensin. ALLAH' a EMANET OLUN

Hasan tüysüz
Hasan tüysüz - 1 yıl Önce

Yazikki tarım bitti yetiştiriciler
Hayvan larini kesime gutordüler
Yüksek maliyet yem saman
Dişi hayvan kesilmelidir bakanlık in kendisi tarımdan anlaması lazım onun için ithalat nereye kadar gidecek suylenecek çok şey vardır


banner151

banner251