Çiftçinin Başkanı bugün ses verdi borçların yapılandırılmasını istedi!

Çiftçi TZOB Başkanını arıyor! haberinin ardından bugün bir açıklama yapan Bayraktar, çiftçilerin tüm bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının yapılandırılarak faizsiz olarak uzun vadeye taksitlendirilmesini istedi.

banner255
Çiftçinin Başkanı bugün ses verdi borçların yapılandırılmasını istedi!
banner200

Çiftçinin traktörü ve inekleri Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından haczedilirken, TZOB’un yaşananlara sessiz kalması tepkiye neden oluyordu. ‘Çiftçi TZOB Başkanını arıyor!’ başlıklı haberimizden sonra bugün yazılı bir açıklama yaparak sessizliğini bozan Bayraktar, çiftçilerin bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının yapılandırılarak faizsiz olarak uzun vadeye taksitlendirilmesinin önem arz ettiğini söyledi. Ancak Bayraktar'ın, çiftçinin traktörlerini haczedenlere yönelik bir şey söylememesi dikkat çekti.  

TRAKTÖRÜ, İNEKLERİ VE TARLALARI HACZEDİLEN ÇİFTÇİ BİRAZ OLSUN SEVİNDİ!

Bayraktar’ın uzun bir aradan sonra yaptığı bu açıklama ile çiftçinin yanında olduğunu göstermesi borçlarından dolayı tarlası, traktörü ve ineklerine haciz konarak mağdur edilen çiftçileri biraz olsun sevindirdi. 
Bayraktar, çiftçinin kredi borçları ve yapılandırmayla ilgili olarak şunları kaydetti: 

TARIM KREDİ 7.7 MİLYAR LİRA KREDİ KULLANDIRDI

Son yıllarda artan girdi fiyatları, pazarlama sorunları ve yaşanan doğal afetler nedeniyle krediye daha fazla ihtiyaç duyan tarım sektöründe koronavirüs ile birlikte kredi borçları da buna paralel olarak arttı. Çiftçinin toplam borç bakiyesi, 2019’da 106 milyar 307 milyon lira olarak gerçekleşirken, 2019 yılı sonundan 2020 Eylül ayına kadar, tarımda kredi kullanımı 122 milyar 941 milyon liraya ulaştı. 9 aylık süreçte bankalardan kredi kullanımı yüzde 15,6 oranında artış gösterdi. Bu dönemde, Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandırdığı kredi miktarı ise 7,7 milyar lira oldu.

İCRA İŞLEMLERİ BAŞLATILDI 

Koronavirüs nedeniyle alınan çeşitli kararlar çerçevesinde bankalar vadesi gelen kredilerde erteleme ve yapılandırma yaptı, ayrıca Temmuz ayı sonuna kadar icra işlemleri durduruldu. Ancak, süre bitiminden sonra, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Bankalar tarafından icra işlemleri başlatıldı.

YÜKSEK FAİZ ORANLI YAPILANDIRMA ÇİFTÇİYE DAHA ÇOK ZARAR VERİYOR

Bankalar, mevzuatları çerçevesinde yapılandırma kolaylıkları sağlasa da, yüksek faiz oranları ile yapılan yapılandırma çiftçilere daha çok zarar vermektedir. Çiftçinin geleceğe yönelik borcu katlanarak artmaktadır.

ÇİFTÇİ BORCUNUN TAMAMINI ÖDEMEK İSTİYOR

Aslında, çiftçimiz borcunu tamamen ödemek istemektedir. Çiftçilerin bunu yapabilmesi için de, tüm bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları yapılandırılarak faizsiz olarak uzun vadeye taksitlendirilmesi önem arz etmektedir."

HACİZ İŞLEMLERİNE YÖNELİK BİR ELEŞTİRİDE BULUNMADI!

Bayraktar'ın açıklamada çiftçinin ekmek teknesi olan traktörlerin ve tarım aletlerinin icra memurları tarafından haczedilmesine yönelik bir eleştiride bulunmaması ise dikkat çekti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 21:37
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tekirdağ
Tekirdağ - 5 ay Önce

Bu adam hizmet etmeden ve faydası olmadan oturduğu yerden maaş alıyor saltanat sürüyor hakkımız haram olsun

Alayının
Alayının @Tekirdağ - 5 ay Önce

Ziraat odası, TOBB, esnaf konfederasyonu, memur ve isci sendilari, bilumum STK Allah alayinizin belasını....

MEHMET ALİ gorel
MEHMET ALİ gorel - 5 ay Önce

Tarım kredi koop borç yapılandırması ve faizlerinin silinmesi ni dört gözle bekliyoruz bütün ciftciler

Seçkin
Seçkin - 5 ay Önce

AAA.... Bizim başkanımız varmış. Aaaaa

Konya
Konya - 5 ay Önce

Bu habere sadece 3 yorum yapan çiftçi olmuş böyle sesiz durusak herşeye müstahakız . Biraz ses getirin çiftçi kardeşlerim . Başkan diyor ki mektup gönderdim afferin oku yazarmış . 2.100.000 kişiyi temsil edecen bakanın yanına gidemeyecen bi beklentinmi var yoksa seni görünce ,

Derviş Varlı
Derviş Varlı - 5 ay Önce

Helal size Tarımdan Haber
Dürte Dürte uyandırdınız paşayı açıklamada biz çiftçilerin derdine deva olacak bir dil yok ne iş yansın ne kebap tarzında bir açıklama iletmişte söylemişte geçsin bunları şemsi paşa bizim Alınterimizden aldığı maaşı hak edecek eylemler yapsın sorunumuz çözülene kadar devlet büyüklerinin kapısını çalsın olmadı açlık grevi yapsın

Aydinli
Aydinli - 5 ay Önce

Borclarin yapilandirilmasi veya faizlerin silinmesi ciftcileri bir nebze rahatlatir. Cokta iyi olacaktir fakat varini yogunu satipta (keden parasi dahil) borcunu odeyen ciftcilerinde geriye donuk olarak dusunulmesi magdur edilmemeleri gerktigini dusunuyorum

gölge
gölge - 5 ay Önce

gölge etme, başka ihsan istemez.

Ömer
Ömer - 5 ay Önce

Çifçi kardeşlerim başkanın yazıları yapmacık zordan destek veriyo çiğliye destek oluyomuş SÖZDE


banner151

banner251