Çiftçilere yasak var mı? Muafiyetten faydalanmak için ne yapmak gerekiyor?

Tam kapanma kararının alınmasının ardından çiftçilere yasak var mı sorusu gündeme geldi.  Peki, çiftçilere yasak var mı? Muafiyetten faydalanmak için ne yapmak gerekiyor?

Çiftçilere yasak var mı? Muafiyetten faydalanmak için ne yapmak gerekiyor?
banner200

29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek tam kapanma kararı pek çok kişide soru işareti yaratmaya devam ediyor. Çiftçilere yasak var mı sorusu da merak edilen başlıklar arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bir araya gelen Kabine Toplantısı’nda alınan kararlar oldukça tartışılıyor. Peki, çiftçilere yasak var mı? İşte, çiftçilere yasak var mı sorusunun detaylı yanıtı…

Çiftçilere yasak var mı? Muafiyetten faydalanmak için Çiftçi Belgesi veya Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi ibrazı gerekiyor. 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiliyor. Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek. Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.

Çiftçiler sokağa çıkma yasağı uygulamasından muaf tutuluyor. Bakanlıktan yayımlanan genelgeye göre; ”Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek’te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır. Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgemizde açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir. Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar Tarımsal üretime ilişkin zirai ilaç¸ tohum, fide, gübre vb. ürünlerin satışı yapılan işyerleri ve buralarda çalışanlar Mevsimlik İşçiler Yasaktan Muaf İller arası hareketliliğin zorunlu olduğu mevsimlik tarım işçileri, hayvancılık ve arıcılık faaliyetlerinde salgınla mücadele koşullarına uygun hareket edilebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda valilikler tarafından gerekli tedbirler eş zamanlı olarak alınacak, bu bağlamda mevsimlik tarım işçilerinin iller arası hareketliliği ile konaklayacakları alanlarda alınacak tedbirler ve iller arası hayvancılık ve arıcılık faaliyetleri konusunda Bakanlık tarafından yeni bir genelge yayımlanıncaya kadar 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı genelgede belirlenen esaslara göre hareket edilecek.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251