Çiftçilerden Tarım Kredi'ye yüksek faiz protestosu!

Çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatiflerinin kaynak kullanım ücreti adı altında kendilerinden alınan yüksek faizi protesto etti. Samsun'un Bafra ilçesinde mağduriyet yaşayan çiftçiler, traktörlerle Tarım Kredi Kooperatifi önüne gelerek toplandılar.

Çiftçilerden Tarım Kredi'ye yüksek faiz protestosu!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Samsun’un Bafra ilçesinde üreticiler, Tarım Kredi Kooperatifinin kaynak kullanım ücreti adı altında tarımsal kredilere uyguladığı yüksek faize tepki gösterdi. Tarımsal kredilere uyguladığı yüksek faiz karşısında mağduriyet yaşayan çiftçiler, traktörlerle Tarım Kredi Kooperatifi önüne gelerek toplandılar. Toplanan üyeler, kooperatif ile yapılan kredi anlaşmalarında çiftçiler birbirlerine kefil edilip borcu olmayan çiftçilerin dahil kefillik nedeniyle zor duruma düştüğü öne sürdüler.

Bilindiği üzere 2018 yılında kurlarda ve faizde yaşanan aşırı yükselmeden dolayı, Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal kredi faizleri de yükselmişti. Bakanlar Kurulu kararı kapsamında çiftçiye kullandırılan sübvansiyonlu kredi faiz oranları bile ticari faiz oranlarının seviyesine çıkarılmıştı. Tarım Kredi Kooperatifleri, yüksek faizi de çiftçiden kaynak kullanım ücreti adı altında almıştı. Çiftçiyi mağdur eden bu duruma karşı bir çözüm bulunması gerekirken, Tarım Kredi Kooperatifi yönetimi bu konuda bir adım atmamıştı. Kredi kullanırken bu durumun farkına varmayan çiftçi, kredi borcunu ödeme günü gelince acı tablo ile karşı karşıya kaldı.  

KAYNAK KULLANIM ÜCRETİ ADI ALTINDA YÜKSEK FAİZ!

Üreticiler, Tarım Kredi Kooperatifinin 2017 yılına kadar düzgün çalıştığını, 2018 yılında alınan karar ile çiftçilere faiz değişkenliği ve kaynak kullanım katılım payı alınarak kredi verildiğini belirterek, bu durumun kendilerini zor duruma düşürdüğünü ileri sürdü.

Kooperatif üyesi Ziraat Mühendisi Mesut Balta, “Tarım Kredi Kooperatifinin yaptığı olduğu faiz değişkenliği ve kaynak kullanım katılım payı altında aldığı köylülerden ekstra ücretlere karşılık ortakların toplanıp bir şekilde seslerini duyurma çabası. Daha önceden çektiğimiz kredilerin faizleri yüzde 8 ila 12 arasında değişkenlik gösterirken 2018’in Kasım ayında aldıkları kararla faiz değişkenliği yüzde 30 ila 32 arasına çıkarttılar. Ama bu kağıt üzerindeki faizler üzerine kaynak kullanım payı ve bunun karı eklendiğinde ortalama 1 kişinin 10 liraya aldığı ücreti 1 yıl sonra 18 lira, 20 liraya denk gelen ürünler olarak ödüyor. Daha önce taksit taksit alınan 12 liraya 1 ineğin faiziyle 14 lira olarak ödeneceğini söyleyen kurumumuz şu anda 24 bin lira ödenmesine rağmen 8 bin lira daha borcu kaldığı söyleniyor. Çiftçiler de bu durum karşısında yapılandırma talebi var" dedi.

Mesut Balta, “5 yıldan beri Tarım Kredi ile çalışıyoruz. Yalnız 2018’de bunlar bir kararname çıkarttılar. Değişken faiz adı altında. Bu faizlerden yana biz çok mağduruz. Aldığımız tarım aleti aldığımız paranın 3’e 4’e katlar hale geldi. Biz bunun altında çok ezildik. Benin burada sermayem 70 bin lira. 70 bin liralık kredim var burada , 56 dönüm ipotekli tapum var. Ben burayı ödedim Diyorum ki 3 buçuk dönüm ayrı bir tapum var ben onu almam lazım diyorum , yok kefillerin de ödeyecekler. Biz bu yüzden çok mağduruz. Yetkililerden buna bir el atılmasını istiyoruz.Bu kadar faiz olmaz" diye konuştu.

Arif Koç ise şunları söyledi: "Tarım Kredi Kooperatifindeki sorunlarımız faizlerin çok yüksek olması. Yüksek oluşundan dolayı kefillerle birlikte zor durumda kalmamız, tekrar ürün alamamamız. Bizim bir malı burada 100 bin liraya aldığımızda 110 bin lira öder gibi düşünürken 160 bin lira ödemek durumuna gelmemiz ve bir çıkmaza girdiğimizden dolayı bu sorunlar arttı. Biz devletimizden faizlerin indirilmesi, zor durumda olan çiftçilerin yapılandırılmasını talep ediyoruz. Çiftçiler bir birilerine kefil olduklarından dolayı normal bankalardan artık kredide kullanamaz duruma gelmiştir. 3 kişi bir yere bağlı hep kefil, 3 katı ipotek verdiğimiz halde çıkmazdayız. Devletimizden yapılandırma, faizin indirilmesi ve sabit faiz politikasının gelmesini istiyoruz.” Yapılan konuşmaların ardından çiftçiler Tarım Kredi Kooperatifi önünden olaysız bir şekilde ayrıldılar.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 16:47
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Tarım kredi deki faize bakın çiftçinin ürününe verilen farka bakın, hiç bir şey dinlemiyorlar. Yüksek faiz, haciz vs,el insaf bu parayı nasıl kazanıp ödeyecek,hayret... Çiftçinin ocağı sönüyor, yonetenleri bu millet bize bunları yapın diyemi seçtiler.

Ibrahim kaya
Ibrahim kaya - 2 yıl Önce

Çiftçi yi suluk gibi emiyor çok yuvalar yıkılıyor millet çocuğunun hakkını bunlara veriyor.birileri buna dur demeli.

Rozcan
Rozcan - 2 yıl Önce

1032 Bafra Tarım Kredi Kooperatifindeki bu sorunun müsebbibi 2015 yılbaşından 2016 Mayıs ayına kadar Samsun Bölge Müdürlüğü yapan şahıs ve yaverleridir. Bu 2 yılda sorumsuzca ortaklara kullandırdıkları zirai alet ve makinalar bugün ortağı bu hale düşürdü. Bu çok bilen bölge müdürüne yanlış yapıyorsun diyenler görevden alındı o dönemde, keşke o ikazı yapanlar haklı çıkmasaydı. Bakalım sırada hangi Kooperatifler var! Abidin bana nasıl uyulacağını anlatsana!

Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Tarım kredi deki faize bakın çiftçinin ürününe verilen farka bakın, hiç bir şey dinlemiyorlar. Yüksek faiz, haciz vs,el insaf bu parayı nasıl kazanıp ödeyecek,hayret... Çiftçinin ocağı sönüyor, yonetenleri bu millet bize bunları yapın diyemi seçtiler.

Halil tanriverdi
Halil tanriverdi - 2 yıl Önce

Anlamıyorum tarim kredi devlet kuruluşu değil banka değil özel sektör mu? değil çalışanı devlet memuru değil e karşıma gelip organik ürünlerini satıyor kar ediyor tedarigi kolay kim bunlar bunlari kim denetleniyor nicin varlar hayırdır ne ayaksiniz siz ciftcini n yanında gibi görünüp kazanılan gelir ne oluyor vergi veriyonuzmu akılda bir sürü sorular....

Murat
Murat - 2 yıl Önce

Bakan bey bakanligi tuccar zihniyetiyle yonetiyor akp oylarinda dusus var bunun nedenlerinden biride yurutulen tarim polutikalari ama reis inat etti kabineyi degismiyor

Bafralı çiftçiler çok haklı
Bafralı çiftçiler çok haklı - 2 yıl Önce

Yetkililer buna el atmalı Türkiye genelinde 1 yıl ürü üretmese ozaman devlette millette çiftçinin üretenin değerini anlar. Mazotlar yüksek maliyetler yüksek babalarımız dedelerümiz büyüklerimiz bir şekilde pahalılık çarkını zor bir hal çeviriyor biz 20-35 yaş arası gençler gelecek kaygısı ile karşı karşıyayız.

ali zengin
ali zengin - 2 yıl Önce

selimiyedeki depo stok acigi yilarca yetkililerce gorulmedi mi? gormeyenlerin gozune gozluk takin fahrettin bey. selimiye ile yenisehir baglantilimi?


banner151