Çiftçiler Tarım Kredi Genel Müdürünü Cumhurbaşkanına şikayet ettiler!

Samsun Bafra Tarım Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Balta, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şikâyet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup yazan Balta, Tarım Kredi’de uygulanan yüksek faizden dolayı çiftçinin borcunu ödeyemeyecek hale geldiğini belirterek, "Fahrettin Poyraz, önceki dönemlerde Bilecik Vekilimizdi. Bu şartlarda üreticiyi bitirdiğini görmüyor mu acaba?" dedi.

Çiftçiler Tarım Kredi Genel Müdürünü Cumhurbaşkanına şikayet ettiler!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın...

Tarım Kredi Kooperatiflerinde uygulanan yüksek faiz sorunu çiftçiye büyük darbe vuruyor. Yüksek faiz sorununa çözüm bulmak için geçtiğimiz ay Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşen çiftçiler, Bakanın sorunların çözüleceği yönünde açıklama yapmasına rağmen bu görüşmeden de bir sonuç alamadı. Çiftçiler son çare olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazarak, yardım istediler.

Bafraajans.com'dan Hasan Eren'in haberine göre, Bafra ilçesi 1032 Sayılı Tarım Kredi YKB. Başkanı Burhan Balta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazarak zor durumda olan üreticinin derdini anlatarak çözüm istedi.

ÇİFTÇİNİN SIKINTILARI SİZE ULAŞTIRILMIYOR

Bafra 1032 Sayılı Tarım Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Balta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektupta; “Sayın Cumhurbaşkanım bizlerin bu sıkıntımızı ayrıntılı bir şekilde size ulaştıramıyorlar orta halli ve kırsal kesim üreticileri olarak sizden yardım bekliyoruz. Af istemiyoruz. Sadece borç yapılanması yani vade istiyoruz. Bu sıkıntı tüm ülkemizde sadece Samsun’la ilgili değil.” dedi.

TÜM ÜLKENİN ORTAK SORUNU 

Balta mektubunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 2017/19 Anayasası uygulandığı Kredilendirme tüzüğünden dolayı Ülke genelinde 1.100.000 ortağı uygulamaların üreticileri zor durumda bıraktığını aktararak geri ödeme yöntemlerinde kolaylık talebinde bulundu. Mevcut problemin Samsun ile sınırlı olmadığını ülke genelinde bir sorun olduğunu vurgulayan Başkan Balta; “Tarım Kredi 150 yıllık bir kurum Üretici Birliği ama birlikten çıkmış tamamen kar amaçlı bir şirket Ticaret hane kısaca Tefeci olmuş.

Bu durum Malatya Ziraat Odası Koordinatörü Yunus KILINÇ Ankara’da Ziraat Odaları Genel Kurulunda dile getirdi. Hiçbir ürün özelden değil, hatta GÜBRETAŞ kendi iştiraki olduğu halde piyasadan pahalı, birde kendi özele bayilik veriyor. Özel kurumdan ucuz satıyor bunu da anlamak mümkün değil.

Kurumumuzun asıl sahipleri üreticileriz, seçim yapıyoruz, yönetim seçiyoruz, Başkan oluyoruz. Çalışan memur benim imzamla izne çıkıyor ama ne hikmetse kurulduğu günden beri yönetimler vatandaş kurumun sahibi olduğunu bilememiş, hep sembolik kalmış üstelik siyah plaka kullandıklarından 100/99 üretici kurumu devlet olarak görüyor. Devletin kurumu bunu nasıl yapar deniyor.” ifadelerini kullandı. 

ŞARTLARIN ÜRETİCİYİ BİTİRDİĞİNİ GÖRMÜYORLAR MI? 

Mektubunun devamında ise Balta; “Sayın Cumhurbaşkanım, Fahrettin Poyraz, Genel Müdür Tarım Bakanlığımızla görüşmede oda vardı, önceki dönemlerde Bilecik Vekilimizdi. Bu şartlarda üreticiyi bitirdiğini görmüyor mu acaba? Defalarca görüştüğümüz halde bunu ancak Devlet vadelendirir diyor, Kurum kendi başına yapamaz diyor. Bizlerin AK Parti’ye ve sizlerin liderliğine desteğimiz sonsuzdur. Gerçekten çok zordayız, üreticinin büyük bir kısmı icralık durumdadır.

Gizli falan değil kurumun sistemine bakıldığında acı tablo görünecektir. Yine diyoruz birçok ilden bizim gibi üreticilerle görüşüyoruz, yaşıyoruz her yer aynı. Kurumun başındaki Müdür Fahrettin Poyraz üstelik iktidar vekilliği yapmış biri olarak bu sistemi vatandaşa reva görüyor.” diye konuştu.

YAŞAMAMIZ İÇİN BUNA İHTİYACIMIZ VAR

Üretim için yaşamamız için buna ihtiyacımız var diyen Balta; “İsteğimiz bir sefere mahsus olmak kaydıyla Tarım Krediye olan borçlarımızı 4 veya 5 yıl Ziraat Bankası gibi yapılandırmaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız sizlerin kıymetli vakinizi aldım, çiftçi durumunu sizlere kısaca izah etmeye çalıştım. Takdir yüce makamınıza aittir.” diyerek sözlerini bitirdi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 01:40
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cumhurbaşkanına Şikayet
Cumhurbaşkanına Şikayet - 2 yıl Önce

Öncelikle yapanlara bir teşekkürü borç bilirim sonrasında ise hukuksuzlukla atanan sivas bölge müdürüne m.a ya dikkat çekmek istiyorum

Ne ola
Ne ola @Cumhurbaşkanına Şikayet - 2 yıl Önce

Ne iki bölgeymiş arkadaş sivas trabzon sivas trabzon ......

Is yürüsün yeter
Is yürüsün yeter @Cumhurbaşkanına Şikayet - 2 yıl Önce

2 yıldır kıllarını kıpırdatmadi bugün mu yapacak yine birşey olmaz kooperatif tabanını görmeyen müdürler bunu çekmeyi hak ediyor .

Sizce takan kim
Sizce takan kim @Cumhurbaşkanına Şikayet - 2 yıl Önce

GENEL Müdür Odasında Kahvesini Yudumluyor sıvas trabzon çok umrunda.
Adam yetkisi yok anlaşılan.

İllegal alimlar
İllegal alimlar @Cumhurbaşkanına Şikayet - 2 yıl Önce

Feto böyle girmedimi kuruma iptal etsinler şaibe var demektir. 60 nerde 75 nerde kaldiki bas bas bağırıyor trabzon sivas müdürler problem.diye genel müdür koltuktan kalk olay var olay buralar yanıyor sen maaş hesabı yapıyon galiba gözünde yok kimsenin maaş sıkıntı çözen yok amir yok başı boş lik var yalan dolan hile var sen nerdesin Allah aşkına harekete geç.

2 bolge sıkıntı buyuk
2 bolge sıkıntı buyuk @Cumhurbaşkanına Şikayet - 2 yıl Önce

GENEL MUDURLUK UYUMA.
TABANINA SES VER
2.bölgeyide çözüme kavuştur.

Yorum kisitlamayin
Yorum kisitlamayin @Cumhurbaşkanına Şikayet - 2 yıl Önce

Tr ab zon 1. Personel alımının ardından 2.Alım yapıldı hayırlı olsun ilk alinan arkadaş lar ile ikinci alinan lar arasındaki fark nedir geçen sene burada yorum yapıldı aynı sistem tekrar ediyor problem büyük . Müdehale gelmezse sonuç agir olur 1. Alıma hak etmeyenler ise girdi kpss 60 75 arası torpilliler şimdi 76 90 arası hak edenler bunun açıklaması yok .tarım kredi genel mudurluk ne yaptığını bilmiyor bence.yetki aşımı buyuk

Yeter Arkadaş Ya
Yeter Arkadaş Ya @Cumhurbaşkanına Şikayet - 2 yıl Önce

Ne zaman TKK ile ilgili bir haber olsa hemen Sivas bölge diye atlıyorsunuz altına. Bu nasıl bir örgütlü çalışmadır aklım mantığım almıyor. Bundan önceki Bölge Müdürü de sıkıntılıydı bu da sıkıntılı Şemis'i Bölge müdürü yapana kadar bu saldırı devam edecek anlaşılan. Allah Sivas'a atanan bölge müdürlerine sabır versin müthiş bir cadı kazanı olmuş orası komple dağıtmak şart.

Tokat Zile
Tokat Zile @Cumhurbaşkanına Şikayet - 2 yıl Önce

Bir suç duyurusuda bizden bu bölge müdürünün sivasa gelmeden yaptığı araştırılasın üzeri kaptılmasın bizim alın terimizi babasının malı gibi kullanan m.a nın incelenmesini talep ediyoruz

Yeter Arkadaş Ya
Yeter Arkadaş Ya - 2 yıl Önce

M.a. U tanımadan konuşmayalım. tarım kredideki zirve Temsilcisi . Koop Müdürlüğü yapamayacak adamın hangi mahareti ile bölge Müd. Olduğunu herkes biliyor.

Molla Kasım
Molla Kasım - 2 yıl Önce

Tarım Kredi'de hukuk skandalı: Genel Müdür yok hükmünde!

Ömer arslan.  ZİLE
Ömer arslan. ZİLE - 2 yıl Önce

Bende Başkana katılıyorum tarım krediden herşey pahalıqübre piyasadan en az yirmi otuzlira pahalı tam bir tefeci kuruluş faizi desen yine öyle

okullar tatil
okullar tatil - 2 yıl Önce

Sıkıntıyı anlamaya Poyraz'ın ve bol maaşlı avanesinin gücü yetmez. Krediler başkanlığına bu yüzden dışardan bir kurtarıcı getirdi. Onunda alfabeyi çözüp hecelere geçmrsine yıllar var

hüzün mevsimi
hüzün mevsimi - 2 yıl Önce

3 Sayıştay kökenli idareci, şikayete zerrece fayda bulamayınca çare diye birde başkan getirdiler, elde var hüzün

Mahmut eker
Mahmut eker - 2 yıl Önce

Selamünaleyküm, yukarıdaki yorumlara ilaveten Tarım kredi kooperatiflerde ilaç ve diger ürünlerin fiyatları piyasadan daha pahalı

Mehmet yıldırım
Mehmet yıldırım - 2 yıl Önce

Tarım kredi enbüyük tefeci çiftçiyibitirdi Ocak ayında 1400 tl olan üre gübre şimdi 2050 tly satıyorhergün zam yapıyor afra tarımkıredi başkanın yazdıklarına bende katılıyorum sülük gibi kanımızıemiyor hep gübre mazot vede tarım kıtediye çalışıyoruz faizlerinde çokyüksekbuna kim dur diyecek inşAllah sayın cumhurbaşkanımız durdurur.

Ayıp ayıp
Ayıp ayıp @Mehmet yıldırım - 2 yıl Önce

2020 başından itibaren bütün gübrelerde piyasanın altında satış var. Kimin tetikçisisiniz?

Yalan
Yalan @Mehmet yıldırım - 2 yıl Önce

Ure 1800 liranın altına düşmedi hic yalan söylemeyin.