Çiftçiler Bayraktar'dan dört önemli talepte bulundular

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Beypazarı’nın Kayabükü Mahallesi’nde çiftçilerle bir araya geldi, sorunlarını dinledi. Çiftçiler özellikle borçların yapılandırılması, elektrik borçları, toplulaştırma ve desteklemede münavebe şartına yönelik sıkıntılara çözüm istediler.

Çiftçiler Bayraktar'dan dört önemli talepte bulundular
banner282

Karşılaştıkları sorunları Bayraktar ile paylaşan çiftçiler, acilen borç yapılandırılmasına ihtiyaç duyduklarını belirttiler. Birinci önceliklerinin borç ertelemesi ve yapılandırılması olduğunu vurgulayan çiftçiler, bazı kişilerin 7 yıldır üst üste yaşanan afetler nedeniyle ertelenen borçları bulunduğuna, bunları bir hasat sezonunda ödeyebilmelerine imkan olmadığına dikkati çektiler.

Elektrik fiyatlarının aşırı arttığını, çok sayıda çiftçinin elektrik parasını ödeyemediği için elektriklerinin zaman zaman kesildiğini bildiren çiftçiler, elektrik paralarının hasat dönemlerine göre saptanması, elektrik borçlarının tarımsal desteklerden kesilmesi uygulamasına son verilmesi gerektiğini vurguladılar.

Çiftçiler, kesilen elektriklerin sayaçlarının iptal edildiğini, tekrar açmak için büyük paralar ödemek zorunda kaldıklarını belirterek, aboneliği iptal edilen çiftçilerin sorunlarının çözülmesini talep ettiler.

İlçede, toplulaştırmada sorunlar bulunduğunu, ÇKS oranının ilçede yüzde 30’larda kaldığını belirten çiftçiler, hisseli parsellere ve altyapıya dikkat edilerek toplulaştırma yapılması, ÇKS’deki sorunların çözülmesini istediler.

Münavebe sisteminde de sıkıntılar bulunduğunu bildiren çiftçiler, bazı alanlarda bir ürün dışında hiçbir ürün yetişmediğini, hisseli parsellerde bir hisse alanında bile münavebeye uyulmazsa tüm hissedarların desteğinin kesildiğini vurgulayarak bu sorunların çözümünü istediler.

Genel Başkan Bayraktar, bu konuların takipçisi olacaklarını söyledi.

Çiftçilerle toplantıya TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Eyyup Elmalı ve Ankara Ziraat Odası Başkanları da katıldı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Şu gelene kadar, kurbağanın gözü çıkarmış, çiftçi ona döndü. Sevgili başkan uyandı, baktı, çiftçi kalmayacak harekete gecebildi, amaa çiftçi bitti, battı, hepsi doğduğuna pişman, çoluk çocuk vAllahi Anadolu'da perişan, ne duyan ne gören var tarım bakanımız sağ olsun, anlattığı zaman nerde yaşıyorum anliyamiyorum feleğim şaşıyor, işimiz yaradana kaldı vAllahi, ekilen hububat in çoğu gubresiz, bankalarda,Koop, çiftçi icralık ,ne yapacağız bilmiyorum....

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

AK PARTİDEN ÖNCEKİ HÜKÜMET DÖNEMİNDE 2001 YILINDA BAŞLAYAN DÜNYA BANKASININ DESTEKLEDİĞİ VE ZORLADIĞI ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ (ÇKS) VE DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİ (DGD) UYGULAMASI VE 2002’DEN SONRA DA AKPARTİ TARAFINDAN ŞEVKLE DEVAM ETTİRİLEN BU POLİTİKA UYGULAMASININ ESAS AMACI ŞUYDU: TÜRK ÇİFTÇİSİNİ VE KÖYLÜSÜNÜ BİTİRMEK... DÜNYA BANKASI BUNU BAŞLATTI DSP + ANAP + MHP BUNU TAVİZSİZ UYGULADI, AK PARTİ DENEN “MUCİZEVİ” SİYASİ OTORİTE DE ÇİFTÇİYİ KÖYLÜYÜ YOK ETME GÖREVİNİ BAŞARIYLA VE ABD İLE AB ÜLKELERİNİN İSTEDİĞİ ŞEKİLDE TAMAMLADI... KÖYLERİ KALDIRDI MAHALLE YAPTI, VERİLMESİ GEREKEN TARIMSAL ÜRETİM DESTEKLERİNİN KİMİ ZAMAN DÖRTTE BİRİNİ KİMİ ZAMAN SADECE SEKİZDE BİRİNİ ÇİFTÇİYE VERDİ... AMA BU KESİMDEN EN YÜKSEK OYU ALMAYA DEVAM ETTİ, NE DİYELİM, AĞLAMAYA HAKKIMIZ YOK... GÜLÜN GÜLÜN...

Ibrahim
Ibrahim - 2 yıl Önce

Bunlar akıl tutukluluğu yaşıyor biz çiftçiyiz diyoruz ki ürettiğimiz zarar ediyor battık bakan diyor tarlaya kepek ekecez artık bizde ekmeyelim sadece kendi ihtiyacımız kadar üretelim onlarda kepek yesin

Murat
Murat - 2 yıl Önce

Çiftçi batma çıkma söz konusu değil ziraat odalarının kapanma hayatta kalma mücadelesi

banner151