Çiftçiden gelen mektubu Meclis Genel Kurulunda okudu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada çiftçilerden gelen mektupları anlattı. Çiftçi’nin sesini Cumhurbaşkanı duyup iktidar çözüm üretmelidir” diye konuştu.

Çiftçiden gelen mektubu Meclis Genel Kurulunda okudu
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Gürer, Niğde'nin yanısıra farklı illerdeki çiftçilerden de gelen mektuplardan örnek verdi. Sultaniye'den kendisine yazan çiftçi Ergun Bey mektubunu okudu. Çiftçi "Tarım Kredi Kooperatifine 2019 borç yapılandırması için başvurduk. Faizler anaparayı geçmiş. Borcumuzun yüzde 20'sini yatırınca yapılandırma yapılacaktı. Benim gibi birçok çiftçi arkadaşımız var, 2019 ürünlerimizin parasını alamadık, sanayi domatesi ekmekteyiz ve yüzde 20'sini yatıramadık, ek süre istedik verilmedi. Kooperatif avukatı icra ve haciz işlemleri başlatmış; traktörümüz, arazimiz bağlı durumda, elimiz kolumuz bağlandı. Şu anda borcu yapılandırmak istiyorum, siz değerli büyüklerimden destek bekliyorum. 2019 bitti, 2020'de olsun yapılandırma yapılsın, çok zor durumdayız." diye yazdığı sözlerini genel kurulda gündeme taşıdı.

Ömer Fethi Gürer, “Bunun gibi çok mektup geliyor. Cumhurbaşkanı çiftçilerin mağduriyetini duymalı ve iktidar çiftçi borçlarını yapılandırıp faizlerini silmelidir.” diye sözlerini tamamladı.

ÇİFTÇİ SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer farklı illerden aldığı mektuplar gibi ziyarete gittiği köy ve kasabalarda da çiftçilerin sorunlarının katladığını yerinde gördüğünü de belirtip “AKP iktidarı 18 yılda çiftçiye destek veriyoruz dedikçe çiftçi sorunları arttı. Sorunlara çözüm ya bilerek ya bilmeyerek üretilmiyor. Çünkü tarımın durumu düşündürücü boyutta sorunlu kılındı. Kendi kendine dünyada tarımda yeten yedi ülkeden biri iken nasıl bu hale geldiğimizi iktidar fark ettiği gün çözümler doğru olarak üretilecektir” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 16:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Coftci
Coftci - 2 yıl Önce

Sayin vekilim diyanet isleri baskanligindan genel mudurluklere daire baskani geliyor. Yereldede benzeri uygulama yapmayi oneriyorum

Borç ertelensin
Borç ertelensin - 2 yıl Önce

Zirat bankasına olan borcumuz ertelemesini istiyoruz

He ya
He ya @Borç ertelensin - 2 yıl Önce

Borç ödeme alışkanlığı kazan bence erteleme ıy birseymi faiz kütür kütür işliyor Allah kolaylik versin

Abdurrahman öztürk
Abdurrahman öztürk - 2 yıl Önce

Zırâat bankasına olan borçlarımızı ya yapılandırılsın yada bir yıldaha ertelensin saygılar sunarım

Abuzer çiftçi
Abuzer çiftçi - 2 yıl Önce

7166 sayılı kanun ocak 2019 ayinda çıktı. Ciftci ocak ayında biliyordu borcun yüzde 20sini ekimin sonunda ödeyeceğini yinede ödemeyenlerin vardı ödeyemeyen değil. Heryere borcunu ödeyip kooperatifi önemsemiyor çiftçi. Şark kurnazlığı ile is yapmaya çalışıyor çiftçi. Istiyorki alsın gitsin, af çıksın ödemesin. Pazara 1 liraya sattığı malı evinde 1.5 liraya satmak istemiyor. Tüccarın 1 liraya almadığı malı 2liraya kooperarif alsın istiyor. Sark kurnazlığı ile çiftçilik yapılmaz.

Aydın
Aydın - 2 yıl Önce

Hanki sözler yerine gelir onun altatma yapılyor ziraat bankası borçlar beş yıl bölünecekdi onu bile yörüluğu girmedi ziraat bankası yapmıyor albayrak beyler şof yapmayalım nedeni sorarsan söylediğiniz hepsi inandırıcı olmuyor

Ortak kaza neymis
Ortak kaza neymis - 2 yıl Önce

Çiftçilerin bilgisi varmi sistem yapıyor denilerek yapiliyor buyurun faiz hesap yapin asıl bomba budur

Hacı ASLIYÜCE
Hacı ASLIYÜCE - 2 yıl Önce

IPARD kapsamının genişletilmesi, sübvanseli traktör alımında 2 el kapsamının 10 yıla çıkarılması gerekir.

Ibrahim kaya
Ibrahim kaya - 2 yıl Önce

Cok dogru usak sivasli tarim kredi koparatifide icraya verdi borcunu odeyemeyen tum ortaklari