Çiftçi ürettiğinden ne kazanıyor, kazandığı ile geçinebiliyor mu? Kahveci'den çarpıcı analiz!

Tarım politikaları uzmanı Ergin Kahveci, TÜİK verileri üzerinden çiftçinin gelir ve giderlerini borç miktarı ile karşılaştırarak çarpıcı bir analizde bulundu. Çiftçinin 2019 yılında üretimden net kazancının 50.5 milyar TL olduğunu ancak buna karşılık 35.8 milyar TL bankalara, 40 ile 50 milyar TL'de piyasaya borcu bulunduğunu belirten Kahveci, "İyi de kardeşim çiftçi ne yiyor içiyor?" diye sordu.

Çiftçi ürettiğinden ne kazanıyor, kazandığı ile geçinebiliyor mu? Kahveci'den çarpıcı analiz!
banner200

Habergazetesi.com.tr’de bu haftaki köşe yazısında çiftçinin gelirlerini ve eline geçen kazancını rakamlarla analiz eden Kahveci, analizinin sonunda acı tabloyu ortaya koydu. Çiftçinin kazancının bankalara ve piyasaya olan borç ödmesine bile yetmediğini belirten Kahveci, çiftçinin borcunu takla attırarak ve oğlunun, kızının desteğiyle ayakta durabildiğini kaydetti.

Yazısında, “Bugün bir de, çiftçinin gelirlerine, eline geçene, kazancına bakalım” diyen Kahveci, TÜİK verilerine göre, 2018 yılında tarımsal hâsılanın yaklaşık 384,5 milyar lira olduğunu dile getirdi. 

ÇİFTÇİNİN 2019 YILI NET KAZANCI 50.5 MİLYAR TL 

Bu rakama tarımın tamamı yani, bitkisel, hayvansal bütün ürünler ile canlı hayvanların dahil olduğunu belirten Kahveci, bu hâsıladan pazarlanan miktarın ise yaklaşık 253,5 milyar TL olduğunu söyledi. Bu rakamın içinden çiftçinin net kazancının ise 42.5 milyar TL olduğuna işaret eden Kahveci, 2019 yılı net kazancın ise 50.5 milyar TL olduğunu kaydetti.

ÇİFTÇİNİN TOPLAM BORCU 117 MİLYAR, KISA VADELİ BORCU İSE 35.8 MİLYAR TL 

Çiftçinin kazancını ortaya çıkardıktan sonra borç miktarıyla bir değerlendirme yapan Kahveci, 2019 verilerine göre tarım sektörünün bankalara olan toplam kredi borcunun 117 milyar TL, takiptekilerle birlikte kısa vadeli kredi ödemesinin ise 35.8 milyar TL olduğunu hatırlattı. 

50.5 MİLYAR KAZANCIN 35.8 MİLYAR LİRASI BANKALARA GİTTİ 

Çiftçinin 2019 yılı kazancı olan 50.5 milyar TL’nin 35.8 milyar TL’sinin banka borcuna gittiğini dile getiren Kahveci, “Yani hani kazandı varsaydığımız 50,5 milyar vardı ya işte bunun 35,8 milyarı yok. Banka borcuna gidecek. Geriye ne kalacak? Yaklaşık 15 milyar” dedi. 

ÇİFTÇİ PİYASAYA OLAN BORCUNU BORÇLA ÖDÜYOR 

Ancak hesabın daha burada bitmediğini ifade edene Kahveci, “İyi de çiftçilerin borcu sadece bankalara değil ki? İlaç, gübre, tohum bayilerine; bakkallara, piyasaya olanlar ne olacak? Ben diyeyim 40 siz deyin 50 milyar daha borç var. Bir de bu borçların yıllık faizi var” ifadesinde bulundu. 

Analizinin sonunda; “İyi de kardeşim ne yiyor içiyor çiftçi?” diye soran Kahveci, burada da iki kaynağa işaret etti: “Benim bildiğim iki kaynak var: Biri borçları takla attırmak; ikincisi sabit (maaşlı) gelirlerine başvurmak: Kızı, oğlu, gelini el birliğiyle cenazeye omuz vermek”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 14:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Dalgamı geçiyorsunuz, çiftçi Türkiye'de somurulmus, köle olarak kullanılıyor. Biz lafın bittiği yerdeyiz. Allah'tan yardım diliyoruz.

Murat
Murat - 2 yıl Önce

Sayın kahveci mualesef aynen sizin yazınızda olduğu gibi bir tablo ile karşı karşıya ülkenin bütün milli üreticileri civtçileri, hepimiz gerek kamu gerekse özel bankalara tarım kredi kooperatiflerine ve ne yazikki bir çoğumuzda tarım Bağ-Kuruna borçluyuz, şahsen öyle düşünüyorum büyük bir ihtimalle ülkenin bir çok civtciside benim gibi düşünüyordur bu ülkede üretim yapmak resmen enayiliktir , ürettiğimiz hiç bir üretimden para kazanmadan bu iş nereye kadar yapılır, şu çok küçük bir örnek on beş gün içinde belki hayvan yemine defalarca zam geldi hiç bir devlet büyükleri bu nedir demiyor şu tarım kredi kooperatiflerinin özelikle özel bankaların korkunç faizleri ile üretim yapmak için canla başla çalışıyoruz bu ülkenin milli üreticileri olarak, tek derdimiz üretim, ülkenin ureticisinin ürettiği ürünleri zeytin yağı buğdayı pamuğu eti ve sütü küçük bir yükselme olduğunda oda üretici adına olsa eyvAllah market kasap ve aracılarda olan yükselme ve hemen müdahale ülkenin civtçisi üreticisi hadi bakalım batağa, olmaz böyle bir düzen yazık çok yazık

Hasan    süslü
Hasan süslü - 2 yıl Önce

Narinciye 2020 da ne olu ek satılcekmi yoksa üreticinin elinde kalıcek 20kr ve en fazla 35 Kr zor satılıyor ayrıca destekler azalsın üretici masülünü diyerinde satsın bu destekleri kücük çifçi degil büyük çiftçiler onlara yarıyor bu teşvikler devletimiz daha fazla reklam daha fazla ihracat

Vehbi Gökmen
Vehbi Gökmen - 2 yıl Önce

Borcumu odeyim cifcilik yapmayacam sebze üretimi eskiden güzel işti şimdi ise ilaç,gübre,mazot, sulama,komisyon derken teker dönmüyor

nevsehir
nevsehir - 2 yıl Önce

merhaba her büyük şehirde 4 tane yada 10 tane buyuk ciftci var top onlarda istedi kaleye gol atiyor adamlar

Arif
Arif - 2 yıl Önce

Çiftci batıyor ķuçük çiftci bitircek şirketlere zenginler yapıcak şimdi 5 tl pahalı o zaman tanesini 5 tl alıcanız enflasyon ne pahalı kuzu gibi olucanız az kaldı

Erkan
Erkan - 2 yıl Önce

Bu dijital ortamda bile en azından çiftçinin Kendi planını yapsın diye bile bir portal oluşturabilir bu portal üzerinden hangi ürün ne kadar dikilmiş kontrol edilebilecekken neden yapmazlar

Hasan Yılmaz
Hasan Yılmaz - 2 yıl Önce

Evet ben şantiyeye gidiyorum tArla ekiyorum 2019 yılı işe gidemedim kooperatifin borcunu ödemek için 10 dk yer satacağım ir dk satmak ömrümün 10 senesi götürüyor


banner251