Çiftçi tedirgin: Tahıl ambarı Konya Ovası’na 4 aydır tek bir damla düşmedi!

Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası, 4 aydır yeterli yağış alamadığı için kuraklık alarmı veriyor.

Çiftçi tedirgin: Tahıl ambarı Konya Ovası’na 4 aydır tek bir damla düşmedi!
banner200

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu, kuraklıkla mücadele ettiklerini belirterek, "Eğer yeterli yağış gelmezse bitkilerde sağlıklı bir çıkış sağlayamazsak ciddi anlamda verim ve rekoltede de sıkıntılar yaşabiliriz" dedi.

Türkiye’de en fazla tahıl ürününün yetiştirildiği ve yıllık ortalama 2,5 milyon ton buğday üretilen Konya Ovası, 4 aydır yeterli yağış alamadığı için kuraklık alarmı veriyor. Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu, ovaya 4 aydır neredeyse tek bir damla yağışın düşmediğini belirterek şunları söyledi:

"Konya Ovası, ülkemizin merkezi konumunda. Bizi en fazla sıkıntıya sokan konu buradaki yağışın yetersizliği. Şu an da buğday, arpa ekiminin tam ortasındayız. Ancak son 4 aydır ovaya tek bir damla düşmüyor desek yeridir. Bu yüzden gerek toprak hazırlığı, gerekse ekim için çiftçimiz ciddi anlamda tedirginlik yaşamaktalar. Önümüzdeki günlerde de şu an için ciddi bir yağış gözükmüyor."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2019, 13:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Böyle Giderse Sıkıntı!
Böyle Giderse Sıkıntı! - 2 yıl Önce

Havalar bu şekilde devam ederse gelecek yıl sıkıntılı olur gibi gözüküyor. İnşAllah 2020 bol bereketli bir yıl olur. Çiftçi arkadaşlar tarsim yaptırın mutlaka.

Ziraatci
Ziraatci - 2 yıl Önce

Sayin hocam keske herkes sizin gibi duyarli olsa. Valla bakan olacak adamsiniz

banner151

banner251