Çiftçi TARSİM'i mahkemeye verecek!

Sivas’ta çiftçilik yapan Nuh Arslan, TARSİM ile ilgili yaşadığı sorunları Tarım ve Orman Bakanlığı’nda yetkililere ilettiğini, onların da kendisine şikâyetini TARSİM’e yapmasını, eğer oradan bir sonuç alamazsa mahkemeye dava açmasını istediklerini belirterek, “Tarım Bakanlığı’ndaki yetkililer hakkımı mahkemede aramamı istediler, ben de dava açacağım” dedi.

Çiftçi TARSİM'i mahkemeye verecek!
banner200

Kuraklıktan mağdur olan Sivaslı çiftçi, TARSİM’i köy bazlı kuraklık verim sigortasından dolayı mahkemeye verecek. Sigorta yaptırdığı 3 tarlasında da ciddi verim kaybı olmasına rağmen sadece 1 tarlasında zarar tespit edilen, tespit edilen zararın da çok düşük belirlenmesinden dolayı büyük bir mağduriyet yaşayan çiftçi, Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde yaptığı girişimlerinden de bir sonuç alamayınca hakkını mahkemede arayacak. TARSİM’in köy bazlı kuraklık verim sigortasına tepkiler giderek artıyor. Köyün gerçekleşen verim ortalaması ile o köye ait köyün eşik verim değeri arasında kalan fark çiftçiye tarım sigortası kapsamında tazminat olarak ödenirken, verim kaybı eşik değerin çok üstünde olan çiftçiler ise bu tazminattan yararlanamıyorlar.

“HİÇBİR ZARAR TESPİTİ YAPILMADI”

Sivas’ta çiftçilik yapan Nuh Arslan, bu yıl arpa ve buğday ektiği 3 tarlasını TARSİM’e sigortalattığını belirterek, bu 3 tarlasında da kuraklıktan dolayı ciddi bir verim kaybı yaşamasına rağmen sadece bir tarlasında tazminata esas 12 kg verim kaybı belirlendiği ve bunun tazminatının ödendiğini söyledi. Diğer iki tarlasında ise hiçbir zarar tespitinin yapılmadığını dile getiren Aslan, yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için TARSİM’e yaptığı itirazdan bir sonuç alamayınca kendisinin mahkemeye gitmesini söylediklerini vurguladı. Sivas Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün tespitlerine göre, kuraklıktan dolayı ildeki verim kaybının yüzde 39 ile 60 arasında değiştiğini ifade eden Arslan, TARSİM’in köyde belirledikleri eşik verim değerini dikkate alarak kendi tarlasında yaşanan verim kaybını, verim kaybı olarak görmediğini ve bundan dolayı tazminat ödenmediğini anlattı. Konuyla ilgili olarak CİMER’e şikâyette bulunduğunu ancak kendisine kes yapıştır yöntemiyle mevcut kanun ve yönetmelikle cevap verildiğini dile getiren Arslan, Ankara’ya giderek konuyu Tarım ve Orman Bakanlığı’nda yetkili birimlere aktardığını, oradan da kendisine yardımcı olamayacaklarını ifade ettiklerini söyledi.

“ÇİFTÇİNİN HAKKINI BU ŞEKİLDE Mİ KORUYORSUNUZ?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin çiftçinin doğal afetlerden mağdur olmamaları için TARSİM sigortasından mutlaka yararlanmaları çağrısında bulunduğunu hatırlatan Arslan, şunları kaydetti: “Çiftçinin hakkını bu şekilde mi koruyorsunuz? TARSİM ekspertizlerinin bölgemizde yaptığı çalışma akla ziyandır. Bizlerle dalga geçilmektedir. Zararın yaşandığı bölgeye gelinmemiş ve bizlere zarar ile alakalı dönüş yapılmamıştır. Ekspertizler uydu üzerinden aldıkları toprak görüntülerine dayanarak bir çalışma yapmışlar ve bu çalışmanın gerçekte hiçbir karşılığı yoktur. Tarım Bakanlığı’nda üst düzey yetkililerle görüştüğümde şikâyetimi TARSİM’e yapmamı, buradan bir sonuç alamazsam mahkeme gitmemi söylediler. Ben de mahkemeye dava açacağım.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2021, 20:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cifci
Cifci - 4 hafta Önce

tarsim turkiye genelinde düzgün bi cevap veremiyo ve yaptığı tespitler le çiftçilerin tarsime güveni yok 24 kilo verim kaybı vermiş kırşehirde bizim köy de asıl kayıp bunun on katı kıraç tarla 12 12 kile verse 300 kilo ediyo alın verim 2 veya 3 kile verim kaybı enaz 200 'ün üzerinde olması gerekirken verdikleri 24 kilo nasıl bi hesap yapmışlar bilinmiyo tarım ile gidiyiz biz bilmiyoz bilgi veremiyoz ula bilgin yoksa madem kuraklık birimindeki memurları ne diye orda otutduruyonuz gönderin saha bi baksınlar tarlaya çifçiye kendilerini güneşe atmayan insanlar çıkıp ta şu kadar verim kaybı var diye tespitte bulunmas in orda da oturmayı haketmiyolar çifçi ile dalga geciyolar

LUGERP08
LUGERP08 - 4 hafta Önce

VER MAHKEMEYE ÇİFTÇİ KARDEŞİM BENDE SENİN GİBİ TARSİM MADURUYUM EMSAL KARAR OLUR İNŞALLAH BİZLEREDE PARSEL BAZLI KURAKLIK SİGORTASI YAPTIRDIK KÖY BAZLI ÖDEME YAPTILAR HİÇBİR YETKİLİYE DERDİMİZİ ANLATAMADIK

ben ikna olmadım.
ben ikna olmadım. - 4 hafta Önce

köy bazlı kuraklık sigortasında sigortalı alanları tek tek kontrol edilmiyor köy 1 bölgede 300 400 tarla olacak şekilde 4 5 bölgeye bölünüyor. bu bölgelerden rastgele (tarla sigortalı imiş cks li imiş bakılmazsınız sadece ürüne bakılarak) 7 8 tarladan numune alınıp köy ortalama verimi olusuyor 1 tarlasında zarar olup 2 tarlasına zarar görmedim beyanı bana bir şeyleri eksik yanlış beyan ettiği anlaşılmaktardır.(2 tarlası başka köydekomsu köyde ise bilemem) ki ben bu yıl yan yana tarlalardan biri 550 kg alırken biri 150 kg aldığını gördüm.
demem o ki haberlerden okuyup yorumladığım tarsimpoliçeden aldığı ücretin 10 katını ödüyor binlerce insan bu ödemeyi alırken sizin bu beyanı doğru gelmedi.

banner151

banner251