Çiftçi tarımdan gençler tarımsal eğitimden kaçıyor! YKS'de düşündüren tablo!

Üniversite yerleştirme sonuçları gençlerin tarımsal eğitimden kaçtığını ortaya koydu. Ziraat Fakülteleri başta olmak üzere Ziraat ve Doğa Bilimleri, Tarım Bilimleri ve Uygulamalı Bilimler Fakültelerinin bir çok bölümü yeterli sayıda tercih edilmezken, bir çok bölümün de sıfır çekmesi dikkat çekti.

Çiftçi tarımdan gençler tarımsal eğitimden kaçıyor! YKS'de düşündüren tablo!
banner200

ÖZEL HABER / Çiftçi tarımdan kaçarken, gençlerde tarımsal eğitimden kaçıyor. Üniversite yerleştirme sonuçları, tarımsal eğitimle ilgili acı tabloyu ortaya koydu. Üniversitelerin tarımla ilgili 230'a yakın bölümüne 7 bin kontenjan açılırken, tercihlerde bu kontenjanın sadece yarısı doldurulabildi. Son üniversite yerleştirme sonuçlarına bakıldığında, 1980'de 5 adet olan Ziraat Fakültesi sayısı günümüzde Ziraat Fakültesi, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi gibi birçok isimde yaklaşık 45'i buluyor. Son YKS sonuçlarına bakıldığında yaklaşık 230'a yakın bölüme 7 bin kontenjan açılırken, bu kontenjanın yarısı yani 3 bin 600 öğrencinin yerleştirmesi yapıldı. 

EN KÖKLÜ ZİRAAT FAKÜLTELERİNİN BİLE BAZI BÖLÜMLERİ BOŞ ÇEKTİ

Köklü ziraat fakültelerinden olan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde Tarla Bitkilerine kontenjanının üstünde bir yerleştirme olurken, (45 kontenjan 47 yerleştirme), Tarımsal Yapılar ve Sulama, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme gibi bazı bölümlerin ise boş kalması dikkat çekti. Yine Erzurum'da Atatürk Üniversitesi, Bursa'da Uludağ Üniversitesi, Adana'da Adana Çukurova Üniversitesi, İzmir'de Ege Üniversitesi, Konya'da Selçuk Üniversitesi gibi köklü üniverstelerin tarımsal eğitim veren bölümlerin kontenjanları doldurulamazken bazı bölümlerin ise neredeyse sıfır çekmesi düşündürücü bulundu.

TARIMIN BAŞKENTİ OLAN İLLERDE BİLE TERCİHLER DÜŞÜK KALDI 

Trakyadaki Namık Kemal Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde açılan kontenjan yaklaşık 260 iken yerleşen öğrenci sayısı 109'da kaldı. Yine Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesinde kontenjan yaklaşık 395 iken yerleşen öğrenci sayısı 315'de kaldı. Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesinde kontenjan yaklaşık 310 iken yerleşen öğrenci sayısı 177'de kaldı. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ziraat Fakültesinde kontenjan yaklaşık 60 iken sadece 3 yerleştirme oldu. Antalya Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinde kontenjan yaklaşık 351 iken yerleşen öğrenci sayısı 307,  Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde kontenjan yaklaşık 480 iken yerleşen öğrenci sayısı 359,  Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinde kontenjan yaklaşık 270 iken yerleşen öğrenci sayısı 60,  Adana Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinde kontenjan yaklaşık 325 iken yerleşen öğrenci sayısı 199, Şanlıurfa Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinde kontenjan yaklaşık 215 iken yerleşen öğrenci sayısı 112 oldu. 

GEÇMİŞTE YÜZDE 1'LİK DİLİMDE GİRİLEBİLİYORDU

Tarımsal eğitimin bu duruma gelmesinin nedenlerinin arasında ihtiyaçtan fazla fakülte açılması ve mezun vermesi gösterilirken, geçmiş yıllarda yüzde 1'lik dilimde yer alan Ziraat Fakültelerinin artık yüzdelik dilimi düşük öğrenciler tarafından tercih edilir hale gelmesi de bu bölümlere ilgiyi azalttığına dikkat çekiliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2021, 19:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraatci
Ziraatci - 3 hafta Önce

Tarim bakanlığında bakan ve bakan yardımcılarından kaçı ziraatci, üst düzey şube müdürü ve üstü kac tanesi ziraatci. Önce bakanlik sahip çıkmalı mesleğe. Nerdeyse mektupla üniversite bitireni bakanlığa üst düzey arayacaklar. Acikogretim mezunu sosyolog, beden eğitim öğretmeni, ilahiyatcj.... daha kimler tarim bakanlığında üst düzey yönetici. Ne gereği var gece gündüz çalış staj yap ziraati bitir açıkta kal. Ama gir acikogretime hocalar iyi calistiysa siyasi arkanda varsa islem tamam.

Muhendis adayi
Muhendis adayi - 3 hafta Önce

Bu yaz tigemde staj yaptım anlatılanları ve kurumun geçmişini karsilastirdim nerden nereye gelinmiş meslektaşlarım için uzuldum

Misafir
Misafir @Muhendis adayi - 3 hafta Önce

Güzel bir hayat yaşamak istiyorsan ailene değer veriyorsan mesleğini seviyorsan aman aman benden tavsiye tigem den uzak dur...

Gariban ogrenci
Gariban ogrenci - 3 hafta Önce

Çile çekip ziraat okuyacagima acikogretim yada daha basit okul okurum, tarim bitmiş her önüne gelende tarimda yonetici oluyor.

Emekli
Emekli - 3 hafta Önce

Bakanlik kendi personel kaynağı olarak bu okulları görmediği sürece mezunlarına değer vermediği sürece kendi ayağına sıkar ve ülke tarimi kaybeder. Liyakat tarim lehine olmalı

Irzına geçilip kötü yola düşen bakanlık
Irzına geçilip kötü yola düşen bakanlık - 3 hafta Önce

Tarım bakanlığı kötü yola düşürülmüş bir kurumdur. Ziraat fakülteleri ise geçmiş yıllardaki kalitesi sıfırlanmış, diğer kurumlar gibi dünyanın kıskandığı bir hale gelmiştir. Ziraat meslek liseleri cinayeti sonucunda ortaya adı fakülte olan kendi bir halt olmayan bir sürü türeme okul çıkmış ve yalaka genetiği bozuk dekanlar rektörler sayesinde Türkiye’de ne ziraat fakültesi ne de başka doğru düzgün kaliteli eğitim kurumu kalmıştır. BİR ÜLKEYİ BİR DEVLETİ YIKACAKSAN EĞİTİM SİSTEMİNİ TARUMAR EDECEKSİN. BU GÖREV FAZLASIYLA YERİNE GETİRİLMİŞTİR.

Ziraat Mühendisi
Ziraat Mühendisi - 3 hafta Önce

Ziraat mühendisi olarak kesinlikle gençlere tavsiyem ziraat muhendisligi okumayın. Tarım komple özel sektöre devredilip bu alandan komple çıkılacak. Özel sektörde ise zaten istihdam dediğiniz şey 10 kişilik işin 1 kişiye yaptırılması kanununa dayandığı için o alanda artık kapandı. Çiftçi üretimden vazgeçmeye başladı olmayan tarımın mühendisi mı olur. Başka alanlara yönelin.

Doping
Doping - 3 hafta Önce

Su ürünleri fakültesinde olduğu gibi YÖK doping yapsın. Belki üç beş yıl daha geçici bir çözüm olur.

banner151

banner251