Çiftçi Tarım Kredi’den kaçıyor! 2 yılda 32 bin çiftçi ayrıldı

Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşunun içi boşalıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinde ortak sayısı, çiftçi aleyhine uygulanan politikalardan dolayı son iki yılda önemli sayıda düştü. Özellikle Fahrettin Poyraz’ın genel müdürlüğü döneminde ortak sayısındaki düşüş dikkat çekiyor. 

Çiftçi Tarım Kredi’den kaçıyor! 2 yılda 32 bin çiftçi ayrıldı
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2019 yılı faaliyet raporu yayınlandı. Faaliyet raporu ve ekinde yer alan bilanço ile gelir-gider cetvelindeki mali bilgiler çok sınırlı özet şeklinde verilirken, mali tablolarla ilgili detay açıklamalara yer verilmemesi dikkat çekti. Örneğin toplam alacakların, toplam borçların, bankalardan kullanılan kredilerin, kooperatiflerin iştiraklere olan borçları ile iştiraklerden alacaklarının, gelir-gider kalemlerinin detay açılımları yayınlanan mali tablolarda gösterilmedi. Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşunun gerçek mali fotoğrafının ortaya konmaması manidar bulundu. 

Diğer yandan 2019 yılı faaliyet raporunda, Tarım Kredi Kooperatiflerinin yıllara göre faal ortak sayısı, miktar bazlı ürün satış rakamları ve ortaklara kullandırılan kredi miktarı, çiftçi kuruluşunun özellikle son iki yılda büyük bir darbe yediğini gösteriyor. 

TARIM KREDİ’NİN İÇİ BOŞALTILIYOR!

Tarım Kredi Kooperatiflerindeki faal ortak sayısında özellikle son iki yılda büyük bir düşüş yaşarken, Fahrettin Poyraz Genel Müdür olduğunda 422 bin 526 olan faal ortak sayısı, 2019’da 390 bin 763’e düştü. 2015, 2016 ve 2017 yıllarında faal ortak sayısı sadece 3 bin 500 kişi azalırken, 2018 ve 2019 yıllarında ise 31 bin 763 çiftçi ortağı Tarım Kredi’den ayrıldı. 

MİKTAR BAZLI ÜRÜN SATIŞLARI SON İKİ YILDA DÜŞTÜ 

Diğer yandan, miktar bazlı ürün satış rakamlarındaki düşüşte çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifleriyle çalışmaktan vazgeçmeye başladığını gösteriyor. Kimyevi gübre başta olmak üzere, zirai ilaç, yem, tarım alet makine, petrol ürünleri, kömür, küçükbaş ve büyükbaş hayvan, fide-fidan ve tohumluk satışlarında 2017 yılına göre 2018 ve 2019 yıllarında önemli düşüşler yaşandı. Örneği, 2017 yılında 1.433.569 ton kimyevi gübre satılırken, bu rakam 2018 yılında 1.345.398’ tona, 2019 yılında ise 1.250.842 tona düştü. Yani Fahrettin Poyraz’ın Genel Müdürlüğü döneminde Tarım Kredi Kooperatiflerinin kimyevi gübre satışı 183 bin ton düştü. 

TAHSİLAT ORANLARI SON İKİ YILDA DÜŞTÜ 

Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçiye kullandırılan kredilerin tahsilat oranları yenilenen kredilerden dolayı yüzde 100’e yakın oranlarda çıkarken, bu oranın son iki yılda düşmesi ve resmi olarak kayıtlara girmesi de dikkat çekti. Genel tahsilat oranları 2017’de yüzde 96,24 iken bu oran 2018 yılında yüzde 94,41’e, 2019 yılında ise 91,64’e düştü. Bu durum uygulanan yüksek faizden dolayı çiftçinin borç miktarının arttığını ve buna karşılık ödemelerin önemli oranda düştüğünü gözler önüne seriyor. 

GENEL MÜDÜRÜN BÜYÜK ESERİ! KANUNİ TAKİBE DÜŞEN KREDİ MİKTARI SON İKİ YILDA 3'E KATLADI!

Diğer yandan kredi borcunu ödeyemediği için kanuni takibe düşen kredi miktarının 2018 ve 2019 yıllarındaki artışlar da dikkat çekti. 2011 - 2017 yılları arasında 300 ile 400 milyon lira arasında seyreden vadesi geçen alacaklarda, 2018'den sonra neredeyse bir patlama yaşandı. 2018 yılında 300 milyon liradan 500 milyon liraya çıkan vadesi geçen alacaklar, 2019 yılında da 1 milyar liraya çıktı. Fahrettin Poyraz'ın görev yaptığı iki yılda vadesi geçen alacakların 3'e katlanması dikkat çekti. Bu sorunun temelinde özellikle faizlerin yükseldiği 2018 ve 2019 yıllarında indirimli tarımsal kredilerin bile çiftçiye ticari faiz oranıyla kullandırılması yatıyor. Bu uygulamanın çiftçiye nasıl bir darbe vurduğu faaliyet raporunda gözler önüne serilirken, Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu ve üst düzey yönetimi ise bu soruna çözüm bulmak yerine sorunu sadece seyretmekle yetinmişti.  

ÇİFTÇİ TARIM KREDİ’DEN NEDEN KAÇIYOR? 

Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının kooperatiflerle çalışmayı bırakma ve kredi kullanma iştahlarındaki azalmanın nedenleri şöyle sıralanabilir:

1-Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birliklerini ortaklar arasından seçilmiş Yönetim Kurulu Üyeleri değil, fiilen atanmış bürokratlar yönettiğinden dolayı oluşturulan politikalar çiftçi aleyhine gelişmekte. 

2-Tarım Kredi Kooperatifi ortakları T.C. Ziraat Bankası ile olan kredi ilişkisi nedeniyle, T.C. Ziraat Bankasından tarımsal kredi kullanan çiftçilere göre daha yüksek faizle kredi kullanmakta ve uygulanan diğer finansman (Sermaye kesintisi, bina ve destekleme fon kesintisi, kaynak kullandırma komisyonu v.b) yüklerinden dolayı haksız rekabete uğradığından, ortaklar Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandırdığı kredilerdeki yüksek finansman maliyetine katlanamıyorlar. 

3-Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin ortaklarının ihtiyacı olan tarımsal girdileri toplu alım yoluyla temin etme politikası yerine, genellikle firmalarla sözleşme imzalayarak temin etme politikası uygulanıyor. Bu da tarımsal girdilerin daha pahalıya temin edilerek çiftçiye satılmasına neden oluyor. 

4- Tarım Kredi Kooperatifi ortakları Kooperatiflerle yıllardır yaptıkları alışverişleri ile ciddi komisyon, bina bağışı, destekleme fonu, sermaye ve faiz tutarları ödedikleri halde, bugüne kadar sermayeye kar payı ödemesi ile elde edilen kardan ortaklara yaptıkları alışverişe göre ristrun dağıtılması gibi, uygulanması gereken Kooperatifçilik ilkeleri hiçbir zaman uygulanmadı. Kooperatiflerin elde ettiği artı değerden daima çalışanlar pay alırken, kurumun gerçek sahipleri ortaklara artı değerden hiç pay verilmeyerek ortaklar sömürülüyor.  

5- Tarım Kredi Kooperatifleri ile iştirakleri arasında gerçekleşen finansal ilişkilerin, ciddi kurallarla birbirinden ayrılmadığı için, iştiraklerdeki kötü yönetim ve gerçekleşen suiistimaller dolayısıyla, daha uygun şartlarda ortaklara kredi olarak kullandırılabilecek kaynakların iştiraklere geçişi ve buralarda buharlaşması sonucunda, ortaklar daha kıt kredi kaynaklarına ulaşmakta bu durumda kullandırılan kredilerin maliyetini yükseltiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 16:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
REISIM ALLAH ASKINA KURTAR
REISIM ALLAH ASKINA KURTAR - 2 yıl Önce

A

MERKEZ BIRLIGINE SECILEN YONETIM KURULU UYELERINI HIC TIYE BILE ALMIYOR HATTA FAHRETTİN BUNLARA TALIMAT BÖLE VERIYOR HER ISTEGINI YONETIMDEN KARAR ALDIRIYOR CUNKU YONETIM KURULUNUN ISTIFA DILEKCELERINI ONCEDEN ALIYOR BU SARTLARLA SECILIYORLAR YANI YONETIM ONBIN LIRA MAAS ALIYOR SESLERINI CIKARTMIYORLAR ONUN ICIN FAHRETTIN KRAL YONETIM CIK DIYEMIYOR EY YONETIM KURULU NASIL BIR VEBALDESINIZ BILIYORMUSUNUZ YAZIK BU CIFTCIYE ONUN IÇIN DIYORUM KI REISIM BU REZALETTEN CIFTCIYI KURTARIN ULKENIN HER YERINDE FAHRETTIN GOREVDEN ALINSADA KURTULSAK DIYORLAR REISIM SIYASILER ARADIGI ZAMAN ONLARI AŞAĞILIYOR YANI AK PARTIYE ZARAR VERIYOR TUZU KURU

Anormal normal oldu
Anormal normal oldu - 2 yıl Önce

Chp içeriye adam sızdırıp, öyle şeyler yapınki çiftçi Ak Parti'den nefret etsin deseler, inanın bugünki idarecilerden başkasını seçmezlerdi. Maaşına yılda iki kere zam yaptıran adamlardan bahsediyoruz. Direğe bayrak asmak dışında cvsine yazacak tecrübesi olmayan kişiler 50 bin lira kazanıyorsa çiftçinin kaçıp gitmesi normaldir. Razi olayı bile bunların yarım saat sonra kapıya konulmasına yeterdi ama kimse takmıyor bunları. Milletvekili ve Bakanın 10-15 yılda eline geçeni yılda kazanıp, ikram ve temsil diye içilen nargileleri kuruma ödeten vicdandan çiftçinin ümidini kesmesi doğaldır.

ganimet
ganimet @Anormal normal oldu - 2 yıl Önce

Dilipak'ın kamu malını ganimet bilenler sözünü okuyunca aklıma nedense Tkk idarecileri geldi! Allah'tan onlar öyle değiller!

Bravo Sana
Bravo Sana @Anormal normal oldu - 2 yıl Önce

Hiç alakasız bir konuda CHP yi cümle içinde kullanıp aynı cümle ile sabotajı tanımladın. Aferin sana otur

Beklenen son
Beklenen son - 2 yıl Önce

Yakında ekibiyle birlikte kendide kaçar Tarım krediye verdiği maddi zararların yanında Tarım kredi kültüründe mahvetti Yaprıklarının bir kuşum haber olunca sadece susmayı tercih ediyor ne diyelim sükut ikraradandır.

Anladığım Kadarıyla
Anladığım Kadarıyla @Beklenen son - 2 yıl Önce

Tarım Kredi Kooperatiflerinin koyun varlığı azalıyormuş

Umurlarındamı?
Umurlarındamı? - 2 yıl Önce

Günlük gelirleri 3 bin ila 10 bin lira aralığındaki tepe yönetimi ,göreve gelme sebepleri de tamı tamına budur, için yazılan çizilenin hiçbir önemi yoktur. Yakın yandaş ve akrabaya da bol sıfırlı gelir oluşturmayı saymazsak tabi. Tağşişçi idareci atadılar yahu milletin gözüne baka baka. Adeta eğlendiler. Batarken biz burada olmayacağız nasılsa diyen idarecilerle vatana millete hizmet gidermi? Borsadan milyonbmilyon kazananlar oldu nasılsa, gitselerde kalsalarda dünyalık dertleri kalmadı hiçbirinin. Kaybeden çiftçi ve Kurum olmuş kimin umurunda?

Tayin
Tayin - 2 yıl Önce

Kurum kültürü örf adeti herşeyi değişti bizde de tayinler artık değişik usullerle yapılıyor Eyice düşünüyor sonra yapıyorlar tayin meseleleri yüzünden ilgilenemiyor satıştan sorumlu olduğunu unuttu bütün satış alanları dip yaptı

Mustafa
Mustafa - 2 yıl Önce

Tarım kredi çiftçiye destek değil sırtında bir kambur gübre bayilerde 90 tl tar.krd.110 tl mazot istasyon da 5.50.tar.krd.6.50.tl.diğerleri ni saymıyorum bile tar.krd.Müd. olarak gelen başını sallayarak geliyor 2.sene sonra en lüks ev ve araba alıp gidiyor.

Necdet akca
Necdet akca - 2 yıl Önce

Herhangi Tükcar dan farkı yok faizleri çok yüksek bazı ürünler tükcardan daha pahalı oluyor aynı gün faiz işletiyor

Şeydi Kanat
Şeydi Kanat - 2 yıl Önce

ALDIĞI HUBUBATI TÜCCARDAN ÇOK DÜŞÜK FİATTA ALARAK ZATEN EN BÜYÜK KAZIĞI ORTAĞINA ATIYOR ORTAK ELBETTE TRKK TERK EDECEK AKARYAKITI BAYİLEREN ELLİ ALTMIŞ KURUŞ FAZLAYA SATIYOR SATTIĞI EKİPMANLARDA VE TÜM ÜRÜNLERDE PİYASANIN EN FAHİŞ OLAN FİATINI UYĞULUYOR