Çiftçi taban fiyattan şikayetçi

Konya'nın Kulu ilçesinde arpa hasadına başlandı. Ürün veriminin yüksek olması çiftçilerin yüzünü güldürürken, açıklanan rakamlara tepki gösteriyorlar.

banner255
Çiftçi taban fiyattan şikayetçi
banner200

Kulu Ziraat Odası Başkanı İsmet Erdoğan, Tuz Gölü sınırlarında bulunan Bozan, Tuzyaka, Zincirlikuyu mahallelerinde arpa hasadına başlandığını kaydetti. Erdoğan, Kulu TMO İlçe Müdürü Muhammet Görkem ile arpa hasadı, biçerdöver takibi ve dane kaybını yerinde incelemek üzere Bozan Mahallesi'ne gittiklerini belirterek, "Arpalarda dekara ortalama 350 ila 500 kilogram verim elde ediliyor. Verimden memnun olan çiftçiler taban fiyatlarının düşük olmasından şikâyetçiler" dedi. Kulu TMO İlçe Müdürü Görkem ise, "Çiftçilerin Toprak Mahsulleri Ofisi'ne arpalarını veya buğdaylarını satmaları veya emanete bırakmaları için ÇKS belgelerini getirerek ibraz etmeleri gerekiyor. Ayrıca arpa ve buğdayların randevuyla alımına başlandı. Ekmeklik Anadolu kırmızı sert buğdayın fiyatı 862 TL'den, arpa ise 645 TL'den işlem görecek" şeklinde konuştu.

Tarlalarda incelemelerde bulunan Kulu Ziraat Odası Başkanı İsmet Erdoğan ve TMO Müdürü Muhammet Görkem, tarlalarda biçerdöver tarafından meydana gelebilecek dane kayıplarına dikkat çekerek, çiftçilerin bu konuda duyarlı olmalarını, dane kayıplarını kontrol etmelerini ve dane kaybı varsa konu ile ilgili olarak Ziraat Odası Başkanlığı veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine haber vermelerini istedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
duyamadım kem küm keh mi ?
duyamadım kem küm keh mi ? - 6 yıl Önce

akp konyadan kaç almıştı çok vermiş size biatçılar

fiyatlar çok az
fiyatlar çok az - 6 yıl Önce

Ürünleri mız kara borsa gidiyor halbuki kooperatif sis temli olsa bence böyle olmaz by

bitirdiniz be memleketi
bitirdiniz be memleketi - 6 yıl Önce

Helal olsun gecen yıl 700 bu yıl 645 sözün bittigi yer.

banner151

banner251