Çiftçi neden icralık oluyor?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçinin neden icralık hale geldiğini anlattı. Tarımda sorunların artığına dikkat çeken Gürer, çiftçi  borçlanarak ekim yapıyor, sonuçta borcu ödemeyince faiz başlıyor ve faiz artıkça ödeme zorlaşıyor. Ürün maliyetinin altında satılınca da borcunu ödeyemeyen çiftçimiz icralık oluyor” dedi. 

Çiftçi neden icralık oluyor?
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda yaşanan sorunların AKP iktidarı tarafından yeterince görülmediğini ve sorunların çözümünü amaçlayan bir yaklaşımla ele alınmadığını söyledi. 
Tarımda sorunların artığına dikkat çeken Gürer, "çiftçi  borçlanarak ekim yapıyor, sonuçta borcu ödemeyince faiz başlıyor ve faiz artıkça ödeme zorlaşıyor. Ürün maliyetinin altında satılınca da borcunu ödeyemeyen çiftçimiz icralık oluyor” dedi. 

Gürer, “AKP iktidarı günlük karar ve uygulamalar ile tarımın sürdürülebilir olacağını düşünüyor. Planlama ve öngörü yok, ürün az olursa ithalata sarılan iktidar, çok olunca çiftçinin yanında durmuyor. Ürün değeri altında tüccara gidiyor. Üreticinin ekip, üretmekten başka seçeneği yok. O nedenle üretmeye devam ediyor. Dayanabildiği yere kadar sürdürüp takati bitince bırakıyor. Üretim için girdi fiyatlarındaki artış çiftçiyi zorluyor. İlaç, gübre, tohum ve mazotun yanında yer altı sulama suyu için kullanılan elektrik enerjisi zamlanıyor. Maliyeti artan ürünü, üretici tüccara maliyetine ya da daha altında bir fiyatla satıyor. 

TARLADAN RAFA 11 TL ARTIŞ

Gürer, “Bu yıl bölgemizde domates, patates, pancar ve buğday üreticisi emeğinin karşılığını alamadı. Kuru fasulye bu yıl üreticiden kilosu 7 TL’ye  alındı. Çiftçi en azından zarar etmedi. Üreticinin 7 liraya sattığı fasulye marketlerde  paketlenip 1 kilosu 18 liraya tüketiciye satılıyor. Bu durum ülkemizde aracılık sisteminin ne kadar kazanç elde ettiğinin somut bir göstergesidir. Ürün fiyat artışı  yerli üründe bu kadar artmasını gerektiren neden nedir? %100 üreticiden tüketiciye fiyat artışı olağan görülebilir mi? “dedi. Ayrıca Gürer, üreticinin sattığı  fiyatla tüketicinin aldığı raf fiyatı arasındaki uçurumun kontrol altına alınması gerektiğini belirtti. 

BORÇLAR YAPILANDIRILSIN 

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “AKP iktidarının farklı kesimler için düzenlemeler yapsa da dar gelirliler ve çiftçilere yönelik düzenlemeler sağlanmadığını söyledi. Gürer çiftçi borçlu, çiftçi hacizli, çiftçi kredisini döndüremiyor. Özellikle 400 bine yakın çiftçi kredi aldığı tarım kredi kooperatifine borçlu ve icra kıskacındalar. Acilen kamu bankaları ve tarım kredi kooperatifine olan çiftçi borçları yapılandırılıp faizleri silinmelidir. Kamu bankaları tarım kredi kooperatifini çiftçi kuruluşu görmüyor ve yüksek faizle kredi veriyor. Tarım kredi kooperatifi de faiz % 9 olarak uygulasa da kaynak kullanım bedeli adı ile dolaylı bir faiz daha alıyor. Bu nedenle çiftçinin kullandığı krediye yüksek faiz uyguluyor. Sonucunda da çiftçi ödeme güçlüğüne düşüyor ve çiftçilik yapamaz duruma geliyor” diye konuştu.

DAĞ TAŞ EKİN DEMEKLE  İŞ BİTMİYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP tarımda sil baştan yapmalıdır. Temel gıda ürünlerinin üretimi için ciddi planlama yapılmalıdır. 3,5 milyon hektar tarım dışı kalan alan tekrar tarım için değer bulmalıdır. Girdi fiyatları düşürülmeli, ithalatın çözüm  olmadığı görülerek kırsal desteklenmelidir. Küçük aile tipi işletmeler korunmalı, üreticinin ürettiğinden kazanması, tüketiciye uygun fiyatla ürün ulaşması sağlanmalıdır. Ürün gereği gibi desteklenmelidir. “Dağı taşı ekin” diyerek değil çiftçiye sahip çıkarak gerekli destek verilmelidir. Destek zamanında ve yeterli verilmez ise çiftçinin yarasına merhem olmamaktadır. Tarım üreteni koruyan tüketeni kollayan bir düzenleme ile ele alınmalıdır. Katma değerli ürün üretecek, tarım sanayini geliştirecek, ürünün maliyet altında kalmadan üretenden alınacak bir düzen gereklidir ” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 11:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Amasyali
Amasyali - 11 ay Önce

Kapida 3 traktor var diyen utanmaz gelde sen yap cifciligi serada 40 derecede coluk cocuk nasil calisilir tatil yok izin yok bayram yok sizin gibi belesci degiliz emekciyiz.

melih
melih - 11 ay Önce

Defalarca borç yapılandırıldı da ne oldu, artık kagıren olmuş bu eli kesmek lazım .Yıllarca bu çiftçiyi hazineden devlet besleyip duruyor, çek krediyi ihtiyacın olmayan alet ekipmana yatır kahvede hava at borcun günü gelince öldük bittik..30 dekar yeri olanın kapısında 3 traktör var, evde traktör kullanacak 2 kişi var

Temettü-Teşvik-Risturn
Temettü-Teşvik-Risturn - 11 ay Önce

Çiftçinin durumu bu ve kurum personeli maaş+ 4 ikramiye+ 8 maaşa kadar teşvik ikramiyesi alırken neden ortaklara, yami malın sahibine bir kez bile risturn ödenmemektedir? Kar yoksa çalışanlar neyin teşviğini alıyorlar. 2- Kurumun üst düzey idarecileri Gübretaş ortaklıklarından temettü adı altında milyon liraları bulan kazançlar elde ediyorlarmı? Geçmiş genel müdür ve yardımcılarınada yapılan bu haksız uygulama hala devam ettirilmektemidir?

Seçkin
Seçkin - 11 ay Önce

Melih sen kimin adamısın.... Sen gel yap bizde öğreniriz yavrum......

AKP li
AKP li @Seçkin - 11 ay Önce

Çiftçi icralıksa sorun var demektir...icralık olmayan çiftçilerin de sıkıntısı var....müslüman,müslüman kardeşinin sıkıntısına"OH iyi oldu"demez..!

Ali dag
Ali dag - 11 ay Önce

Biz süt ureticisiyiz 3.5 maliyeti var bize gel gör ki bu gün 2.3 burut fiyattan satılıyor zararın zararını yapıyoruz çok yorulduk

Ali
Ali - 11 ay Önce

Malih bey size ya anandan kaldı yababandan yada çaldın öyle olmssa böyle konuşmazdın

Kar payı
Kar payı - 11 ay Önce

Kar dan pay isteyen zararda ortaktır demektir ne dersin BAHATTİN

Bahattin
Bahattin - 11 ay Önce

TARIM KREDİ KOOP BORÇ YAPILANDIRMA NEDEN YAPILMIYOR.ya kimseye YAPILANDIRMA GELMESİN YADA HERKESE AYNI GELSİN ÇİFTÇİ YE BU KİN NEYIN NESI BILEMEDIM ÇİFTÇİ MADEM ORTAK TARIM KREDİ KOOP İŞE NEDEN KAR PAYI VERİLMİYOR NEDEN ORTAKLARLA KAR ZARAR BELIRTILMIYOR.TARIM KREDİ KOOP KAZANCI VE ALINAN YÜKSEK FAİZ PARALARI NEREYE GİDER HEP MERAK EDEREK.


banner151

banner251