Çiftçi ne kadar gübre kullanabildi? Gübre anketinden çarpıcı sonuçlar!

Tarımdan Haber'in gübre kullanımı ile ilgili yaptığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Çiftçinin sadece yüzde 11.2'si arpa ve buğdayda bitkinin istediği kadar gübreyi kullanabilirken, yüzde 55'i ise ihtiyacın altında, yüzde 34'ü ise hiç bir şekilde gübre kullanamadı.

Çiftçi ne kadar gübre kullanabildi? Gübre anketinden çarpıcı sonuçlar!
banner282

Gübre fiyatları bu yıl çiftçinin canını yakarken, ülkenin tarımsal üretimini de olumsuz etkileyecek. Gübredeki maliyetlerin düşürülmesi için hükümetten ciddi bir adım atılmazken, sadece bazı ürünlerde gübre destekleri kısmi artışlar yapılmakla yetinildi. Gübre desteğinde kısmi artışlarda çiftçinin hiçbir yarasına merhem olmadı. 

ANKETE 7 BİN ÇİFTÇİ KATILDI

Tarımdan Haber’in çiftçinin özellikle arpa ve buğdayda gübre kullanımı ile ilgili yaptığı anket çalışmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. Çiftçinin gübre kullanımının düştüğü sahada zaten gözlenirken, bu durum anket sonuçlarına da yansıdı. Tarımdan Haber’in Şubat-Mayıs ayları arasında düzenlediği ve ‘Değerli çiftçilerimiz, stratejik ürün olan buğday ve arpada gübreyi bitkinin ihtiyacı kadar kullanabildiniz mi?’ sorusunun yönetildiği ankete 7 bin çifti katılım sağlarken, ankete katılan çiftçilerin yüzde 33.9’u hiç gübre kullanmadığını beyan etti.

ÇİFTÇİNİN SADECE YÜZDE 11.2'Sİ GÜBREYİ TAM KULLANABİLDİ!

Ürünlerinde gübreyi tam kullandım diyen çiftçinin oranı yüzde 11.2’de kalırken, kısmen kullandığını veya yarı yarıya düşürdüğünü beyan eden çiftçilerin oranı ise yüzde 54.9 oldu. 

ÇİFTÇİNİN YÜZDE 55'İ GÜBRE KULLANIMINI YARI YARIYA DÜŞÜRKEN YÜZDE 34'Ü HİÇ GÜBRE KULLANMADI

Anket sonuçlarına göre, bu yıl fahiş fiyat artışlarından dolayı çiftçinin yarısı ürünlerinde gübre kullanımını yarı yarıya düşürürken, yüzde 33.9’u ise ürünlerinde hiçbir gübre kullanmadı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2022, 20:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kafayı sıyırıyorum. Dibini
Kafayı sıyırıyorum. Dibini - 2 hafta Önce

Gübre kullanmadan üretim yaptınız. Üretim maliyeti düşük deyip hububat alımı taban fiyatını düşük açıklayabileceklerini düşünür oldum.

Tüketici
Tüketici - 2 hafta Önce

Kim üretim tahmini yapacak
Üretimde ne kadar düşüş yaşanacak
Ürün kalitesi nasıl olacak
İlgili otorite kim

Evgin
Evgin - 2 hafta Önce

Boş boş anket siyaset kim gübre attı kim atmadı şimdi devlet büyüklerimiz size söylüyorum ben kendi çapında çok çok küçük bir çiftçiyim siz bize desdek vermeyin verdiğiniz desdek zengine bize ancak köstek oluyorsunuz ben hiç gubre kullanmadım benim bildiğim burada kimse kullanmadı siz dışarıdan alın Allah aşkına bizi bize bırakın sizden en küçük birey istemiyorum özür dilerim yanlış anlamayın bir ekipman desteği çıkacak 5 ise 10 oluyor bırakın herkes ekipmanı nı alır şimdiye kadar olduğu gibi saygılar sunuyorum

ahmet yaman
ahmet yaman - 2 hafta Önce

gübre artıl kuyumcuda satılıyor onu alıpta tarlaya atmak olmazzz

banner151