Çiftçi nasıl icralık oluyor? Tarım Kredi'de kredi politikası kime hizmet ediyor?

Tarım Kredi Kooperatiflerinden icralık olan çiftlerin sorunlarına henüz bir çözüm bulunmazken, uygulanan kredi politikasının sorgulanmasına neden oldu.

Çiftçi nasıl icralık oluyor? Tarım Kredi'de kredi politikası kime hizmet ediyor?
banner282

TARIMDAN HABER ÖZEL HABER

Tarım Kredi Kooperatiflerinde uygulanan kredi politikasını bankacılık sistemindeki BDDK gibi dışarından denetleyen bir yapı olmadığı için uygulanan kredi politikası, çiftçiyi sürekli borçlandırırken, başka Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları olmak üzere kurum çalışanlarına da büyük menfaatler sağlıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinde ortaklara kullandırılan kredilerle ilgili olarak, kendi personelinin belirlediği ve geliştirdiği bir kredi sistemi uygulanıyor. Yani Tarım Kredi Kooperatiflerinin uyguladığı kredi sistemini Bankacılık sistemindeki BDDK gibi kurum dışından izleyen risklerini belirleyen kontrol eden bir otorite bulunmuyor.  

ÇİFTÇİNİN DEĞİL KURUM ÇALIŞANLARININ MENFAATİ ÖN PLANDA TUTULUYOR

Bu durum çiftçilerin aleyhine bir kredi politikasının uygulanmasına neden olurken, belirlenen kredi politikasında da daha çok çiftçinin menfaatinden ziyade kurum çalışanlarının menfaati ön planda tutuluyor. 

ÇİFTÇİ BORÇLARINA DOLDUR BOŞALT YAPILIYOR 

Tarım Kredi Kooperatiflerinde uzun yıllardan beri üye ortakların kredilerinin tahsil edilmesinde, yüzde 60’a yüzde 40 oranı şeklinde bir tahsilat politikası uygulanıyor. Zamana görde bu oranlar değişebiliyor. Yüzde 70'e yüzde 30 veya yüzde 50'ye yüzde 50 olarak uygulanıyor.  

UYGULAMA ŞÖYLE İŞLİYOR

Uygulama şöyle işliyor: Ortağın 100.000 TL borcu var. Bu borcun 60.000. TL’si tahsil ediliyor. Geri kalan 40.000 TL’si ise yenilenen krediler hesabına borç olarak alınıp 40.000 TL’si tahsil edilmeden vadesi uzatılıyor. Böyle yapılınca ortağın bütün borcu ödenmiş gösterip tekrar kredilendirme işlemi gerçekleştiriliyor. Yani yeniden para satılıyor. Sonrasında da ortağın kredi limiti arttırılarak yükselen yeni kredisini alması sağlanıyor. Bu işlemler her yıl tekrarlanıyor.  

ÖDENMEMİŞ BORÇ ÖDENMİŞ GİBİ GÖSTERİLEREK ÇALIŞANLAR PRİM ALIYOR

Böyle olunca bu durum ortağın ekonomik gücünün ötesinde borçlanmasına sebep olurken, kurum çalışanları da ödenmemiş kredinin ödenmiş gibi gösterilmesinden dolayı buradan teşvik primi alıyor. 

BORÇ ÖDEME ORANI YÜKSEK GÖSTERİLEREK HÜKÜMET YANILTILIYOR

Ayrıca ortağın kredi borçlarının tahsil edildiği gün tekrar aynı gün kredilendirme işlemi yapılarak kağıt üzerinde tahsilat ve yeniden kredilendirme işlemleri gerçekleştirildiği için, tahsilat oranları yüksek gösterilerek, çiftçinin borç ödeme gücü de hayali olarak yüksek gösteriliyor. 

ÇİFTÇİ BORÇLARI DOLDUR BOŞALT YAPILIYOR

Yani bu sistem ilk planda krediyi kullanan çiftçinin menfaatineymiş gibi görünse de aslında çiftçinin borç yükünün artmasında en önemli unsuru oluşturuyor. Diğer yandan ‘doldur-boşalt’ diye tabir edilen kredi politikasından dolayı Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları başta olmak üzere kurum çalışanları ödenmediği halde ödenmiş gibi gösterilen kredilerden teşvik primi alarak ödüllendirilirken, çiftçinin kredi geri ödeme gücü de hayali olarak yüksek gösterilerek, çiftçinin içine sürüklendiği ağır borç yükünün de üstü örtülmüş oluyor. 

AİLE FERTLERİ ÜZERİNDEN BORÇLAR AKTARILIYOR

Yine geçimleri müşterek aile fertlerinin ortaklık işlemlerinin kolaylaştırılması sonucu, (Büyük Baba, Büyük Anne, Baba, anne, kardeş, vs.) borçlu ortağın borcunun, bu ortağın geçimleri müşterek veya yakın akrabası şeklindeki başka ortakların ortaklıkları sağlanarak kapatılırken, borçların da arttırılarak yenilenmesine neden oluyor. Bu uygulamalarda çiftçinin daha da büyük borçlanmasına neden oluyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2020, 20:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kooperatifci
Kooperatifci - 1 yıl Önce

Tarımdan haber, iyice sacmalamaya başladın. Kooperatif personelinin sorumluluğu hicbir banka yönetici ve personelinde dahi yoktur. Sistemi eleştir tepe idareyi genel müdürlüğü elestir, ama 7/24 mesai mefhumu gözetmeyen, bu kadar is kalemi ve yogunlugu içinde ortaya çıkan her kuruşta müsebbib gösterilen kooperatifciye dil uzatma kalem basma. Kooperatife gelip tarimsal üretimini belgeleyemeyen, el pençe divan durup şişirme cks ve isletme belgesiyle kredi kullanıp, ödeme döneminde önce tüccar sonra özel banka borcunu ödeyip kooperatife sıra gelince 'neyimi alacaaaan' devletin alacaaaandan sanane' vs... diyen, kooperatiften kredi kullanıp aldığı malı spot piyasada aldığından ucuza satıp parasını çarçur eden çiftçinin hiç mi suçu yok. Onlarıda gör. Ürün destekleme belgelerinin teslimi kooperatife yapılırken 15 lira karşılığı bir bidon yag verilirdi, yada kaza sigortası yapılırdı. Ilce tarım simdi makbuz veriyor para dönere gidiyor. Onlarida gör. Ziraat odaları aldıkları paranın ne kadarını çiftçi hizmetine kullanıyor onlarıda gör. Kooperatife yüksek faizle kredi kullandıran ziraat bankasını da gör. Hak ve hakkaniyet ölçüsünde haber yapacaksan kooperatifci ile tepe idare ve yönetimi bir tutma. Sistemin ezileni ne çiftçi değil kooperatifcidir. Çiftçi ne yaptığını çok iyi biliyor.

Tek Sorumlu
Tek Sorumlu @Kooperatifci - 1 yıl Önce

Bölge müdür leri Veresiye Mantığına kurumu soktular kooperatifte veresiye olurmu !! Sonra adamın limiti yetmiyor geçmişte problemli ortak tekrar üye almak doğrumu aynı hatalara devam ediyormu ürün alımları nekadar dogru yapılıyor. (Bölge müdürleri Genel müdürü hiç sallamiyor küçmsüyor canlı şahit oldum hele birtanesi var yalan dolan kişiliksiz bu kurumun ekmeğini yemeyi hak etmiyor. )

Evrakta sahtecilik
Evrakta sahtecilik @Kooperatifci - 1 yıl Önce

Evrakta sahtecilik rüşvet vb olayların affı yok çiftçinin üzerinden kredi kullanma bu cezalar iş haddi fes gider . Bölge müdürleri sorumlulugunda dir.

Bölge müdürlüğü
Bölge müdürlüğü @Kooperatifci - 1 yıl Önce

Veresiye mantığını ile kooperatif ler çalıştığını söyler ise sonuçları böyle olur . Zorla mal satmaya gerek yok usule uygun yapın veresiye vermeyin sonra hiçbir idare yanınızda durmaz . Bunun sorumlusu kooperatif yetkilisi ve bölge müdürlüğü dur. Genel müdürlük bilmez kooperatif ve bölge müdürlüğü ne yapıyor . Ceza en tepeye kesiliyor müfettiş ler saha ya inmeli şaibe bitmeli. Bölge müdürleri kendilerini çok yükseksek görüyor çiftçi ailesi felan değil burası .

numan
numan @Kooperatifci - 1 yıl Önce

ahmet berke kim kimi işe almış, yukarıdaki yöneticilerin tarım kredi ile ne alakası var? kooperatifçiye, çalışana bu kurumda söz hakkı mı veriliyor. Yukarıdan bir karar alınıyor ardından bölge müdürlerinin tehdidi kooperatifçiye kararı uygulamaktan başka çare kalmıyor. böyle bir ortamda tüm suç karar verici ve uygulatanlardadır.

Çiftçi üstünden kredi kullanan
Çiftçi üstünden kredi kullanan @Kooperatifci - 1 yıl Önce

Çiftçi ustunden kredi kullanan, peşin satışları kullanan kaç müdür var. Bir gün daire başkanı koopu ziyarete gider. Peşin satışları sayar .. para 2 bin TL eksiktir. Müdüre sorar parayı nerde..başkanım arabayı yaptirdim maaşı alınca yerine koyacak der.. müdürlerimizi tanıyalım çiftçiler

Ahmet Berke
Ahmet Berke @Kooperatifci - 1 yıl Önce

Binlerce lira maaş ve pirim aldığınız,Kooperatif'e hakaret ederler ses çıkarmazsınız,sizleri işe alan yöneticilere hakaret ederler yine ses çıkarmazsınız,ama azıcık size dokundurunca avazınız çıkıncaya kadar bağırırsınız.

kooperatifçi candır
kooperatifçi candır @Kooperatifci - 1 yıl Önce

Tepe idareci ve yönetime sözler, ekmeğinin derdindeki kooperatifçiye olmamalı. Yukardakilerse hiçbir sözü üzerlerine almıyorlar. Yönetim görevini her geleni imzalamak sanıyor, idare ise cenaze kalkarken geldiğimiz kurumlara geri döneriz, devlette emekli olana kadar kazanacağumızı burada 3-4 yıld kazanalımın derdindeler. Kurumun evlatları aptal, yetersiz, çapsızlar durumundalar.

Thy
Thy - 1 yıl Önce

Konuyu çözme bilgi ve becerisi olmayan genel müdür, bir gen. müd.yrd ve daire başkanı getirdi kurum dışından. Sonuç nedir peki? Buradaki parayı Thy bile vermiyor diyen idareciler milyonlarca liralık servet sahibi olurken, çiftçi icralarla uğraşıyor. Son söz dükkan kapanırken nasıl olsa biz burada olmayacağız lafıda şuracıkta dursun.

Geri zekali
Geri zekali - 1 yıl Önce

Akli olan anlar zaten.aktar dönder personel icin degil çiftçi icin yoksa icraya gidecek.icraya gitse niye verdiniz.sirf haber yapmak için paylasiyorsun

Yalan mı?
Yalan mı? - 1 yıl Önce

Külliyede yapılan genel kurulda Cumhurbaşkanımız Tarım Kredi Tahsilat oranını %99 açıkladı.

Yalancının
Yalancının - 1 yıl Önce

Valla bunu haber yapıyorsunuz ya ne diyelim, yenileme kredisini de nakit krediyide talep eden borcunu ödeyemeyen çiftçi, yapılmasa şikayet edilir personele fırça kayılır, yapmasan dahada ötesi icra başlar bu seferde niye icraya verdiniz.
Hangi bankaya gidersen git borç ödeme gücü yoksa o güne kadarki faizi peşinen tahsil edilir akabinde yeni sözleşme ile anapara bir sonraki yıl ödenmek üzere ötelenir ama bu banka olunca haber değeri yok tabi TARIM KREDİ adam gibi çalışan çiftçinin güvencesidir

Burcay daştan
Burcay daştan - 1 yıl Önce

Bu kurumun denetimi olmaolmadığı sürece bataklar devam eder

Kontrolorler
Kontrolorler @Burcay daştan - 1 yıl Önce

Birçoğu çok disiplinli bir grub var görevini ve yetkilerini kötü kullanıyor .

denetçi örneği
denetçi örneği @Burcay daştan - 1 yıl Önce

denetçi kooopu denetler balşları yağları arabaya doldurur kuzu kestiri. s.a

Koparatıf calisanı
Koparatıf calisanı - 1 yıl Önce

Boyle bir uygulama yok iftira atmayın binlerce calısanız

Sen yenisin galiba
Sen yenisin galiba @Koparatıf calisanı - 1 yıl Önce

Bu uygumalar var .. siz yenisiniz sanırım

Alone Wolf
Alone Wolf - 1 yıl Önce

Bir zamanlar haberlerinizi yapıcı ve eleştirel gözle bakarken, yaptığınız işin Türk çiftçisine, samimi dürüst üreticiye ve dolayısıyla Türk tarımına zarar verdiği ve bu köklü kuruluşu kişisel anlaşmazlıklarınız (Kişiler Üzerinden) yüzünden bilinçli yıpratarak çok acaip bir şekilde saçmaladığınızı düşünmeye başladım...Yapmayın bunu. Haberin içeriği ve metni sosyolojik bütünsellik kavramından uzaklaşmasın ve eleştirel kalitesi kamuya hizmet etsin rica ediyorum.

aslı ne
aslı ne @Alone Wolf - 1 yıl Önce

Yayın durdurmayı huy edinenlerin, haberin gerçeğini gazete ve internet sayfalarından yapamayışlarını, twiter hesabından duyurmayışlarını nasıl izah edeceğiz? Beğeni için kuruma şifahi talimat verenler, iftira dedikleri haberlerinde yayılmasını engellerler böylece.


banner151