Çiftçi Kayıt Sistemi güncelleme ve tarımsal destekler! Son tarih 30 Haziran

2014 yılından itibaren üreticilerin tarımsal desteklemelerden faydalanabilmeleri adına zorunlu olan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) güncellemeleri için 2020 son kayıt tarihi 30 Haziran’da doluyor. 

Çiftçi Kayıt Sistemi güncelleme ve tarımsal destekler! Son tarih 30 Haziran
banner200
banner217

Konu hakkında açıklama yapan Bolu Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat, “Bildiğimiz gibi ÇKS kayıtlarını oluşturmayan yada güncellemeyen üreticilerimiz devletimizin verdiği tarımsal desteklerden faydalanamıyor. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde birçok işlemin üreticilerimizi korumak adına mümkün olduğunca dijitalden yapılmasına önem vermekteyiz. Üreticilerimiz il/ ilçe müdürlüklerimize gelmeden e-devlet üzerinden veya çiftçilerimize kesintisiz hizmet veren https://eciftci.tarbil.gov.tr üzerinden de yapabileceklerdir. Söz konusu işlemler, başvuru evrakları (güncelleme için ÇKF Formu ve Çiftçi Belgesi ile birlikte) 30 Haziran 2020 tarihine kadar il / ilçe müdürlüklerimize teslim edilmek şartı ile yapılabilecektir. 

ÇKS başvurusu olmayan çiftçilerin yıl içinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri, prim uygulamalarında verilen desteklemelerden yararlanamayacaktır. Bunun yanında çiftçilere verilen tarımsal destekleme, teşvik ve hibe projelerine başvurabilmek, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince verilen düşük faizli kredilerden yaralanabilmek ve TARSİM ürün sigortası yaptırabilmek için ÇKS kaydı zorunluluğu bulunuyor. Ayrıca tarımsal ürünlerin pazarlama imkânlarını artıracak, tüketiciye de makul fiyatlardan tarımsal ürünlerin ulaşmasını sağlayacak, alıcı ve satıcıyı bir araya getirerek tarımsal üretim ve ticarete ivme kazandıracak olan Dijital Tarım Pazarına katılabilmek için de üreticilerimizin ÇKS‘ye kayıtlı olmaları gerekiyor.  

Üreticilerimizin mağduriyet yaşamamaları adına 30 Haziran’a kadar ÇKS kaydı ve güncellemerini yapmaları gerekmektedir. ÇKS kaydını yaptıran üreticilerimiz kayıtlı bilgilerini yine e-devlet uygulaması üzerinden sorgulayabilir. Üreten Bolu'nun üreten çiftçilerine bol ve bereketli kazançlar dilerim” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2020, 16:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet aran
Mehmet aran - 3 ay Önce

Üreten desteklensin memnunuz.gübre fiyatları makul seviyede tutulmalı. Mazotta destek artırılmalı.

Adil dinç
Adil dinç - 3 ay Önce

Iyi baksin istatikciler son 20 yilda ne kadar ciftci varmis bu gun ne kadarbitirdiler ciftcileri ...futbol taki.larinini kurtardilar ..hukumete yakin zengin is adamlarinikurlardilar...simit saraylarini kurtardilar ....bu ciftcinin ziraat bankasi ve tarim kredisi yuksek faizle ciftciyi ne yazikki batirdilar ...yaziklar olsun ...HAZINE BAKANI BERAT ALBAYRAK ...CIFTCI BORCLARINI DUSUK FAIZLE 5 YIL ERTELIYORUZ DIYOR TARIM KIREDI EVLERI VE TARLALARI SATISA CIKARTIYOR

banner151

banner251