Çiftçi icralarla uğraşırken inşaat firmalarının milyarlık borcuna karşılık bir işlem yapılmıyor!

Çiftçi, ödenmeyen borçlardan dolayı haciz işlemleriyle karşı karşıya kalırken, Sayıştay'ın Ziraat Bankası ile ilgili tespitleri dikkat çekti. Sayıştay, Ziraat Bankası'nın milyarlık borcu bulunan inşaat firmalarına yönelik hiç bir işlem yapmadığına dikkat çekti.

Çiftçi icralarla uğraşırken inşaat firmalarının milyarlık borcuna karşılık bir işlem yapılmıyor!
banner200

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre, Ziraat Bankası ve Halkbank’ın 2019 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay denetçileri, her iki bankada da acilen önlem alınması gereken ciddi batık kredi riskleri tespit ettiler. Kamu bankaları üzerinden ülke ekonomisinde yeni bir risk yaşanmaması için adeta ‘erken uyarı’ görevini üstlenen Sayıştay, batık kredi artışlarına dikkat çekip önlem alınmasını istedi. Sayıştay denetçileri, zor durumdaki esnaf ve çiftçiye destek vermesi gereken Halkbank ve Ziraat Bankası’nın misyonlarının aksine büyük gruplara büyük krediler açıp riski artırdıkları, banka yönetici ve personeline bol keseden para dağıttıkları, çeklerini bile ödemeyen riskli şirketlere milyonlarca dolar kredi verdikleri tespitlerinde bulundu.

VADELERİ GEÇTİ

Sayıştay, Ziraat Bankası’nın sponsorluk, reklam, tanıtım, yardım gibi faaliyetler adı altında kim ya da kimlere destek olduğu, hangi şirket ya da kurumlara para ödendiğine ilişkin bilgilerin banka yönetimi tarafından verilmediğini de bildirdi.

Sayıştay ayrıca Ziraat Bankası’nın büyük firmalara kullandırdığı kurumsal kredilerin vadesi geçmiş olanlarda milyarlarca lirayı bulan önemli artışlar olduğu, 2017 ve daha öncesinden kalan ‘tasfiye olacak alacaklar’ hesabındaki kredilerin tahsil edilemediği gibi tasfiyesinin de yapılmadığı, kredilerin yeniden yapılandırılarak hesabın uzatıldığı, İstanbul’daki bir inşaat firmasından faiz dahil 822.1 milyon liraya ulaşan alacağın tahsiline yönelik girişimde bulunulmadığı, Ankara’da bir firmadan olan 247 milyon liralık alacağın tahsil edilemediği, İstanbul’daki bir firmadan olan 394.2 milyon liralık alacak için yasal takip sürecinin başlatmadığını vurguladı. Ayrıca Adana’daki bir firmaya verilen ancak tahsil edilemeyen 321.8 milyon liralık kredinin tasfiye işleminin yapılamadığı, İstanbul’daki bir firmanın 1.8 milyar lira, bir firmanın 574.4 milyon lira, bir firmanın da 240 milyon liraya ulaşan ödenmemiş borcu için tasfiye işlemi yapılmadığı bilgisine ulaştı.

KOBİ’YE DEĞİL ŞİRKETLERE GİTTİ

Halkbank hesaplarını inceleyen Sayıştay, bankanın esnaf ve küçük ölçekli i işletmelerden çok kredilerini büyük şirketlere yoğunlaştırdığını tespit etti.

Raporda, “Bu durumun bankanın KOBİ bankası olma misyonuna uyarlılığının bulunmadığı gibi, risk yönetimi bakımından da elverişli görünmediği anlaşılmaktadır” denildi. Bankanın kredilerinin yüzde 37.8’ini çok az sayıdaki büyük kurumsal şirketlere aktarırken ,yüzde 34.6’sını KOBİ’lere verdiği, bin 43 büyük firma üzerinde 111 milyar liralık kredi riski oluştuğu bilgisini veren Sayıştay, KOBİ’lere ağırlık verilmesi tavsiyesinde bulundu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2021, 12:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aylin polat
Aylin polat - 9 ay Önce

Kendi düşen ağlamaz..çiftçinin borç altında inlemesini icralık olmasını umursamayan yada bunu sorun olarak görmeyenler utansın..tabi çiftçide bunu unutmamalı..inşaat sektörünün borcu silinirken çiftçinin borcunun erteleme dahi yapılmaması durumu elem verici..ızdırap verici..

mustafa37
mustafa37 @Aylin polat - 9 ay Önce

Bilmediğiniz konularda bence yorum yapmayın. Şayet yorum yapacaksanız önce bilgi sahibi olun sonra yazın. Devlet borç silmez. yapılandırma belirler. Yapılandırmaya müracaat edenlere borç faizleri hakkında indirim yada silme işlemi yapar.

Şaşırdık mı?
Şaşırdık mı? - 9 ay Önce

Müteahhit sözünü yerine getiriyor kardeşim (Örneğin Cengiz Holding)
Çiftçi ne yapıyor?

Ibrahim kaya
Ibrahim kaya - 9 ay Önce

Doğru söze nedenir

Yalan rüzgârı TÜİK 14.6
Yalan rüzgârı TÜİK 14.6 - 9 ay Önce

Kabahat bizde 18 yıl bizi yöneten ler 3 yıl daha başımızda 21 yıl aynı kişi bizi yönetiyor,bir kere değiştirki biz nerde yanlış yaptık desin,sen hep bunu desteklerden derki bunlar memnun biraz daha bunları ezelim sonuç korukorune parti tutarsan sana bu aptal yerine konmak haktır hak..nerde din kullanan varsa ağzımın orucu elimin abdesiyle diyen varsa herşeyi bekle her halt var onlarda

banner151

banner251