Çiftçi gübre karşısında nasıl fakirleşti? 16 yılda 310 kg kaybetti!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçinin zarar ettiği bir ürün bulunmadığını iddia ederken, ürün gübre paritesi çiftçinin yıllara göre nasıl fakirleştiğini ortaya koydu. Çiftçi 2005 yılında 1 ton ekmeklik buğdaya 760 kg üre gübresi alabilirken, bugün aynı miktardaki buğdayla ancak 450 kg üre gübresi alabiliyor.

Çiftçi gübre karşısında nasıl fakirleşti? 16 yılda 310 kg kaybetti!
banner200

ÖZEL HABER / Gübre ürün paritesi, çiftçinin yıllara göre nasıl fakirleştiğini gözler önüne koyuyor. Gübre fiyatlarına son gelen fahiş zamla birlikte üre gübresinin tonu ortalama 6 bin liraya çıkarken, yıllara göre gübre fiyatları ile buğday fiyatları karşılaştırıldığında çiftçinin gelir kaybı daha iyi görülüyor.

Ekmeklik buğday fiyatları ortalama 2700 TL/Ton seviyesinde bulunurken, yaygın olarak kullanılan gübre çeşidi olan ürenin tonu ise 6 bin TL seviyesinde bulunuyor. Çiftçi, 2005 yılında 1 ton ekmeklik buğdayla 760 kg üre gübresi alabilirken, bu miktarın yıllara göre sürekli gerilemesi çiftçinin nasıl fakirleştiğini de net bir şekilde ortaya koyuyor. 2010 yılında 1 ton ekmeklik buğdayla çiftçinin aldığı üre gübresi miktarı 750 kg’a düşerken, 2015 yılında bu miktar 660 kg’a düştü. 2018’de ise 580 kg’a kadar düşerken, gübre fiyatlarına gelen son fahiş zamla birlikte aradaki kayıp zirve yaparak, 450 kg’a kadar düştü. 

ÇİFTÇİ 310 KG DAHA DA FAKİRLEŞTİ

Görüleceği üzere 2005 yılında çiftçi ürettiği 1 ton ekmeklik buğdayla 760 kg üre gübresi alabilirken, bu rakam 2021 Eylül ayında 450 kg’a kadar düştü. Yani çiftçi 2005 yılına göre ürettiği 1 ton buğdaya karşılık 310 kg daha az gübre alabiliyor. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 ay Önce

Tarım bakanina sorun bu hesabı gübre,yedek parça,mazot,ilaç, tohumda vAllahi dünya birincisiyiz. Halinde memnun olan bir çiftçi yok vAllahi, Allah'tan korkmazlar baharın 2600₺ olan Dap gübre 7000₺

Ziya gök
Ziya gök - 2 ay Önce

Yaş 52 çiftçinin gübreye bukadar ezdirildiği ni hatırlamıyorum ..Tayip bey başkan olunca uçuracaktın bizi sözünü tuttun..uçuyordum ama uçurumdan aşaya atarak.sonumuz geldi bu millet bu zamlarla nasıl beslenir.gubreye gelen her kuruş gıdaya yansır bu böyle biline.....TÜİK enflasyonuna göre maaş alan emekli işçi memur nasıl yaşar Tayip bey

Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

Dünya liderleri böyle nasıl soyuyorsunuz halkınızı diye bunları kiskaniyor..

Fettah
Fettah - 2 ay Önce

Çok üzülüyorum, market suçlu, patetesi depolayan suçlu vs örnek çoğaltılabilir. Oysaki tek suçlu tarımı yonetemeyenler, kelime oyunlarıyla gerçekleri gizleme, çiftçi kredi kullanmış , ürün para etmemiş veya kuraklıktan dolayı odeyememis, vur çift inin sırtına faiz uygula, t.kredi , özel bankalar vs çiftciyi donuna kadar soydular, buda yetmedi, gübre deki, mazot,y parça vs çiftçi in anası ağladı, varmı inleyen çiftçinin yanında bir kurum, çiftçi sahipsiz uretemiyor, artık üretemez, şimdiye kadar çiftçi yandı, şimdi çiftçiyi yakanlar yanacak.

Ali
Ali - 2 ay Önce

Çiftçiyi öyle mutlu ettiler ki artık tezek yakmak zorundayız. Kömür 3000₺ sınırına dayanmış, halinden memnun olmayan çiftçi yok. Çok mutluyuz cok.

sadi kara
sadi kara - 2 ay Önce

gübre ticaretini çeteler yapmaya başladı hükümetimiz müdahale ederse bu iş biter 2200 tl lik gübre 6600 tl oldu ne dolara nede başka ürüne bu kadar zam gelmedi çeteler yapıyor bunu tarım kredi ve pankobirlik devreye girse rahatma anında görülür gübrenin satış fiyatı eflasyona göre 3000 tl civarında olur

banner251