Çiftçi endişeli bu gidişle hayvanlarımız için saman dahi bulamayacağız

Konya'nın Karatay ilçesinde çiftçilik yapan Mehmet Ünal, şimdiye kadar böyle bir kuraklık görmediğini belirterek, “48 yaşındayım ve 35 yıldır çiftçilik yapıyorum. Konya Ovası’nda daha hiç böyle bir kuraklık görmedim. Bu gidişle hayvanlarımız için saman dahi bulamayacağız” dedi.

Çiftçi endişeli bu gidişle hayvanlarımız için saman dahi bulamayacağız
banner200

DHA'nın haberine göre, kuraklığın vurduğu Konya Ovası'nda, kıraç arazilerde rekolte kaybının yüzde 100 olduğu belirtildi. Ekilmiş buğday tarlalarında hiçbir şey olmadığını söyleyen Ziraat Odası Başkanı, sezonun bittiğini ifade etti. Gidişata bakılırsa hayvanlarına saman bile bulamayacaklarını söyleyen köylüler, daha önce böyle bir kuraklık görmediklerini dile getirdi.

Türkiye’nin 38 bin 873 kilometrekare yüz ölçümüyle en büyük kenti Konya’da, en fazla tahıl ürünü yetiştirildiği için ‘tahıl ambarı’ olarak bilinen ve yıllık ortalama 2,5 milyon ton buğdayın üretildiği Konya Ovası’nda bu yıl kuraklık hakim oldu. Hububatlarını hasat etmeye hazırlanan çiftçiler, ürünlerini tarlalardan kaldırmak yerine kıraç arazideki ekinlerini hayvanlarına yem yaptı.

Havzadaki su kıtlığına dikkat çeken Karatay Ziraat Odası Başkanı Kavuneker, “Barajlarda ve göllerde yeterli su, yağış olmadığı için bu arazilerde herhangi bir hasat işlemi mümkün değil. Çiftçiler de ektikleri alanlar boşa gitmesin diye koyunlarını otlatmaya başladı. Bu zamana kadar bu arazilerde tüm hazırlıkları yaptık. Sadece yağış ve sulamaya ihtiyacımız kalmıştı. Maalesef yağış olmadı. Yeteri kadar bölgemizde su da olmadı. Barajlar ve kanallardan gelen sular biraz yetebilirdi. Maalesef sulama yönetimindeki çok başlılık yüzünden bu bölgelerde tam sulama yapılamadı” dedi.

REKOLTE KAYBI YÜZDE 100

Konya Ovası’nda rekolte kaybının önemli ölçüde arttığını belirten Kavuneker, “Burası bir buğday tarlası ama hiçbir şey yok. Sürekli arazideyim. Çiftçi, yağlık ay çekirdeği, mısır, pancar ekmiş. Belki sadece 1 defa sulayabildi. Bir daha sulayamadı. Kıraç alanlarda rekolte kaybı yüzde 100. Sulak alanlarda ise rekolte kaybı yüzde 30. Özellikle yağlık ay çekirdeği, mısır ve pancar da rekolte kaybı daha yüksek” diye konuştu.

HAYVANLARIMIZ İÇİN SAMAN BULAMAYACAĞIZ

Karatay ilçesinin Yarma Mahallesi’nde ektiği buğday tarlasında koyun otlatan çiftçi Mehmet Ünal, şimdiye kadar böyle kuraklık görmediğini söyledi. Ünal, “48 yaşındayım ve 35 yıldır çiftçilik yapıyorum. Konya Ovası’nda daha hiç böyle bir kuraklık görmedim. Bu gidişle hayvanlarımız için saman dahi bulamayacağız” ifadelerini kullandı.

BÖYLE KURAKLIK GÖRMEDİM

Kuraklık nedeniyle meralarda bile hayvanlarını otlatamaz hale geldiklerini dile getiren çiftçi Hasan Küçüksarıoğlan da şöyle konuştu: “Böyle bir kuraklığı, böyle bir yağışsızlığı hiç görmedim. Bu yüzden hayvanlarımızı meralarımızda otlatılamayacak duruma geldik. Yağış olmadığı için meralarda otlar büyümedi. Arazimizde ekinlerimiz boy vermed.” 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
yetiştirici
yetiştirici - 4 ay Önce

Mısır-Yonca ekmeye devam edin, içmeye su bile bulamayacaksınız! İlkokul çocuğuna bile derste Türkiyenin iklimi anlatılır, her bölgede ekilen bitkiler ve niçin buraya ekildikleri anlatılır. Bunlara sattılar ithal mısır-yonca tohumlarını, şimdi susuzluk var diyorlar, obruklar da cabası.

sadi kara
sadi kara @yetiştirici - 4 ay Önce

tabi ya ne gerek var yoncaya inekler yemesede süt verir mısırı yemesede et verin bunlar marketlerin arka deposunda yetişiyor zaten

Koloğlu
Koloğlu @yetiştirici - 4 ay Önce

Yerden göğe kadar haklı bir yorum. Acilen yeraltı suyuna göre bir üretim programı yapılmalı. Az su isteyen hububat, bakliyat ürünlerine öyle destek verilmeli ki üreticiler başka ürün ekmek için arayışa girmemeli. Hem üreticiler kazansın hem de yer altı sularını tasarruflu kullanalım.

Sato
Sato @yetiştirici - 4 ay Önce

Sen hangi kafadasın yonca ve mısır ekilmese açlıktan geberirsin

hayırlısı
hayırlısı - 4 ay Önce

Allah cc yardım etsin...

Misafir
Misafir - 4 ay Önce

İthalat için birilerinin ağzının suyu akıyordur üreticilerimizden esirgediğimiz desteği yabancı çiftçilere vermeye devam. Kuraklık için bugüne kadar hiç bir tedbir alınmadı. Kuru kuru işi Allah'a havale ediyorlar Allah kullanmamız için kullarına akıl vermiş onu bile kullanmaktan aciziz.

Ali dag
Ali dag - 4 ay Önce

Sıkmayın canınızı reis ithalat lobisine işaret ettim i dünyanın dört bucagindan ucuz saman buldurur

Ciftci
Ciftci - 4 ay Önce

Akp ve akpye oy veren sozde muslumanlarin Allah vcezasini veriyor kuraklik ile

banner151

banner251