Çiftçi elektrik mağduru: İki yılda faturalar katlandı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM yaptığı konuşmada çiftçilerin elektrik fiyatlarındaki artış nedeniyle yaşadıkları mağduriyeti anlattı. Gürer Ocak 2018-Ocak 2020 döneminde elektrikte fiyat artışının %108’e ulaştığını ve çiftçilerin sulama suyunda kullandıkları enerjinin en önemli girdilerinden biri olduğunu söyledi.

Çiftçi elektrik mağduru: İki yılda faturalar katlandı
banner282

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tarımsal üretimde başta sulama olmak üzere, seralarda, hayvansal üretimde elektrik enerjisi önemli bir tarım girdisidir. Tarımsal sulamada üreticilerimizin en önemli sorunlarının başında elektrik fiyatları gelmektedir. Tarımsal sulamada elektrik, Ocak 2018-2020 döneminde fiyat artışları yüzde 108'e ulaşmıştır. Sürekli zamlarla tarımsal sulamada sağlanan fiyat avantajı ortadan kalkmıştır. Tarımda girdi yükünün hafifletilmesi, üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından elektrik birim fiyatları düşürülmelidir.” dedi.

FATURALAR ŞİŞİYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer elektrik faturalarından alınan enerji fonu, TRT katkı payı ve KDV kaldırılmasını da istedi. Gürer, şunları kaydetti: “Elektrikte faturalara yansıyan %1 enerji fonu, %2 TRT payı, %18 KDV kaldırılmalıdır. Elektrikte çiftçi için destek sağlanmalı ve indirimli tarife uygulanmalıdır. Pahalı olmasının yanında bir de zamlanan ilaç, tohum, gübre, mazot ve elektrik çiftçinin sorunlarını katlamıştır. Elektrikle ilgili düzenleme sağlanamazsa gelecek dönemde girdiler nedeniyle üretim yapılamaz hâle gelecektir.” 

TARIMDAN MESKENLERDE ELEKTİRİK DAHA PAHALI

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer mesken abone grubuna fon, pay ve vergi dahil 69.5 kuruşa elektrik alırken tarımda sulama suyunda üreticinin kullandığı suyun 80.8 krş. olarak uygulandığına dikkat çekti. Tarımın devamı için elektrik fiyatları ile oluşan yükün düşürülmesi gerektiğini söyledi. Üreticilerin hak ettiği desteklerden borçlarına mahsuben kesinti yapılmasının da durdurulmasını isteyen Gürer, şirketlerin alacağını devlet tahsil ederken üretimdeki çiftçiye gerekli destek verilmemektedir”dedi.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2020, 14:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat kınık
Murat kınık - 2 yıl Önce

Dolar 7200 e çıktığına endexlenip yükseltilen gübre ilaç mazot gibi girdiler,dolar şu an 5900 e geriledi fakat girdiler gerilemedi,eğer gerilemeye celse dolar 7200 e tekrar yükseltilsin

Koltuk Bekası
Koltuk Bekası - 2 yıl Önce

Elektrik ve doğalgaz zamları herkesin belini büktü. Gönül rahatlığıyla doğalgazı açamıyoruz, alışveriş yapamıyoruz, tatil zaten yok. Saltanat şatafat değil insanca yaşamak istiyoruz.

Düzen Değişmeli
Düzen Değişmeli - 2 yıl Önce

Benim bir aylık maaşım siyasetçi çocuklarının cep harçlığına yetmez. Tok acın halinden anlamaz.

Şükrü korhan
Şükrü korhan - 2 yıl Önce

Milletvekili beyfendiye aynen katılıyorum

Hüseyin KAÇKAN
Hüseyin KAÇKAN - 2 yıl Önce

Bu elektirik sondaj kutusuyla sulama yapanlara devlet bedava vermeli.Çünki herkes kendi imkanları ile yeraltı suyunu çıkarmış ve mili servete katkıda bulunmuştur.

banner151