Çiftçi büyük mağduriyet yaşıyordu münavebe şartı 1 yıl ertelendi!

Tarımsal desteklemelerde münavebe (ekim nöbeti) şartı ile ilgili başlangıç yılı, 2018 yerine 2019 olarak belirlendi. Karar, bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

Çiftçi büyük mağduriyet yaşıyordu münavebe şartı 1 yıl ertelendi!
banner200

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, münavebeli ekimin uygulaması şartının, çiftçilerin mağduriyet yaşamaması için 1 yıl ertelendiğini söyledi. Başkan Bulut, tarımsal desteklemelerde münavebe (ekim nöbeti) şartı ile ilgili başlangıç yılının, 2018 yerine 2019 olarak belirleneceğinin bilgisini aktardı. Bu erteleme kararının alınması için uzun süredir çaba gösterdiklerini belirten Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Bir parsele aynı tek yıllık bitkinin arka arkaya 3 kez ekilmesi durumunda, üçüncü üretim için destekleme ödemeleri yapılmamasını öngören şart, 1 yıl ertelenmiştir. Koronavirüs salgını ve kuraklık gibi doğal afetler nedeniyle zor bir yılı geride bırakan çiftçiler açısından söz konusu erteleme kararı büyük önem arz ediyor.

MÜNAVEBEDE 2018 EKİLİŞİLERİ DEĞİL 2019 EKİLİŞLERİ DİKKATE ALINACAK 

Resmi Gazete’de yayımlanan münavebeli ekim işlemlerinde 2018 yılı ekilişleri değil 2019 yılı ekilişleri baz alınacak. Örneğin; 2018,2019 ve 2020 yıllarında aynı parsele arpa eken bir çiftçimiz tarımsal destekleme alabilecek. Ancak, 2019,2020 ve 2021 yılında aynı ürün olursa destekleme alamayacak. Bu yüzden şuan devam eden ÇKS başvurularında çiftçilerimiz daha dikkatli olsunlar. ÇKS başvuruları 2021 üretim sezonuna ait olup; aynı parselde 3.ekilişi olduğunda o parselde ekilen ürün için destek alamayacaklardır” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2020, 23:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Köylü
Köylü - 9 ay Önce

Bu münavebeyle bir sonuç alamazsınız çiftçi mecburen doğru olmayan çks beyanı verecek bazı desteklerden mecburen vazgeçecek çünki öbür taraftan uğrayacağı zarar çok daha fazla olacak bırakın şu münavebeyi çiftçiye doğru dürüst destek verin bütçeden 46 milyar almamız gerekirken 24 milyar ayırdık diye övünüyorsunuz çiftçinin önemini hala öğrenemediyseniz yapacak nir şey yok

Hacı Hüseyin böge
Hacı Hüseyin böge - 9 ay Önce

Şu yasaları cıkarırkeniyice düşensekte bir ileri bir geri yapmasak

banner151

banner251