Çiftçi bu hesabın içinden çıkamıyor! Yem fiyatları da mercek altına alınsın!

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, gıda fiyatlarındaki artışın yakın takip edildiği bugünlerde süt üreticisinin üretim maliyetlerinin de mercek altına alınmasını istedi.

Çiftçi bu hesabın içinden çıkamıyor! Yem fiyatları da mercek altına alınsın!
banner200

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Gıda fiyatlarındaki artışın yakından takip edildiği bugünlerde, tüketicilerimizin en çok tükettiği ürünlerden olan süt ve süt ürünleri ile çiğ süt üretim maliyetlerinin de mercek altına alınması gerekir. Gıda enflasyonuna sebep olmaması için, Gıda Komitesinin tavsiyesi ile Ulusal Süt Konseyine açıklatılan ve 13 ay boyunca litresi 2.30 TL’ye çiftçiden satın alınan çiğ süt, Ocak ayından itibaren %21 oranında zamlanarak 2.80 TL olmuştu. Ancak çiğ süt üretim maliyetindeki artışa bakacak olursak yapılan zam, çiftçimiz yeni fiyattan tahsilatını yapmadan erimiş, yok olmuştur. 

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNE YAPILAN AŞIRI ARTIŞLAR ÇİĞ SÜTÜ YAPILAN ZAMLA AÇIKLANAMAZ

Süt ve süt ürünlerine yapılan aşırı zamları, çiğ süte yapılan zamla açıklamak ve bunu sebep göstermek mümkün değildir, sadece kılıf uydurmaktır. Çiğ süt üreticisinin üretime devamı ve sektörün geleceği için 30 Krş olarak açıklanan primlerin, ilk açıklandığı şekliyle 40 krş olarak ödenmesi ve hayvancılıkla ilgili 2020 yılına ait tüm destek ödemelerine öncelik verilmesi gerekmektedir. 

Geçen yıl bugünlerde, çiğ süt üretiminde kullanılan yem fiyatlarının bugünkü fiyatlarla karşılaştırması; 

28/01/2020

23 Protein Süt Yemi 1.87 TL/Kg

Soya Küspesi 2.33 TL/ Kg

Kepek 1.02 TL/Kg

Mısır Flake 1.41 TL/Kg

29/01/2021

23 Protein Süt Yemi 2.92 TL/Kg

Soya Küspesi 4.32 TL/ Kg

Kepek 1.66 TL/Kg

Mısır Flake 2.24 TL/Kg

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
helal olsun
helal olsun - 9 ay Önce

suclu bulundu 1 TOPLANTI YAPMAK 2 TAKİP ETMEK 3 CIKIP ACIKLAMA YAPMAK 4 ZAMLARA SEBEB OLAN NEDENLERE HİÇ KARIŞMAMAK 5 CÖZÜM ARIYORMUŞ GİBİ YAPMAK ,,, nasıl olsa köylü milletin efendisi ,,,,,

Ali dag
Ali dag - 9 ay Önce

Tarım bakanı ni yemsanayicisini Allah bildiği gibi yapsın akıl fikir vijdan versin

Çiftçi
Çiftçi - 9 ay Önce

Damat nerde damat? Çiftcinin hakkını yiyip cebini dolduranlar 2023 seçimlerinden sonra Katar’a irtica edecekler

Ali dag
Ali dag - 9 ay Önce

Bu yazı yayinlandigindan sonra yemlere gene zammmmm geldi 130tl oldu reva 21. Yemi süt üreticisi tepkisini 2023te gostersene olacak gün bugündür gemi su aldı batiyor kaptankosku farkında ama yapacak bir şeyleri yok ne hazinki kaderimiz bunların elinde yazık

banner151

banner251