Çiftçi borçlarına çözüm bulunmazsa icra haciz işlemleri Nisan-Mayıs'ta pik yapacak!

Ziraat mühendisi ve tarım politikaları uzmanı Ergin Kahveci, çiftçilere yönelik uygulanan icra, haciz işleminde asıl tehlikeye dikkat çekti. Çiftçinin kısa vadeli borçlarına Aralık sonuna kadar çözüm bulunmazsa, icra haciz işlemleri Nisan-Mayıs aylarında pik yapacak.

Ziraat mühendisi ve tarım politikaları uzmanı Ergin Kahveci, çiftçilere yönelik uygulanan icra, haciz işleminde asıl tehlikeye dikkat çekti. Kahveci, çiftçilerin artık ödenemeyecek duruma gelen borçlarına Aralık sonuna kadar bir çözüm bulunmaması durumunda icra, haciz işleminde en kötü sonucun Nisan-Mayıs döneminde pik yapacağını vurguladı. 

Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarından dolayı çiftçilerin traktör ve tarım aletleri haczedilirken, ziraat mühendisi ve tarım politikaları uzmanı Ergin Kahveci, asıl tehlikeye dikkat çekti. Sosyal medya hesaplarından konuyla ilgi paylaşımlar yapan Kahveci, çiftçinin ödenemeyen borçlarıyla ilgili Aralık ayının sonuna kadar bir çözüm bulunmaması durumunda icra, haciz işlemlerinde en kötü sonucun Nisan-Mayıs döneminde pik yapacağını dile getirdi. 

Kahveci, yaptığı paylaşımlarda tarımda kısa vadeli borçlar açısından çiftçinin yaşadığı sorunu kısaca şöyle özetledi: 

KISA VADELİ BORÇLARIN ÖDEME DÖNEMİ EYLÜL-ARALIK DÖNEMİDİR

Çiftçi haciz kıskacında! Çiftçi, borçları nedeniyle haciz kıskacında haberleri artıyor. Kısa vadeli banka borçlarının ödeme dönemi genellikle hasat sonu yani Eylül-Aralık dönemidir.  

BORÇLARA TAKLA ATTIRILIYOR

Piyasa borçları ise tahıllarda, Eylül sonu ödenir. Çünkü yeni ekiliş dönemi başlar ve yeniden borçlanılır. Yani her iki durumda da bir nevi borçlara takla attırılır.

SÜT HAYVANCILIĞINDA DA VADE 35-45 GÜNDÜR 

Hayvancılık açısından da durum aşağı yukarı aynıdır. Sadece, süt hayvancılığında süt karşılığı girdi alımlarında vade 35-45 gün kadardır. Aksi durum, ayni karşılık borcuna döner. Besicilik için ise genellikle besi sonu ya da kurban sonuna ayarlıdır. 

BORÇLAR VADE SONU ÖDENEMEZSE TAKLA ATTIRILAMAZ 

Bankalara ve kurumlara olan kısa vadeli borçlar, yılsonu ya da vade sonu ödenemez ise borç takla attırılamaz ve ister borcu borçla, ister özkaynakla kapatma şansı olmaz.

İŞTE ASIL KRİZ BURADA BAŞLIYOR

İşte asıl sıkıntı ve kriz burada başlar. Çiftçi ya üretim yapamaz ya da kapasite azaltmak zorunda kalır. Kapasite azaltmak sorunu özellikle hayvancılık da 2-3 yıl üst üste gelirse işletme tükenmiş demektir. 
Sonuç üretim azalması olarak karşımıza çıkar. 

NİSAN-MAYIS DÖNEMİNDE PİK YAPACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Diğer sonuç ise daha görünür olan sonuçtur. Üretim ve kapasite azalması noktasının aşıldığı takip, icrai işlem, haciz noktası. Kurumsal kısa vadeli borçlar için bu en kötü sonucun borç vadesi-tekniği ve takip sürecinin yasal süreleri nedeniyle Nisan-Mayıs döneminde pik yapacağını düşünüyorum. 

Eğer Aralık sonuna kadar bir çözüm üretemezsek."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2020, 12:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 1 yıl Önce

Takla makla kalmadı alın inekleri siz bakın süt fiyatı acilen 3,8 TL olmalı hemde hemen süt sanayicisi gene cinlik peşinde yağ oranına göre fiyat verilsin istiyorlar Türkiye'de sütte yağ oranı ortama 2.9 ...3.1... 120tl yem çuvalı 120÷50=2.4..tl bizler kağıt üstünde 2.3burutten süt veriyoruz hani şaman hani veterinerlik hani su elektrik hani bakım ..hani kablo hani trafo ..nediyioruz biz çıldırmak uzereyiz ...

Çilikbittisag olsunlar maldagittmülktebitt
Çilikbittisag olsunlar maldagittmülktebitt - 1 yıl Önce

Çifligikararlıyız yapmıcaz

Yusuf kara
Yusuf kara - 1 yıl Önce

Ülkenin tarım bakanı tarımda Avrupa da birinci dünyada onuncuyuz diyor, yani bu ülkenin milli civtçisinin kesinlikle hiç bir sorunu problemi yok Allah bu tarım bakanı denilen zatı bir an evvel bu ülkenin tarımına üretimine daha fazla uçuruma yuvarlamadan tez bizlerin başından bu götürür

Osman
Osman - 1 yıl Önce

Sulama birlik borçlarıda yapılandırma acil.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 1 yıl Önce

İç Anadolu da buğday, arpa ekimi yapıldı ancak kayda değer bir yağış olmadı büyük bir kuraklık riski var. Bakanlığın iklim değişikliği ile ilgili acil çalışma yapması gerekir yarın geç olabilir.

Calisan
Calisan - 1 yıl Önce

Neden insanlar borclaalisveris ederken bunun ödeneceğini hiç akla hetirmezlerki erteleme çözüm değil cifcitude insanlarıda tenbellestiriyor çözüm borcunu zamanında ise yeni mukafatlandirmak olmali

Konyalı
Konyalı - 1 yıl Önce

Devlet büyükleri işine gelmedimi istifa edip gidiyor. millet ne yapacak, biz neyib istifasını yapalım. Bizde iflas ettik . Ama dinleyen yok . Gönder hacizi olsun bitsin öylemi

Sivas bolge
Sivas bolge - 1 yıl Önce

Tarim kredi batmış durumda. Kasa bomboş. Tek çare çiftçiden alacaklara umut bağlamışlar. O yüzden saldırıyorlar. Hükümeti bir dahaki seçimde tarım kredi yok edecek hükümet farkında değil. Sivas bölge de de akp li avukatlar haciz pesinde. Gece gündüz bölge toplantı yapıyor hacizleri hızlandiralim diye. Eee emir büyük yerden merkezden geliyor. Çiftçiyi mahvettiler Sivas bölgede.

banner151

banner251