Çiftçi borçları Bakan Albayrak'a soruldu: Bir düzenleme düşünüyor musunuz?

Borç yapılandırması bekleyen çiftçinin durumu, 2020 yılı Hazine ve Maliye Bakanlığının bütçe görüşmelerinde gündeme geldi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Albayrak'a "İcralık olan çiftçi için bir düzenleme düşünüyor musunuz?" diye sordu.

Çiftçi borçları Bakan Albayrak'a soruldu: Bir düzenleme düşünüyor musunuz?
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2020 Hazine ve Maliye Bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü komisyonda Berat Albayrak’a çiftçi borçlarının yapılandırılması ve borçlarından dolayı haciz gelen çiftçilerin durumuyla ilgili sorular yöneltti.

ÇİFTÇİ BORÇLARI ERTELENSİN, BORÇ FAİZLERİ SİLİNSİN

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin artan girdi maliyetleri nedeniyle üretimde zorlandıklarını, ürünlerinin tüccar ve ithalat baskılamasıyla değer bulmadığı için ciddi sorun yaşadığını vurgulayarak, “Üreticimiz, çiftçimiz yetersiz ve zamanında verilmeyen destekler yanında bankalara borçlarını ödeyemez durumdalar. Özellikle elektrikte bir yılda yüzde 60'a varan zam yer altı suyunu enerjiyle çıkaranların belini büktü. Çiftçilerimiz için 2020 banka borçlarının ertelenmesi ve faizlerinin silinmesi yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?” dedi.

İCRALIK OLAN ÇİFTÇİ İÇİN BİR DÜZENLEME DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Gürer, Tarım Kredi Kooperatifine olan borçları nedeniyle haciz gelen çiftçilerin durumunu da Bakan Albayrak’a ileterek, “Tarım Kredi Kooperatiflerini, tarımsal üretici ya da çiftçi saymadığınız için Ziraat Bankası tarafından düşük faizli tarımsal kredi kullandıracak kişiler arasında görmüyorsunuz. Tarım Kredi Kooperatifi, Bakanlar Kurulunun "Çiftçi faizi yüzde 8'i aşamaz." dediği faizi çiftçiden kaynak kullanım bedeliyle yüzde 20'nin üzerinde alıyor. Çiftçilere kredi sağlayan ve dergisi Bakanlık çalışmalarıyla dolu Tarım Kredi Kooperatifinin de çiftçi sayılması için bir çalışmanız var mıdır? Ayrıca, Tarım Kredi Kooperatifine olan borçları nedeniyle haciz gelen çiftçilerin durumunu değerlendirip bu bağlamda çiftçiliğe devam etmeleri için bir katkı düzenlemesi düşünüyor musunuz?” diye sordu..

ÇİFTÇİYİ DESTEKLEMESİ GEREKEN ZİRAAT BANKASI, KAÇ FUTBOL KULÜBÜNÜ DESTEKLEDİ?

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ziraat Bankası tarafından ekonomik krize giren futbol kulüplerinin borçlarını yapılandırarak devlet güvencesi altına alınmasıyla ilgili yapılan düzenlemeyi de hatırlatarak, “Sayın Bakan, çiftçiyi desteklemesi beklenen Ziraat Bankası tarafından ekonomik krize giren futbol kulüplerinin borçlarını yapılandırarak devlet güvencesi altına alınmasıyla ilgili yapılan düzenlemeden yararlanan futbol kulübü sayısı kaçtır? 31 Ocak 2019 tarihine kadar gelir-gider bilançolarının hazırlanması için verilen süreye kaç spor kulübü uymuştur? Bankalar Birliği ve konsorsiyum ortakları her kulüp için farklı bir plan çıkararak borçların beş yıla kadar taksitlendirmesi yönünde aldığı karardan yararlanan spor kulübü kaçtır? Borç toplamı ne kadardır?” diye sordu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2019, 16:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat özalp
murat özalp - 2 yıl Önce

yani bir haber yapıyorsunuz, iyi güzel de iki cümlelik haber lastik gibi sağa sola öne arkaya sürdürmenin ne gereği var aynı cümleler alt alta paragraf açıp tekrar tekrar yazmanın ne gereği var , milletin zamanımı varda saatlerce oturup sizin bu haberinizi okuya, haberlerinizi daha sade ve anlaşılır yapsanız bence daha mantıklı olur, saygılarımla.

zeki aktaş
zeki aktaş - 2 yıl Önce

Ziraat Bankasının asıl görevi çiftçinin yüzünü güldürmek için yardımcı olacağı yerde tam tersi futbol takımlarının derdini çözüyor bundan sonra top oynayarak karnınız doyar artık

Ep
Ep - 2 yıl Önce

Helal olsun ciftciyi dusunenlere

Uretıcı
Uretıcı - 2 yıl Önce

Cevap ne

Aykut
Aykut - 2 yıl Önce

Neden erteleme çıkmıyor neyi bekliyor damat bey

Çifçi çifçi
Çifçi çifçi - 2 yıl Önce

Çifçi mağdır erteleme bekliyor dört gözle

Zihni
Zihni - 2 yıl Önce

Apası yolcu edelim artık

Bakan Poyraz
Bakan Poyraz - 2 yıl Önce

Fahrettin Poyraz Bakan olmalı.


banner251