Çiftçi borç yapılandırmasında havuz sistemi önerisi!

Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, ödeme zorluğu çeken çiftçinin kamu ve özel bankalara olan borçlarının bir defaya mahsus bir havuzda toplanarak ödenebilir şekilde yapılandırılması gerektiğini söyledi. 

Çiftçi borç yapılandırmasında havuz sistemi önerisi!
banner200

Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, yazılı bir açıklama yaparak çiftçi borçlarının bir havuz oluşturularak yapılandırılmasını önerdi. Borç yapılandırmasında havuz modelininde, borcunu zamanında ödeyenlerin ödüllendirileceğini, borç ödememeyi alışkanlık haline getirenlerin de cezalandırılacağına işaret eden Kaya, "Üretici elde olmayan sebeplerden dolayı, bazen de devletin istemeden uyguladığı bazı programlardan dolayı planladığı üretimi yapamadığı için kendini zora sokar. İşte bu ve buna benzer durumlardan dolayı ödeme zorluğu çeken üreticilerimizin kamu ve özel banka borçları 1 defaya mahsus bir araya toplanarak ödenebilir şekilde yapılandırılması üreticinin önünü açacaktır" dedi.

Kaya, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti: 

“Kış geldi gelecek geliyor derken Çanakkale beyaza büründü. Bu soğuk ve karlı günlerde bile üretimine devam eden, devam etmek zorunda olan üreticilerimizin, ne kadar zor şartlarda çalışarak hayatlarına devam ettiklerini görmek için pencereden dışarı bakmak yeterlidir. Bizim ürettiğimiz her bir ürünün arkasında bir hikayesi vardır ve bu hikaye anlatması keyifli ama arazide, bağda bahçede bu hikayeyi yaşamak anlatmak kadar kolay değildir. Toprağa tohumu buluşturmakla hikaye başlıyor, ta ki hasadı yapılan ürünün parasını cebinize koyuncaya kadar.

MUTFAĞIMIZA GELEN HER ÜRÜNÜN BİR HİKAYESİ VAR 

Lahana, ıspanak, pırasa, karnabahar, brokoli gibi kış sebzelerinin hasadında çalışan, çoğunluğu kadınlardan oluşan tarım işçileri, karın altında, soğuğa göğüs gererek evlerine ekmek getirebilmek için çalışıyorlar. Ev ekonomisine, ailesine katkı sağlamak isteyen cefakar çiftçi kadınlarımızın hakkını ödeyemeyiz. Hayvancılıkla uğraşan üreticilerimiz hem hayvanlarını soğuktan korumak hem de onları beslemek zorundadır. Mutfağımıza gelen her ürünün bir hikayesi vardır. O ürünlerin bin bir emekle, zorlukla yetişiyor. Bu sebepten tükettiğimiz ürünleri israf etmekten kaçınıp, gerektiği kadar almamız hem ülke ekonomisine hem de aile ekonomimize katkı sağlayacaktır. Bu hikayeler her üretim sezonunda tekrar tekrar yazılır.

Tarım her yıl değişir gelişir. Bu yıl sorun olan bir şeyler, önümüzdeki yıl sorun olmaktan çıkar ama bugün sorun olmayan şeylerde önümüzdeki yıl sorun olarak karşımıza çıkar. Üretici mücadelesine ne kadar çok devam etse de ne kadar çok uğraşsa da bazı sorunları ortadan kaldırayım, üretimime devam edeyim derken kendine ve bütçesine zarar verir. Bazen de ürettiği ürünü değerinde satamadığı için kendine zarar verir, bazen yeni oluşan hastalık ve zararlılarla mücadelede başarısız olur ve zarar eder.

KAMU VE ÖZEL BANKALARA OLAN BORÇLAR BİR DEFAYA MAHSUS YAPILANDIRILMALI 

Bazen doğal afetlerle karşı karşıya kalır (aşırı sıcak, aşırı soğuk, aşırı yağış, aşırı kuraklık, don gibi). Elde olmayan sebeplerden dolayı, bazen de devletin istemeden uyguladığı bazı programlardan dolayı planladığı üretimi yapamadığı için kendini zora sokar. İşte bu ve buna benzer durumlardan dolayı ödeme zorluğu çeken üreticilerimizin kamu ve özel banka borçları 1 defaya mahsus bir araya toplanarak ödenebilir şekilde yapılandırılması üreticinin önünü açacaktır. Borcunu zamanında ödeyenlerin, ayağını yorgana göre uzatanlarında mükafatlandırmak gerekir. Üreticilerimizi mutlu ve önümüzdeki üretim sezonları için umutlu tutacaktır ve bizim en büyük sermayemiz umuttur. 

Yukarıda belirtiğimiz veya benzer sebeplerden ödeme güçlüğü yaşayan üreticilerimizin 1 defa olmak şartı ile borçlarının yapılandırılması, bu tarzda sıkıntıda olan üreticilerimizin önünü açacaktır. Önemli olan bu iyi niyetli yapılandırmayı iyi yönetmektir. Bunu alışkanlık haline getiren üreticileri bu havuzun içine şimdi sokmamak veya 1 defaya mahsus alıp, bundan sonra böyle bir yapılandırma istemesinin önünü kapatacaktır. Sözlerime burada son verirken bu karlı ve soğuk kış gününde tüm üreticilerimizin Allah yardımcıları olsun. Gelecek hasatları bereketli olsun”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2020, 10:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mevlüt topuz
Mevlüt topuz - 2 yıl Önce

Aynen katılıyorum aksi taktirde kazancımız faize gidiyor havuz yapılırsa iyi olur

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Biz emeğimizin karşılığını istiyoruz, sizin haram olan faizli kredinizi değil.

ATATÜRK çü çiftçi
ATATÜRK çü çiftçi @Mehmet - 2 yıl Önce

Bak kardeşlerim biz para kazanmak için gübre 10tl yem 20tl mazot 25 kş oluçak üretim bekle türkiye destekte istemiyorum bu üç şey desteği kendi cebine koy süt desteğini zaten bitir din eskiden 100 çuval yem 75 çuval lını her ay verilen destek vardı şimdi sömürge kurumlar iç calışmadan üstlerine köylünün parası çalınıp kullanıyor sayın tarım bakanı çanakkale

Avrupadan
Avrupadan - 2 yıl Önce

Kardesim nasil haberciliktir bu berat albayrak ciftcilerin borc yapilandirmasi hakkinda aciklama yapiyor siz tek haber vermemisiniz

Reşit Savurun
Reşit Savurun - 2 yıl Önce

Tarım Kredi Kooperatiflerinin ve ziraat odaları ne iş yapıyorlar,ne işe yarıyorlar?Çiftçinin yok olup sürünmesine seyirci kalmaktan başka,Dünya 'da tarımda 5.sıradayken şimdiki hali içler acısı,10sene önce 1kg buğday ve 1litre mazotu hesaplayın ona göre düşünün?

Bos muhabbet
Bos muhabbet - 2 yıl Önce

Ziraat odasi ciftciye kredi ve borc para vermediği icin rahat demec yaziyor devletin kamunun parasi borc odeme aliakanligi ile alakali 100 kisde 8 veya 20 kisi buda her sistemde var

Nazmi
Nazmi - 2 yıl Önce

Tarlmklrediye klredi ve ziraat bankası borçlarını faizsiz iki yll ertelemeyi niye dile getimiyorlar eyer çiftçiye böyle birşey yapsalar çiftçi hem bir nefes alır hemde borcunu öder yoksa çiftçi traktörünü veya tarlaslnl satmak zorunda çiftçiye en az iki yıl bunu yapmalarl gerekir bu zamanda çiftçiye can suyu olur?

Mehmet Akdiş
Mehmet Akdiş - 2 yıl Önce

Mutlaka yapılmalı çiftçi ye futbol cu transfer yapan takım ların borçları siliniyor üretim yapan çiftçi üretirken ugramış olduğu zararlardan dolayı çiftçi borcunu. Ödeyemiyor para varda ödemiyor deyil geçen yıl yüzbin TL zarar eden çiftçi zarar bu yıl yüz elli bin oldu birde enflasyon dan dolayı iki yüz elli bin oldu şimdi bu borç batağından bu yıl 2020 yılında ürün bereketi bol olursa fiyat yardım ederse borç bitmez ama hafifler ertesiyıl kuraklık bazı etkenden birdaha bir daha çiftçi huzur bulmadan gider ahirete sanırım anlamışsınız dır işsizlik fonundan kırk milyar TL faprikatörlere düşük faizle kredi veren devlet 2019 tarım kredi ve ziraat bankası tarafından ezici faiz uygulamasına mağdur kaldı çiftçi lütfen çapıt çapıt yorum yapmayın bu vatan bizim bizim olan bizde kalsın isteriz yoksa Suriye den patates irfandan saman gelir

Reşit Savurun
Reşit Savurun - 2 yıl Önce

Sanayici ve iş adamlarının vergi borçları siniyor da biz gariban köylünün üç kuruşluk borçları neden silinmiyor ayrıca telefon şirketlerinin bizlerden kesip aldığı, Devlete ödenmesi gereken vergileri Devlete af ettirip ödemeyen telefon şirketlerinin bir nevi ödüllendirimesine ne diyeceksiniz?


banner151

banner251