Çiftçi başına düşen borç miktarı ne kadar? BDDK verileri acı tabloyu ortaya koydu!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’ın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine dayanarak hazırladığı rapora göre, her bir çiftçinin yaklaşık 50 bin lira borcu bulunuyor.

Çiftçi başına düşen borç miktarı ne kadar? BDDK verileri acı tabloyu ortaya koydu!
banner282

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’ın hazırladığı rapor, AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana çiftçinin ağır borç yükü altında olduğunu ortaya koydu. 

Raporda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre Eylül 2019 itibarıyla tarım, avcılık ve ormancılık alanında kullandırılan tarımsal kredilerin hacminin 115 milyar 193 milyon TL’ye ulaştığı belirtildi. 

48’E KATLANDI

2002 yılında Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı çiftçi sayısı 2 milyon 588 kişiyken, Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine çiftçilerin tarımsal alanda kullanmak için aldıkları kredilerin tutarı ise 2.5 milyar TL, bir çiftçinin ortalama borcu yaklaşık bin TL idi. 

2018 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçi sayısının 2 milyon 103 bine gerilemesine karşın, tarımsal alandaki toplam borç ise 103 milyar 133 milyon 541 bin TL’ye çıktı. Bu da 2018 yılında bir çiftçinin ortalama 48 bin 500 TL borçlu olduğunu gösterdi. 

Raporda, çiftçilerin geri ödeyemediği borçlarına ilişkin verilere de yer verildi. Buna göre, 2004 yılında tarım alanında kullanılan kredilerde geri ödememe oranı yüzde 3.37 olurken, söz konusu oran 2019 yılında yüzde 4.7’ye çıktı. 2004 yılında geri ödenemeyen kredilerin tutarı 211 milyon TL olarak hesaplanırken, 2019 yılında takibe düşen kredilerin tutarı ise 4 milyar 820 milyon oldu. 

Bölgelere göre tarımsal kredilerin dağılımı incelendiğinde en fazla borçta ilk sırayı Ege Bölgesi aldı. Tarımsal kredilerin toplam yüzde 18.9’unun kullanıldığı Ege’nin ardından Akdeniz yüzde 17.03 ile ikinci sırada geldi. Bu durum Türkiye’de tarımsal üretimin en fazla yapıldığı iki bölgedeki çiftçilerin ülkede en fazla borç yükünü çektiklerini de gösterdi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 18:17
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

EVEEET ZURNANIN ZIRT DEDİĞİ YER TAM İŞTE BU HABERDİR... FAHRETTİN POYRAZ LODOS KARAYEL, HER NEYSE, TARIM KREDİ MARKETİ İŞLERİNİ BIRAKIP ŞOVU BİR ŞİMDİLİK BİR KENARA KOYSUN, TC ZİRAAT BANKASI DENEN BANKAYLA BİRLİKTE ÇİFTÇİNİN ÇANINA OT TIKAMAKTAN NASIL KURTULURUZ DİYE BİR ÇÖZÜM BULSUN...

şenol
şenol - 2 yıl Önce

beyler çırpınmayın, nohut çiftçide3 tl marketde 10 tl mesela. vs bunu çeşitlendirebiliriz, Allah aşkına ciftçi nasıl kazanacak nasıl ödeyecek...

Haci tosun
Haci tosun - 2 yıl Önce

Bitmek uzereyiz lut ven borclarimuz ertelensin

As
As - 2 yıl Önce

Tarımsal kredilerimizi ödeyemiyoruz bir çözüm getirin lütfen

Arif meriç
Arif meriç - 2 yıl Önce

Tarim kiredi kooperatiflerinde köylüyü duman eden başkan. Şimdi yeni tarim bakanı olacak bu işi kökten temizlemeye geliyor .....

ahmet
ahmet - 2 yıl Önce

tarim kredi secimde istanbulda ankarada zebse satdi zarari ciftciye yuklemis fadesi gecmis borc yuzde elliynen calismis zehir zikkim olsun Allah buyuk ilk secimde goruruz bu gidisle yakinda ekmek kuyruga girecek ozaman ciftci kiymete girer