CHP üzüm çalıştayı düzenleyecek

Rize, Balıkesir, Yozgat ve Ordu'da çiftçilerle toplantılar gerçekleştiren CHP, 28 Eylül Perşembe günü Manisa'da “üzüm çalıştayı” düzenleyip, üreticilerle bir araya gelecek.

banner255
CHP üzüm çalıştayı düzenleyecek
banner200

CHP Edirne Milletvekili ve Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Okan Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada, tarımın ciddi şekilde ihmal edildiğini ve Anadolu'da üretilen pek çok ürünün ithal olarak alınmaya başlandığını ifade etti. Gaytancıoğlu, yaşanan sorunları dile getirmek amacıyla tarım ürünleriyle özdeşleşmiş illerde çiftçinin sesi olacaklarını belirtti.

Gaytancıoğlu, "Tarıma destek çok önemli. Tarım Kanunu'nda bu destek miktarı gayri safi milli hasılanın yüzde 1'i olarak belirlenmiş. 2006'dan bugüne baktığımızda, bu desteğin hep yarısının çiftçiye verildiğini görüyoruz. Destek verilmediğinde üretici zor durumda kalıyor” dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun perşembe günü ise Manisa'da üzüm üreticileriyle bir araya geleceğini bildiren Gaytancıoğlu, "Kuru üzümden Türkiye 450-500 milyon dolar gelir elde ediyor. İki yıl önce 6,5 liraya kadar çıkan kuru üzüm, bugün 3,5-4 liraya düşmüş durumda. Üretici para kazanamıyor" diye konuştu.

Okan Gaytancıoğlu, yaptıkları toplantılarda çiftçilerden olumlu karşılık aldıklarını dile getirerek, CHP iktidarında çiftçinin sorunlarını çözeceklerini, mazotun 1,5 lira olacağını ifade etti.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251